Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze Zachodnie: Przeciwnicy wiatraków protestują

Marek Rudnicki [email protected] 91 481 33 34
Pomorze Zachodnie: Przeciwnicy wiatraków protestująWiatraki w Skrobotowie (gmina Karnice).
Pomorze Zachodnie: Przeciwnicy wiatraków protestująWiatraki w Skrobotowie (gmina Karnice). Fot. Piotr Jasina
Przeciwnicy elektrowni wiatrowych twierdzą, że przy ich montażu łamane jest prawo. Chcą, by samorządy badały stan zdrowia osób mieszkajacych w pobliży wiatraków.

Zawiązali Stowarzyszenie Bezpieczne Odnawialne Źródła Energii "Bezpieczne OZE". Skupia przedstawicieli lokalnych społeczności z całego województwa.

- Departament zdrowia zaleca lokalizowanie elektrowni wiatrowych w odległości nie mniejszej, niż 2-4 km od domów mieszkalnych, podczas gdy firmy budują je nawet w odległości 450 metrów i nikt nie reaguje - mówi Anna Ratajczak ze stowarzyszenia. - Mało tego, potrafią budować nawet na obszarach Natura 2000 i też nikt tego nie zauważa, choć właśnie samorząd województwa powinien to widzieć i reagować.

Swoje racje członkowie stowarzyszenia próbowali przedstawić radnym z komisji komisji gospodarki sejmiku, ale nie zostali wpuszczeni na obrady. Nie zrezygnowali i pojawili się podczas obrad samorządu województwa. Ich przedstawiciel odczytał dość długi list z żądaniami pod adresem sejmiku.

- Poprosiłem w ich imieniu, aby ten list potraktowany został, jako zapytanie do zarządu, inaczej po prostu pozostałby tylko listem i niczym więcej - mówi radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Mucha. - Kopia pisma zostanie przesłana też do wszystkich członków komisji gospodarki.

Członkowie stowarzyszenia podają też działania na granicy korupcji. Twierdzą, że część gmin zgadza się, aby firma wiatrowa sfinansowała sporządzenie gminnego planu zagospodarowania przestrzennego.

- A ten plan później nie zgadza się z wojewódzkim planem, choć powinien - mówi Anna Ratajczak.

- W 75 proc. gmin naszego województwa planowane jest postawienie ferm wiatrowych, a na każdej od kilku do kilkudziesięciu turbin wiatrowych - dodaje p.o. prezesa, Roman Kuśnierz. - Wycisza się informacje, że 85 proc. "wiatraków" sprowadzono z Niemiec. Są to urządzenia dawno przestarzałe i nie spełniające obowiązujących tam europejskich norm. To taki sam proceder, jak dawniej sprowadzane do Polski z Niemiec wraki samochodów.

Członkowie stowarzyszenia prosili też radnych, aby sejmik przyjął uchwałę o prowadzeniu stałego monitoringu zdrowia mieszkańców terenów położonych w pobliżu elektrowni wiatrowych, w tym pod kątem badania płodu, ludzkiego zdrowia psychicznego i neurologicznego oraz funkcjonowania systemu immunologicznego.
Na razie radni nie podjęli żadnego stanowiska. Chcą poznać opinię zarządu województwa.

 

  • Lista wiatraków
  • Przykłady podane przez stowarzyszenie wybudowania wiatraków w bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych. Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia zaleca odległość 2-4 km od domów mieszkalnych.
  • Zagórze, gm. Wolin (ferma w odl. 600 m)
  • Jarszewko, gm. Stepnica (250 m)
  • Nowy Jarosław, gm. Darłowo (300 m)
  • Jerzyce, gm. Darłowo (300 m)
  • Skrobotowo, gm. Karnice (400 m)
  • Czechy, gm. Grzmiąca (w ostoi ptaków)
  • Kicko, gm. Stara Dąbrowa (400 m)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza