Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóżmy swojemu organizmowi

ist
Latem zawsze odczuwamy przypływ energii, poprawia nam się humor, więcej zaczyna nam się chcieć...

Wykorzystajmy ten powracający zapał i spróbujmy zrobić dla swego zdrowia coś więcej, niż robiliśmy do tej pory. Oto kilka rad specjalistów, które warto wziąć sobie do serca i stosować się do nich na co dzień.

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na zdrowie jest prawidłowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Nie tylko sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu i zapobiega wielu chorobom, ale też wiele chorób pomaga wyleczyć. Ważne jest zarówno to, co się je, w jakich ilościach, ale także to, czy je się regularnie.

Codziennie więc należy spożywać 4 - 5 małych porcji posiłków i starać się żadnego z nich nie pomijać. Nie wolno zapominać o śniadaniu. Jest ono bardzo ważne, bo ma dostarczyć człowiekowi energii na rozpoczęcie dnia. Kolacja natomiast powinna być lekkostrawna i należy jeść ją przynajmniej dwie godziny przed pójściem spać. Tłustych , ciężkich potraw w diecie w ogóle lepiej unikać. Chude gatunki mięsa i wędlin na pewno będą zdrowsze.

W codziennej diecie nie może zabraknąć błonnika. Wprawdzie w przewodzie pokarmowym nie ulega on trawieniu i wchłanianiu, zapewnia mu jednak prawidłową pracę. Wypełnia jelita, pobudza je do ruchu, tworzy dobre podłoże do rozwoju korzystnej dla organizmu flory bakteryjnej. Należy więc pamiętać o tym, by w codziennych posiłkach znalazły się produkty pełnoziarniste - kasze, ciemne pieczywo, nasiona roślin strączkowych i - koniecznie - warzywa oraz owoce.

Często zapominamy o zapewnieniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Ich niedostatek sprzyja m.in. zaparciom. Codziennie należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów, szczególnie zalecana jest niegazowana woda mineralna, która może być cennym dodatkowym źródłem substancji mineralnych. Napojów gazowanych lepiej unikać, mogą być przyczyną kłopotliwych i nieprzyjemnych wzdęć, zaparć.
Pracę przewodu pokarmowego z pewnością usprawnią też produkty probiotyczne - np. przetwory mleczne zawierające dobroczynne dla zdrowia szczepy bakterii.
Na lepsze trawienie, a także sprawniejszą pracę układu krążenia, oddechowego, mięśniowego oraz na ładniejszy wygląd zbawienny wpływ ma aktywność fizyczna. Ruch ożywia pracę jelit, usprawnia dostarczanie tlenu do organizmu, korzystnie wpływa na mięśnie i kształt sylwetki.
Jeśli z powodu wieku czy przeciwwskazań lekarskich nie można uprawiać intensywnych ćwiczeń, jeśli nie można zmobilizować się do uprawiania sportów - można starać się zrekompensować to sobie częstszymi spacerami.

Może zamiast jechać gdzieś samochodem lub autobusem - przespacerować się albo podjechać rowerem, zamiast wsiadać do windy - przejść się po schodach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza