MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pompa ze źródłem dolnym lub górnym

Redakcja
Ogrzewanie pompą ciepła nie jest jeszcze zbyt popularne. Głównie z uwagi na koszty. Coraz częściej jednak ten jednorazowy wydatek postrzegamy jako inwestycję, która może się szybko zwrócić.

Nie wdając się w cenowe szczegóły można przyjąć, że generalnie pompy ciepła, to urządzenia wciąż jeszcze bardzo drogie. Średnio o blisko jedną trzecią droższe niż bardzo dobra instalacja z kotłem na gaz lub olej opałowy i o dwie trzecie droższe niż elektryczna instalacja grzewcza. Ale jednocześnie - koszt ogrzewania domu przy pomocy pompy grzewczej to niekiedy jedna czwarta lub jedna trzecia tego co zapłacimy za grzanie prądem, blisko połowa tego co zapłacimy za grzanie olejem i dwie trzecie z rachunku, który wystawi nam za grzanie gazownia. Tak więc jak się na te relacje patrzy w perspektywie dłuższego czasu, być może warto pomyśleć o zainstalowaniu takiej pompy we własnym domu jak najszybciej.

Pompa ze źródłem dolnym lub górnym

Jeśli już zaś dojrzeliśmy do takiej decyzji pozostaje nam wybrać źródło ogrzewania najbardziej efektywne. A w czym możemy wybierać? Generalnie zasada jest taka: pompa cieplna zawsze musi współpracować z dolnym i górnym źródłem ciepła. Gdy mowa o dolnym źródle wiedzieć warto, że w Polsce najczęściej ciepło pobiera się z gruntu (za pośrednictwem przewodów zakopanych pod powierzchnią gruntu, poniżej strefy przemarzania, które tworzą tzw. kolektor gruntowy) oraz z wody podziemnej poprzez układ dwóch studni.
Są jeszcze pompy wykorzystujące jako dolne źródło powietrze, ale stosuje się je dużo rzadziej, gdyż z reguły powietrze można wykorzystywać tylko od temperatury wyższej niż -5 stopni C.
Rodzaj dolnego źródła zależy przede wszystkim od warunków na działce.

Wilgoć lepiej grzeje

Nie musimy decydować się wyłącznie na na ogrzewanie pompą ciepła. Możemy oprócz niej zainstalować jeszcze dodatkowe źródła grzewcze wspomagające pompę wtedy, gdy zapotrzebowanie na ciepło gwałtownie rośnie. Pompa może współpracować z kotłem oraz z ogrzewaniem elektrycznym

Z kolei górnym źródłem w układzie pompy ciepła jest najczęściej woda, która zasila grzejniki lub wodne ogrzewanie podłogowe.
Jeśli wybieramy pompę typu grunt-woda, to możemy jeszcze wybierać sobie rodzaj kolektora gruntowego. Może on być spiralny (rów, w którym go osadzimy musi mieć co najmniej 2 m szerokości) i osadzony zarówno płasko jak i pionowo. Ten ostatni jest jednak stosowany raczej rzadko. Specjaliści szacują, że uzyskanie 1 kW energii cieplnej w kolektorze poziomym wymaga od 30 do 100 m kw. powierzchni. Dzięki temu możemy w przybliżeniu określić, czy działka, którą dysponujemy, jest na tyle duża, by pompa cieplna zaspokoiła nasze grzewcze oczekiwania. Warto pamiętać i o tym, że im bardziej wilgotny grunt, tym mniejsza powierzchnia konieczna jest do uzyskania efektu grzewczego.

Najlepsza - łagodna i miękka

Jeżeli zdecydujemy się na pompę typu woda-woda, to musimy pamiętać, że w takim systemie ciepło pobierane jest z wody powierzchniowej lub podziemnej i przekazywane za pomocą pompy wodzie w przewodach grzewczych zainstalowanych w domu.
Dolne źródło najczęściej stanowi tu układ studni: czerpalnej i zrzutowej. Często zdarza się tak, że jest jedna studnia czerpalna, a kilka zrzutowych.
Przeciętna wydajność studni czerpalnej wynosi od 1,5 do 2,5 m sześc. na godzinę, a głębokość posadowienia - około 15 m.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza