Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorska nagroda muzealna dla kustosza ze Słupska [zdjęcia]

Wojciech Nowak
Mikołaj Radomski (z prawej) odbiera Pomorską Nagrodę Muzealną z rąk Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
Mikołaj Radomski (z prawej) odbiera Pomorską Nagrodę Muzealną z rąk Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. Województwo Pomorskie
Kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Mikołaj Radomski został laureatem Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2019. Doceniono jego badania na temat ziół uprawianych na działkach i organizację wystawy w Swołowie.

Tegoroczna gala wręczania Pomorskich Nagród Muzealnych odbyła się w sopockim Grodzisku. Była wyjątkowa, ponieważ nagrodzono uczestników za rok 2019 oraz 2020. Stało się tak z powodu epidemii Covid-19, która rok temu nie pozwoliła na zorganizowanie uroczystoci.

Łącznie kapituła konkursu oceniła 53 zgłoszenia, z czego 32 z roku 2019 i 21 z roku 2020. Ostatecznie wręczono sześć nagród głównych oraz cztery wyróżnienia. Wśród laureatów znalazł się Mikołaj Radomski – kustosz w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Inspiracją dla jego pracy badawczo-dokumentacyjnej „Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym", były podobne projekty podejmowane w dużych miastach europejskich. Jednak jak sam mówi, tam skupiono się na aspekcie antropologicznym i socjologicznym zjawiska, natomiast swoje badania prowadził na gruncie etnobotaniki, która koncentruje uwagę na wykorzystaniu roślin przez określone społeczności.

- W terenie, na działkach, byliśmy od lipca do września 2018 roku. Odwiedziliśmy ponad 120 ogródków działkowych w Słupsku, Ustce i Sławnie. Chciałbym podkreślić, że w badaniach pomagali studenci Koła Naukowego Botaników Akademii Pomorskiej w Słupsku pod okiem dr hab. Zbigniewa Sobisza, profesora Akademii Pomorskiej w Słupku – mówi Mikołaj Radomski.

W roku 2019 muzealnik podsumował dotychczasowe wyniki, co poskutkowało zorganizowaniem wystawy etnobotanicznej pod tytułem „Rezerwat" w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

- Jest to wystawa na wolnym powietrzu. Stworzyliśmy po prostu typową działkę, na której, oprócz ziół, kwiatów, krzewów i drzewek owocowych, znajdują elementy działkowej infrastruktury: ścieżki, altanka, folia z pomidorami. Ekspozycja została wypełniona zdjęciami działkowców i tabliczkami z opisami uprawianych roślin – wyjaśnia laureat.

Pracownik muzeum podkreśla, że bez życzliwości działkowców nie byłby w stanie zebrać tak bogatego materiału na temat roślin leczniczych, zarówno pod względem eksponatów, jaki i wiedzy, którą podzielili się z nim poszczególni działkowcy.

Chętni do zobaczenia efektu nagrodzonych badań Mikołaja Radomskiego mogą odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza