Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze Zachodnie: Teraz trzeba inwestować

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Pomorze Zachodnie: Teraz trzeba inwestowaćRozmówcy red. Jarosław Kuźniara przekonywali uczestników debaty, że wybił czas innowacji w Zachodniopomorskiem.
Pomorze Zachodnie: Teraz trzeba inwestowaćRozmówcy red. Jarosław Kuźniara przekonywali uczestników debaty, że wybił czas innowacji w Zachodniopomorskiem. Fot. Sebastian Wołosz
DEBATA GOSPODARCZA Przed dwoma laty Zachodniopomorski Zegar Koniunktury wskazywał w naszym regionie kryzys. W tym roku zwiastuje już stabilizację.

- Zachodniopomorski Zegar Koniunktury ma swoją moc wyprzedzającą - zapewniała prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu rozpoczynając debatę w hotelu Radisson Blu. - Zapowiada zmiany. Co kwartał nasi respondenci docierają do 400 zachodniopomorskich firm. Dzięki temu nasz zegar, jako jedyny rejestruje faktyczne zmiany w regionie. Już mamy zapytania z innych województw. Chcą sklonować nasz zegar.

Profesor przypomniała, że kiedy zegar rozpoczynał dwuletni cykl, wskazywał głęboki kryzys gospodarczy regionu. W III kwartale ub.r. już wykazywał symptomy rozwoju. W tej chwili sygnalizuje stabilizację gospodarczą w tym roku. Jeśli ten okres dobrze wykorzystamy, czeka nas dobry rok 2015.
Oczekiwania menedżerów i kadry zarządzającej były poniżej wskaźników, co oznaczało ich wstrzemięźliwość w prognozach, umiarkowany optymizm.

- Trudno się jednak dziwić - zauważa prof. Zelek. - _Doczekaliśmy bowiem zmierzchu klasycznych teorii ekonomii. Już nie jest oczywiste, że po recesji następuje ożywienie itd. _Ekonomiści są dzisiaj bezradni. Od 2010 roku zapowiadali ożywienie. Prof. Andrzej Koźmiński twierdzi wręcz, że zapanował agnostycyzm, poszukujemy papieża współczesnej ekonomii.

Temat debaty brzmiał: "Zachodniopomorskie - czy wybił czas innowacji".
Jarosław Kuźniar, prowadzący spotkanie poprosił rozmówców o ocenę sytuacji gospodarczej Pomorza Zachodniego w minionym roku.

- Rynek jest trudny, ale przepracowaliśmy mocno ten czas, przygotowaliśmy ciekawe produkty - stwierdził Maciej Kaczyński, prezes BTC, firmy specjalizującej się w zdalnym zarządzaniu komputerami, zwłaszcza w technologiach antykradzieżowych.

Prof. Leonard Rozenberg uznał z ulgą, że politycy wreszcie zrozumieli, iż zatwardziały neoliberalizm nie przynosi żadnych efektów. Wojciech Faszczewski, prezes Coloplast Shared Services w Szczecinie (należy do globalnej grupy Coloplast) stwierdził, że otrzymuje zapytania o pracę w Szczecinie od Hiszpanów, Włochów, Greków.
Zdaniem prezesa, wiedzą, że w Szczecinie nie zarobią dużo, ale w ich krajach kryzys, wolą działać, niż trafić na listę bezrobotnych.

Joanna Skurka, HR manager w Ferrosan Medical Devices i Sonion Polska potwierdza stabilizację na rynku pracy. - W firmie, którą reprezentuję nie zwalnialiśmy pracowników, ale też nie zatrudnialiśmy nowych - przyznaje.

Konrad Fontczak, prezes Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie przyznał, że uczelnia poprzez spółkę materializuje wynalazki, dostosowuje je do potrzeb rynku. W tej chwili opracowywane są innowacyjne rozwiązania dotyczące diagnostyki silników okrętowych itp. Nie chciał zdradzać szczegółów.

- Biznes lubi ciszę - wyjaśnił.
Red. Rafał Jesswein zachęcał do pozytywnego postrzegania Szczecina i regionu przez samych jego mieszkańców.

- Nie doceniamy wagi inwestycji, które już mają miejsce - dodał. - Budowy LNG i powiązanych z tym projektów np. Akademii Morskiej i Akademii Hutniczej, powstającej fabryki elementów morskich siłowni wiatrowych itd._Kuźniar prowokował panelistów do zdefiniowania pojęcia "innowacje".
Dla Faszczewskiego jest to kreowanie wartości dla konsumentów i firmy, zaspokajanie potrzeb klientów. Kaczyński wiązał innowacyjność z kreatywnością, zaangażowaniem, liderem.
Prof. Zelek innowacyjność widzi na końcu łańcucha pięciu koniecznych przesłanek: inicjatywy, intuicji, inteligencji, inwestycji i właśnie innowacji. Efektem jest coś nowego.
Dla Joanny Skurki jest ona pochodną kreatywności. Z kolei Frontczak uważa, że innowacyjny znaczy lepszy. Podkreśla wagę pracy zespołowej.
- _To, że jeden może więcej i lepiej jest mitem
- stwierdził. - Niestety, w Polsce takie myślenie pokutuje.

Profesor Rozenberg przekonywał, że innowacyjność to dar od Boga.
- Odkrywam coś, czego inny nie zauważył - dodał.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza