Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie firmy chcą rozwijać się poza Europą

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Morpol w podsłupskim Duninowie jest największym eksporterem żywności w kraju. Jego wyroby trafiają na cztery kontynenty. Produkowanego tu łososia można kupić w Japonii czy w USA
Morpol w podsłupskim Duninowie jest największym eksporterem żywności w kraju. Jego wyroby trafiają na cztery kontynenty. Produkowanego tu łososia można kupić w Japonii czy w USA Archiwum
Coraz więcej pomorskich firm będzie obierać kurs na eksportowy sukces - prognozują eksperci Programu Rozwoju Eksportu (PRE), którzy o potencjale zagranicznych rynków rozmawiali z przedsiębiorcami na spotkaniu w Gdańsku.

Ambicje firm naszego regionu są niemałe, bo zgodnie z ankietą PRE, aż 92 proc. z nich chce rozwijać się poza Europą, najchętniej na rynkach Afryki, Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Ameryki Północnej.

Pomorskie jest jednym z najaktywniejszych w eksporcie polskich województw. Według informacji Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, w 2015 r. roku pomorscy eksporterzy wysłali za granicę towary o wartości ponad 12,6 mld euro. Rok wcześniej województwo znajdowało się na 5. miejscu pod względem wartości wypracowanego eksportu ogółem i na 2. miejscu, jeśli chodzi o wartość eksportu w przeliczeniu na mieszkańca. Eksperci PRE zwracają jednocześnie uwagę, że na tle całego kraju Pomorskie bardzo się wyróżnia.

- Koniecznie warto podkreślić, że nadmorska otwartość naszego województwa na świat jest widoczna nawet w sferze gospodarczej, głównie w geograficznej strukturze kierunków eksportu. Nasi eksporterzy mają bardzo szerokie horyzonty. Nie są tak mocno przywiązani do Europy, jak inne województwa, starają się dywersyfikować swoje rynki zbytu. To bardzo słuszne podejście - mówi Robert Wiński, dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK oraz ekspert Programu Rozwoju Eksportu. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w swoim Pomorskim Przeglądzie Gospodarczym informuje np., że aż 8 proc. pomorskiego wywozu trafia do Singapuru. Odmienny od krajowego trend widać także w udziale Unii Europejskiej jako kierunku eksportowego. Z Pomorskiego do krajów Wspólnoty trafiło w zeszłym roku 56 proc. eksportu, podczas gdy dla całej Polski udział wyniósł aż 80 proc.

Dostęp do morza dodaje odwagi

Robert Wiński podkreśla, że obecna i planowana obecność na odległych rynkach to coś, czym pomorscy eksporterzy powinni się chwalić. Ankieta przeprowadzona podczas spotkania PRE w Gdańsku pokazała, że na „liście życzeń” pomorskich firm są bardzo ambitne kierunki. Sporo firm w ogóle nie spogląda na rynek europejski i stawia tylko na obecność poza Starym Kontynentem (14 proc). Firmy z Pomorza chcą być awangardą eksportu np. na rynek Afryki - na ten kierunek padło aż 27 proc. wskazań. Dużym zainteresowaniem cieszą się rynki Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Ameryki Północnej.

W Europie pomorskie firmy interesują się pogłębianiem współpracy z Europą Zachodnią i krajami skandynawskimi.

- Przedsiębiorcy obecni na naszym spotkaniu PRE w Gdańsku przyznali, że do ekspansji najbardziej zachęcają ich własne dotychczasowe doświadczenia w sprzedaży za granicą. Zupełnie inaczej odpowiadano w innych regionach, gdzie zachęta przychodziła z zewnątrz, np. wynikała z zapytania zagranicznego odbiorcy - dodaje Robert Wiński.

Eksportowe hity wiatru w żagle

Na pomorski eksport ogromny wpływ ma Bałtyk. Właśnie z morzem związane są lokalne hity eksportowe, takie jak łodzie, statki i inne jednostki pływające, a także bursztyn, bursztynowa biżuteria czy produkcja rybna. Poza morskimi specjalnościami sukcesy w sprzedaży zagranicznej odnoszą również branże: automotive, paliwowa, spożywcza, maszynowa czy produkcji sprzętu RTV.

- Do zestawu eksportowych specjalności powoli dołączają też inne sektory. Na znaczeniu szczególnie mocno zyskują branże wykorzystujące najnowsze technologie i innowacje. Przykładem jest chociażby biotechnologia. Sukcesy tego sektora mogą wesprzeć osiągnięcia w branży chemicznej i farmaceutycznej. Poza eksportem towarów bardzo prężnie rozwija się sektor usług zarówno biznesowych, outsourcingowych, jak i sektora ICT - mówi Robert Wiński.

Unijne „paliwo”

Na spotkaniu PRE w Gdańsku rozmawiano o możliwych formach zewnętrznego wsparcia pomorskich firm w ich rozwoju na rynkach zagranicznych. W ramach Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 założono stworzenie regionalnego systemu wsparcia eksportu. Plan ten jest już wdrażany, w lipcu władze województwa podpisały umowę z Agencją Rozwoju Pomorza SA na realizację projektu „Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim”. Projekt o wartości ponad 84 mln zł otrzyma unijną pomoc w wysokości 64 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Wanna z Faserplastu w Nowym Jorku

Czytaj także:

gp24

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza