Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na stary pomnik Żołnierza Polskiego

Zbigniew Marecki [email protected]
Pomnik ostatni remont przechodził w 1990 roku.
Pomnik ostatni remont przechodził w 1990 roku. Łukasz Capar
Działacze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zabiegają o rozebranie pomnika Żołnierza Polskiego w Słupsku i budowę na jego miejscu nowego monumentu. Miasto nie mówi, nie.

Wniosek słupskiego inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej już przed kilkoma tygodniami trafił do biura Rady Miejskiej. Poza kwestią pomnika dotyczył także przemianowania placu Zwycięstwa, na którym usytuowany jest pomnik Żołnierza Polskiego, na plac Niepodległości.

- Uważamy, że najwyższy już czas, aby w naszym mieście powstał znaczący pomnik, który będzie wyrażał dorobek i znaczenie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej - przekonuje Jan Soduła, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Słupsku.

Rzecz bowiem w tym, że poświęcony tej organizacji pomnik, który od 1998 roku stoi w Słupsku przy ul. Nowobramskiej, na placu przy kościele Mariackim, ciągle pęka, a przeprowadzona niedawno jego renowacja podobno nie powstrzyma rozpadu "chorego" kamienia, stanowiącego podstawę tego skromnego monumentu. Dlatego kombatanci z AK doszli do wniosku, że należałoby zbudować nowy monument w godnym miejscu, a jednocześnie zlikwidować pochodzący jeszcze z głębokiego PRL-u pomnik Żołnierza Polskiego, który po modernizacji wykonanej w 1990 roku nadal dominuje na placu Zwycięstwa.

Propozycja zmiany nazwy placu na razie została odłożona ad acta. Natomiast dwie stałe komisje Rady Miejskiej w Słupsku zajęły się kwestią likwidacji dotychczasowego pomnika i budowy nowego.

Z oficjalnej odpowiedzi Agnieszki Nowak, sekretarza miasta, którą otrzymali radni i kombatanci, wynika, że pomnik nie znajduje się w rejestrze ani ewidencji konserwatora zabytków, więc nie jest zabytkiem. To oznacza, że po uzyskaniu zgody rodziny zmarłej artystki, która go zaprojektowała, można by go przenieść w inne miejsce, np. na cmentarz komunalny. Jest też możliwość przekazania jego elementów do Muzeum Pomorza Środkowego.

- Moim zdaniem powinna się teraz odbyć dyskusja na temat budowy nowego monumentu wyrażającego wartości narodowe, a potem powinniśmy ogłosić konkurs na projekt nowego pomnika i jeszcze w tej kadencji go zbudować - uważa radna PO Anna Bogucka-Skowrońska, szefowa Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego.

Radny Wojciech Gajewski, szef Klubu Radnych Lewicy:

- Rodzi się pytanie o pieniądze, a kasa miejska ma kłopoty. Musiałby powstać komitet społeczny, który gromadziłby pieniądze. Jednak doświadczenie z pomnikiem Bogusława X pokazuje, że zebranie o wiele mniejszej kwoty nie było łatwe i trzeba było dopłacić z kasy miasta.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, szefowa Klubu Radnych"Nasz Słupsk".

- Szukamy nowych fetyszów, a tymczasem różnych pomników jest w Słupsku dość.

Tadeusz Bobrowski, szef Klubu Radnych PiS:

- Z tym zamiarem nosimy się już od kilku lat. Moim zdaniem powinniśmy zacząć od ogłoszenia konkursu na koncepcję nowego pomnika, który powinien wyrażać idę walki o niepodległość naszej ojczyzny.

Historia pomnika

Pomnik Żołnierza Polskiego odsłonięto 1 września 1962 roku. Jego twórczynią jest Krystyna Trzeciak. Wcześniej w miejscu tym stał pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej, zwień­czony czerwoną gwiazdą. Obecny pomnik to granitowy obelisk, przed którym ustawiono postać żołnierza. Prawą stronę monumentu zdobią pamiątkowe tablice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza