Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze chce S6. Piszą apel do premier

Redakcja
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podpisał wczoraj apel w sprawie budowy S6. Trafi do premier. Na zdjęciu spotkanie samorządowców z Pomorza w Lęborku.
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podpisał wczoraj apel w sprawie budowy S6. Trafi do premier. Na zdjęciu spotkanie samorządowców z Pomorza w Lęborku.
Pod dokumentem podpisali się samorządowcy - od powiatu słupskiego po Trójmiasto. Roberta Biedronia zabrakło.

- To nie jest sprawa polityczna - takim zapewnieniem rozpoczął wczorajszej spotkanie w Lęborku w spawie S6 Mieczysław Struk, marszałek województwa. - Chcemy ponad sporami politycznymi powiedzieć, że ziemie słupska, lęborska i wejherowska nie zgadzają się na przełożenie budowy. Apelujemy do polskiego rządu, aby to zadanie było realizowane. Potrzebujemy tej drogi.

Jak bardzo - przypominali samorządowcy, przedsiębiorcy i ludzie nauki. Profesor Roman Drozd, były rektor Akademii Pomorskiej, przypomniał, że wszelkie analizy wskazują, że bez drogi ekspresowej trudno mówić o rozwoju regionu.

Trasa przyciągnie inwestorów, co przełoży się na zwiększenie liczby miejsc pracy.

Również dla absolwentów uczelni. Nowa droga to też szansa dla lepszej, bo szybszej wymiany myśli i łatwiejszych kontaktów.

Witold Namyślak, burmistrz Lęborka, podkreślał, że prace nad drogą są już tak daleko podjęte, że ich zatrzymanie mija się z celem i przyniosłoby stratę. - Dlatego musimy działać razem - mówił po kaszubsku Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud w pow. wejherowskim i zebrał burzę oklasków. - My tu na Kaszubach mamy wszystko, pagórki, doliny, strumienie i tylko tej drogi nie ma. Ta droga jest już tak blisko, że nie możemy jej wypuścić.

Pomóc w tym ma zbiórka podpisów pod apelem. Jego fragment publikujemy obok. Wczoraj podpisali się pod nim samorządowcy, działacze i przedsiębiorcy. W zamyśle będzie udostępniony w internecie i siedzibach gmin i powiatów leżących na trasie projektowanej „szóstki”. Zabrakło podpisu prezydenta Roberta Biedronia. Słupsk reprezentował jego zastępca Marek Biernacki.

Mieczysław Struk o apelu do rządu w sprawie S6

Przypomnijmy, że Pomorze i Pomorze Zachodnie już raz i to sugestywnie wypowiedziało się za powstaniem drogi. W akcji społecznej „Chcemy ekspresowej drogi S6” zebraliśmy ponad 46 tysięcy podpisów, które zawieźliśmy do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. O potrzebie i wsparciu tej inwestycji przez mieszkańców regionu decydenci w Warszawie doskonale zdają sobie sprawę. Tymczasem wiceminister Jerzy Szmit z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapewniał niedawno w Koszalinie, że droga powstanie, ale nie wiadomo, w jakim terminie. W Programie Budowy Dróg Krajowych obliczono koszt budowy na prawie 200 miliardów zł, a jest 107 miliardów zł. Ujawnił, że decyzje dla „szóstki” zapadną po Nowym Roku, kiedy urzędnicy zweryfikują, jakimi środkami będą dysponować po rozstrzygnięciu innych drogowych przetargów.

Fragment apelu w sprawie ekspresówki

Z dużym niepokojem przyjmujemy pojawiające się w ostatnim czasie w mediach wypowiedzi przedstawicieli rządu RP, które znacząco oddalają perspektywę budowy drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim.

Nie przemawia do nas - przedstawicieli pomorskich samorządów, organizacji pozarządowych i ośrodków akademickich, przedsiębiorców oraz mieszkańców województwa pomorskiego - argumentacja wskazująca drogę S6 jako mniej obciążoną w stosunku do innych dróg krajowych. Na niektórych swoich odcinkach DK6 średni dobowy ruch roczny znacznie przekracza liczbę 20 tys. samochodów, osiągając nawet 41 tys., a na obwodnicy Trójmiasta 70 tys. samochodów. Droga ekspresowa S6 należy do najważniejszych połączeń drogowych województwa pomorskiego oraz stanowi jedno z najważniejszych powiązań krajowego i europejskiego systemu transportowego. Dzięki staraniom władz samorządowych Pomorza oraz oddziałowi GDDKiA droga S6 została umieszczona na wysokim miejscu (pozycja 7. na 42 projekty) w Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. z perspektywą do 2030 r., realizowanych ze środków UE... Dla inwestycji opracowano koncepcje programowe oraz uzyskano decyzję środowiskową...

Brak tej ważnej dla nas, strategicznej z punktu widzenia regionu, drogi oznacza stagnację gospodarczą i społeczną znacznej części województwa pomorskiego.

Jest ona ważna dla przedsiębiorców, dla rozwoju gmin, ośrodków akademickich, jak i dla wszystkich mieszkańców tej części Pomorza. Dlatego wspólnie apelujemy o jak najszybsze rozpoczęcie prac na realizacją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza