Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc pogorzelcom po pożarze w Charnowie. Niepewny los zabytkowej dawnej plebanii

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w powiecie słupskim wyłączył z użytkowania budynek w Charnowie, w którym w środę wybuchł pożar. Czy zabytkową dawną plebanię będzie można odbudować, zdecyduje ekspertyza.

Pożar domu, w którym mieszkały dwa pokolenia jednej rodziny, wybuchł w środę około godziny 14. Działania strażaków zakończyły się około godziny 18. Spalił się cały dach i poddasze budynku o konstrukcji szachulcowej, a podczas gaszenia mieszkania zostały zalane i nie nadają się do użytku.

W czwartek powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w powiecie słupskim wydał decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania.
- Nakazałem też umieszczenie na budynku tablic informujących o zagrożeniu bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz o zakazie użytkowania – mówi Miłosz Kuligowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Nakazałem również usunięcie elementów, które pozostały po pożarze. Nie wydałem natomiast nakazu rozbiórki. Budynek jest pod opieką konserwatorską.

- Budynek szachulcowy mieszczący się pod adresem Charnowo 6 to stara plebania z połowy XIX wieku. Znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków – mówi Mariusz Kowalski ze słupskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Dalsze decyzje zapadną po wykonaniu ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego budynku.

Pożar domu w Charnowie.

Pożar domu w Charnowie. Całe poddasze w ogniu. Ewakuacja mienia

W domu mieszkało pięć osób. Gdy wybuchł pożar, w Charnowie była współwłaścicielka i jej zięć. Tymczasem Gmina Ustka organizuje pomoc pogorzelcom.

- Szykujemy im lokal socjalny w Pęplinie – mówi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt Gminy Ustka. - Mama z dziećmi obecnie przebywa na wakacjach w Anglii, ale wraca we wtorek. Starsza pani postanowiła, że zostanie na miejscu. Obok spalonego domu przy drodze stoi duży budynek gospodarczy. Był wyremontowany na osobne mieszkanie, ale nie miał wody, ani kanalizacji. Nasz Zakład Usług Wodnych już wykonał podłączenia i w budynku tym można zamieszkać. Natomiast młodzi zdecydują, czy chcą zamieszkać w Pęplinie. Plusem jest to, że dzieci nie musiałyby zmieniać szkoły. Podstawiliśmy też kontenery, aby można było uprzątnąć spalone elementy. Jednak na razie ich nie wywozimy, ponieważ ubezpieczyciel musi wykonać swoją dokumentację. Rada sołecka zorganizowała pomoc, w którą włączyli się mieszkańcy wsi. W tej sprawie działa Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pogorzelcy zostali zaopatrzeni w niezbędne rzeczy, jedzenie, picie, karmę dla piesków. W czasie dożynek zorganizujemy zbiórkę pieniędzy na ich rzecz.

Przyjaciele zorganizowali też zrzutkę pod nazwą „Pomoc Anicie i jej rodzinie, którzy stracili dom w wyniku pożaru”.

Wszystko jednak wskazuje na to, że stara plebania zniknie z krajobrazu Charnowa, ponieważ pożar mocno zniszczył jej około 170-letnią konstrukcję. Odbudowa to ogromne koszty. Natomiast konserwator zabytków wspomaga tylko remont obiektów znajdujących się w rejestrze, a nie w ewidencji zabytków. Gmina natomiast nie ma w budżecie pieniędzy na ten cel. Właściciele sami musieliby złożyć wniosek o dofinansowanie i wziąć udział w konkursie. Jednak każde działanie może nastąpić po uzyskaniu ekspertyzy biegłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza