Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze Zachodnie: Mniej inwestycji, ale rok ma być lepszy

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Właściciele mikro i małych firm na ten rok patrzą z optymizmem.
Właściciele mikro i małych firm na ten rok patrzą z optymizmem. Rys. Agnieszka Olszewska
Małe i mikro firmy będą ograniczać inwestycje. Jedynie 63 proc. z nich posiada swoją stronę internetową. Tylko 56 proc. korzysta z programów wspierających zarządzanie.

Zgodnie z Raportemo sytuacji Właściciele mikro i małych firm w Zachodniopomorskiem ocenili ubiegłe i przyszłe 12 miesięcy dokładnie tak samo jak przedsiębiorcy w całym kraju - wynika z raportu Banku Pekao i sytuacji tego sektora. Jednak zachodniopomorskie firmy z większym optymizmem patrzą na nadchodzący rok niż na 2012. Liczba zachodniopomorskich mikro i małych firm to prawie 90 tys., co stanowi 4,75 proc. mikro i małych firm w Polsce.

  • Optymistyczne prognozy

Przedsiębiorcy z naszego regionu ocenili lepiej niż firmy z całej Polski te obszary, które dotyczą bezpośrednio ich firmy, np. sytuacja firmy, jej przychody i wynik finansowy. Gorzej postrzegają sytuację gospodarki, branży, zatrudnienie i dostęp do zewnętrznego finansowania. Bardziej optymistycznie patrzą na 2013 r. w kontekście przychodów firmy, wyniku finansowego i zatrudnienia.
- Właściciele mikro i małych firm z podregionu koszalińskiego najlepiej ocenili 2012 r - mówi Jakub Fulara z Banku Pekao. - Szczecińscy przedsiębiorcy spodziewają się największej poprawy prowadzenia działalności w 2013 roku. W całym województwie najsłabiej wypadła ocena ubiegłorocznej sytuacji gospodarczej.

Stopniowo w województwie zwiększa się wykorzystywanie finansowania zewnętrznego zarówno w przypadku działalności bieżącej, jak i inwestycji. W ubiegłym roku aż 30 proc. firm z województwa korzystało z funduszy zewnętrznych, czyli o 6 proc. więcej niż w skali całego kraju. Najczęściej posiłkowały się nim firmy z podregionu koszalińskiego (35 proc.). Przedsiębiorcy z podregionu szczecińskiego deklarują większą chęć do korzystania z niego w nadchodzących miesiącach (28 proc.).

  • Inwestycje w dół

Mikro i małe firmy z Pomorza Zachodniego deklarują spadek inwestycji z 43 proc. w 2012 r. do 31 proc. w 2013 r. Eksport w tym sektorze (13 proc. firm) jest porównywalny do poziomu ogólnopolskiego (12 proc.). Oznacza to, że ok.11,7 tysięcy przedsiębiorstw prowadzi działalność eksportową, a to właśnie te firmy znacznie lepiej postrzegają swoją sytuację i perspektywy rozwojowe. W regionie jest duże zróżnicowanie pod względem ilości eksporterów od 4 proc. w podregionie koszalińskim do 22 proc. - w szczecińskim.
Bariery
Specyficzne bariery w regionie zachodniopomorskim wiążą się z kosztami pracy, zatorami płatniczymi, istnieniem szarej strefy.

  • E-gospodarka

- Szanse związane z użyciem przez mikro i małe firmy zdobyczy iformacyjnych nie są jeszcze w pełni wykorzystane - ocenia Jakub Fulara. - Jedynie 63 proc. firm posiada swoją stronę internetową. Tylko 56 proc. korzysta z oprogramowania wspomagającego zarządzanie firmy, a 61 proc. wykorzystuje internet przy kontakcie z administracją publiczną.
Działania reklamowe w internecie prowadzi 55 proc. przedsiębiorców prowadzi . Mikro i małe firmy dostrzegają za to korzyści bankowości elektronicznej, używa jej 84 proc. przedsiębiorstw w województwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza