Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze Zachodnie: Brakuje specjalistów

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Pomorze Zachodnie: Brakuje specjalistów
Pomorze Zachodnie: Brakuje specjalistów Rys. Agnieszka Olszewska
INFORMATYKA Według analityków, zapotrzebowanie na pracowników w branży informatycznej stale wzrasta. Szczecińskie firmy IT chcą kształcić specjalistów już w szkołach średnich.

Z badań rynku wynika, że do 2016 roku w Europie będzie brakowało aż 700 tys. specjalistów IT.

Wykwalifikowanych kandydatów do pracy w sektorze informatycznym brakuje również na szczecińskim rynku. Dlatego lokalni przedsiębiorcy zrzeszeni w Klastrze IT angażują się w unowocześnienie kształcenia i promowanie informatyki już nie tylko na uczelniach wyższych, ale także w regionalnych technikach informatycznych.

- Obecnie co trzeci Polak w wieku 25-34 lat jest bezrobotny - wskazuje Adam Kuźmiński, dyrektor działu IT firmy Softline. - Ale w branży informatycznej wciąż brakuje specjalistów - dotyczy to także szczecińskiego rynku. Pomimo tego, że zawody informatyczne gwarantują dobrze płatną pracę.

Aby zachęcać młodych ludzi w regionie do związania życia zawodowego z informatyką firmy z Klastra IT zainicjowały współpracę z lokalnymi technikami informatycznymi.

- To rynkowe, nowoczesne kształcenie musi odbywać się już na wczesnych etapach edukacji. Dlatego wspólnie z firmami IT podjęliśmy działania pod hasłem ICT Biznes dla Edukacji, aby stworzyć długofalowy model współpracy biznesu i szkolnictwa zawodowego - wyjaśnia Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

Współpraca na linii biznes-edukacja jest konieczna, aby sprostać wyzwaniom rynku i zwiększyć liczbę specjalistów IT. Młodzi ludzie nadal rzadko wybierają informatyczne kierunki studiów, a ich absolwenci często nie spełniają oczekiwań firm. Podstawą dla pracodawców jest umiejętność tworzenia aplikacji w aktualnych i pożądanych na rynku technologiach.

- Treści przekazywane uczniom powinny odpowiadać potrzebom rynku - mówi Marcin Kaczmarek, Prezes firmy Consileon Polska. - Chcemy pomóc nauczycielom uaktualniać program kształcenia m.in. poprzez opracowywanie dla nich materiałów dydaktycznych do nauczania najnowszych języków programowania czy prowadzenie specjalistycznych szkoleń informatycznych dla dydaktyków.

Przy rekrutowaniu pracowników przedsiębiorcy zwracają uwagę na różne kompetencje kandydatów.

- W procesie edukacyjnym powinno się przede wszystkim rozwijać ciekawość uczniów - tej niekończącej się ciekawości szukamy wśród pracowników - podkreśla Sebastian Kopaniecki z firmy Tieto Poland. - Dobry pracownik potrafi także analizować problem, zaprojektować i testować rozwiązanie, a nawet sprzedać to, co zaprojektował. Niezbędna jest również dobra znajomość języka obcego oraz umiejętność pracy w zespole, ponieważ informatycy najczęściej pracują zespołowo i nierzadko w międzynarodowym gronie.

Takich wyspecjalizowanych i wszechstronnych pracowników potrzebuje dziś rynek, a przedsiębiorcy gotowi są służyć swoją wiedzą, czasem i doświadczeniem w procesie ich kształcenia.

- Jako przedsiębiorca wiem, jakie tematy poruszać na lekcjach, aby odpowiadały rzeczywistym problemom rynku - mówi Jarosław Cichoński - nauczyciel z technikum informatycznego i jednocześnie właściciel firmy Cinte. - To pozwala wyjść poza schemat podręcznika szkolnego, który jest jedynie teorią. Podstawy są ważne, ale warto również pokazywać, w którym kierunku technologie się rozwijają. Ponadto współdziałanie z firmami daje nauczycielom dostęp do infrastruktury, sprzętu czy oprogramowania nieosiągalnego w szkole.

Współpraca przy projekcie przynosi korzyści wszystkim. Przedsiębiorcy w dłuższej perspektywie zyskują wykwalifikowanych pracowników, a nauczyciele i uczniowie dostęp do aktualnej wiedzy o technologiach, weryfikowanej na bieżąco przez rynek.

- Wypracowujemy nowoczesny model kształcenia IT w szkołach zawodowych, który mamy nadzieję stanie się standardem nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale także w całej Polsce - dodaje Katarzyna Witkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza