Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Morska farma wiatrowa Baltic Power na Bałtyku. Wydano decyzję. Kiedy zostanie oddana do użytku?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
balticpower.pl
Na Bałtyku na wysokości Łeby i Choczewa (22 km od brzegu) powstanie morska farma wiatrowa Baltic Power. Będzie mogła zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat. Udziałowcami Baltic Power są Grupa Orlen i Northland Power. Jak wygląda harmonogram prac? Kiedy inwestycja zostanie oddana do użytku?

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy dla przedsięwzięcia pn.: Przyłącze Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego”.

CZYTAJ TAKŻE:
Gmina Człuchów. Rusza budowa potężnej farmy wiatrowej. Inwestycja za ponad 700 milionów złotych to szansa na rozwój gminy

- Wydana przeze mnie decyzja jest kolejnym etapem procesu inwestycyjnego - podkreślił Dariusz Drelich. - Baltic Power stanowi gigantyczną szansę dla naszych przedsiębiorców, firm, dostawców, czy samorządów choćby Łeby, gdzie wybudowany zostanie port serwisowy. To jeden z kluczowych elementów całej inwestycji. Od jego lokalizacji, odległości od farmy zależy stabilność dostaw energii. Jestem przekonany, że realizacja elektrowni wiatrowych na Bałtyku zrewolucjonizuje krajowy system energetyczny i będzie kamieniem milowym rozwoju polskiej energetyki.

Według harmonogramu montaż fundamentów rozpocznie się w 2024 roku, a w następnym montaż turbin, kabli i stacji. W 2026 roku farma ma zostać oddana do użytku.

Charakterystyka inwestycji - wydana decyzja

Przedsięwzięcie objęte decyzją stanowi element zadania inwestycyjnego polegającego na budowie infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power (linii przesyłowych energii elektrycznej wraz ze stacją abonencką i infrastrukturą towarzyszącą) zlokalizowanej na obszarze morskim Rzeczypospolitej Polskiej – w wyłącznej strefie ekonomicznej, na obszarze morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych oraz na lądzie - czytamy w wydanej decyzji.

Według opisu projektowana infrastruktura przyłączeniowa umożliwi przesył energii elektrycznej wyprodukowanej przez Morską Farmę Wiatrową Baltic Power do krajowego systemu elektroenergetycznego - łącząc morską farmę wiatrową z abonencką stacją elektroenergetyczną, która z kolei zostanie połączona ze stacją elektroenergetyczną PSE linią napowietrzną o napięciu 400 kV.

CZYTAJ TAKŻE:
Baltic Power z kluczowymi umowami. Farma wiatrowa ma zasilić 1,5 mln gospodarstw domowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza