Pomorska lekkoatletyka kobietami stoi. Dziesięć medali na halowych mistrzostwach Polski 2023 w hali Arena Toruń

Rafał Rusiecki
Jakub Szymański z SKLA Sopot wygrał bieg płotkarski na 60 metrów
Jakub Szymański z SKLA Sopot wygrał bieg płotkarski na 60 metrów Marek Biczyk/PZLA
Arena Toruń i doskonale znana kibicom z halowych mistrzostw świata 2014 roku w Ergo Arenie bieżnia były miejscem rozgrywania 67. PZLA Halowych Mistrzostw Polski. W najważniejszych zawodach lekkoatletycznych pod dachem w sezonie zimowym z bardzo dobrej strony pokazały się zawodniczki z Pomorza. Zdobyły osiem z dziesięciu medali dla naszego regionu.

Halowe mistrzostwa Polski w lekkoatletyce Arena Toruń 2023

To było pewne, że lekkoatletki z pomorskich klubów będą odgrywać ważne role podczas halowych mistrzostw kraju. W sobotę, 18 lutego i niedzielę, 19 lutego o medale postarały się w zdecydowanej większości właśnie panie. Dwa krążki w Toruniu zdobyła Weronika Lizakowska. Biegaczka KUKS-u Remusa Kościerzyna została wicemistrzynią Polski na dystansie 3000 metrów, a na połowę krótszym odcinku zdobyła brązowy medal.

Ponadto mistrzostwo Polski świętowali Jakub Szymański z SKLA Sopot oraz Agnieszka Kaszuba z KL Gdynia. 20-letni płotkarz poprawił swój tegoroczny rekord życiowy. W biegu na dystansie 60 metrów uzyskał czas 7,53. Wyprzedził dużo bardziej doświadczonego i o 10 lat starszego Damiana Czykiera (Podlasie Białystok), który miał wynik 7,63. Z kolei 24-letnia tyczkarka zdobyła złoto, pokonując w drugiej próbie poprzeczkę na wysokości 4,25 metra.

Drugie miejsce i srebrny medal w konkursie tyczkarek zajęła rówieśniczka Agnieszki Kaszuby - Emilia Kusy. Reprezentantka SKLA Sopot w drugiej próbie pokonała wysokość 4,20 metra.

TAK OCENIALIŚMY PRZED ZAWODAMI: Medalowe szanse lekkoatletów z Pomorza podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu 18-19.02.2023

Wicemistrzostwo Polski w biegu na 400 metrów zdobyła także niezawodna Anna Kiełbasińska. Zawodniczka SKLA Sopot uzyskała czas 51,33. Lepsza od niej była jedynie Natalia Kaczmarek (Podlasie Białystok), która z wynikiem 50,83 ustanowiła nowy rekord Polski w hali. Zbiegło się to z informacją o rekordzie świata Holenderki Femke Bol, która w krajowych mistrzostwach poprawiła 41-letni wynik. Nowy rekord halowy kobiet w biegu na 400 metrów wynosi teraz 49,26.

- Nie chcę narzekać na tor, ten bieg był niezły. Od początku mówiłam, że planuję start w Stambule. Na mistrzostwach Europy też mogę trafić na 3. tor. Rekord świata Femke Bol? Ona jest nie z tej planety - skomentowała przed kamerami TVP Sport Kiełbasińska.

Do kolekcji medali Pomorzanek brązowe krążki dorzuciły jeszcze reprezentantki trójmiejskich klubów. Trzecia w pchnięciu kulą była Alicja Gajewska (AZS AWFiS Gdańsk) z rekordem życiowym 15,07 metra. 4236 punktów dało Edycie Bielskiej (SKLA Sopot) brąz w pięcioboju.

Jej klubowa koleżanka - Paulina Ligarska - zdecydowała się wyłącznie pchać kulą. Trzecie miejsce w chodzie na 3000 metrów zajęła natomiast Agnieszka Ellward (WKS Flota Gdynia), która uzyskała czas 13.03,23.

Brąz w skoku wzwyż mężczyzn dorzucił jeszcze Jakub Nielub. Zawodnik Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk poradził sobie z poprzeczką na wysokości 2,12 w pierwszej próbie. 19-latek trzykrotnie atakował jeszcze 2,16 i chciał pobić własny rekord, ale ta sztuka mu się nie udała.