Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze Zachodnie: Nie lubimy oddawać pieniędzy

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Pomorze Zachodnie: Nie lubimy oddawać pieniędzy
Pomorze Zachodnie: Nie lubimy oddawać pieniędzy Fot. Archiwum
Na 1000 mieszkańców naszego województwa 81 klientów ma probelm ze spłacaniem długów. Jesteśmy krajowym liderem na niechlubnej liście niesolidnych płatników.

W ciągu minionych trzech miesięcy przeterminowane płatności Polaków wzrosły o 0,92 proc. i na koniec czerwca osiągnęły poziom 36,08 miliarda złotych. Jest to najniższy przyrost zadłużenia od ponad 4 lat. Niestety ponownie szybko wzrasta liczba niesolidnych dłużników. Mieszkańcy regionu zachodniopomorskiego na koniec czerwca tego roku zalegali z płatnościami o łącznej wartości blisko 2,03 miliarda złotych. Jak wynika z raportu InfoDług dotyczącego województwa zachodniopomorskiego - przygotowanego przez BIG InfoMonitor - liczba osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem płatności wyniosła ponad 137 tysięcy osób.

Porównując województwo zachodniopomorskie do niechlubnego lidera, czyli Śląska, dług jest ponad trzykrotnie niższy. Niestety zeszłoroczny wzrost zadłużenia w województwie zachodniopomorskim jest porównywalny z łączną sumą zaległości mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Osoby, które nie regulują w terminie zobowiązań w coraz większym stopniu odczuwają rosnące odsetki.

- Zachodniopomorskie stale ma najwyższy odsetek niesolidnych dłużników, wynosi on 7,9 proc. - podkreśla Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor. - Niestety w ciągu minionego roku wzrósł on o kolejne 0,5 proc. Na szczęście z końcem pierwszej połowy 2012 roku liczba dłużników ustabilizowała się na poziomie około 137 tysięcy osób. Mimo że jest to wysoka liczba, to szanse na spłatę podnosi fakt, że 61 proc. zaległości to kwoty poniżej 5 tysięcy złotych.

Najwięcej niesolidnych płatników pochodzi z województwa zachodniopomorskiego, na 1000 mieszkańców przypada 81 klientów podwyższonego ryzyka. Grono osób, które nie radzi sobie z płaceniem zobowiązań w tym regionie wzrosło o 0,1 p.p. Najlepiej ta relacja wypada w województwie podkarpackim, gdzie na 1000 mieszkańców w ciągu ostatnich trzech miesięcy tylko 33 osoby nie wywiązały się ze swoich zobowiązań terminowo.

Jeśli chodzi o procentowy podział klientów podwyższonego ryzyka ze względu na płeć, to w przypadku zachodniopomorskiego mężczyzn jest 60 proc., natomiast kobiety plasują się nieco lepiej bo 40 proc. W Szczecinie odnotowano 19 375 tys. zadłużonych mężczyzn, kobiet natomiast jest 14 234.

Wśród pięciu najbardziej zadłużonych osób w Polsce, nie ma żadnego mieszkańca Zachodniopomorskiego. Niechlubny lider to mieszkaniec Mazowsza, który jest zadłużony na ponad 99 milionów złotych. Najbardziej zadłużony mieszkaniec regionu zachodniopomorskiego pochodzi ze Szczecina i zalega na ponad 5,3 miliona złotych.

Zachodniopomorskie. Rekordziści zadłużenia

  • 1.mężczyzna, 1967 r. - kwota 498.268 zł
  • 2. mężczyzna, 1957 r. - kwota 448.604 zł
  • 3.kobieta, 1962 r. - kwota 403.645 zł

Szczecin. Rekordziści

  • 1. mężczyzna, 1956 r. - 330.825 zł
  • 2. mężczyzna, 1967 r. - 225.739 zł
  • 3. kobieta, 1959 r.- 145.656 zł

Trendy zadłużania
Pierwsze półroczne 2012 roku przyniosło wzrost zarówno liczby niesolidnych dłużników jak i łącznej kwoty przeterminowanych płatności. Co jednak nietypowe, grupa klientów podwyższonego ryzyka rośnie szybciej niż kwota zobowiązań. W minionym roku sytuacja była odwrotna. W związku z taką zmianą dynamiki, po raz pierwszy od ponad 5 lat spadła kwota średniego zadłużenia przypadająca na jednego Polaka. Na koniec czerwca 2012 roku wyniosła ona 16 447 zł, a jeszcze w marcu była wyższa o 114 złotych. Niestety to czysto statystyczny efekt tego, że liczba dłużników rosła szybciej niż łączna kwota zadłużenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza