Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły, sugestie i opinie słupszczan. O czym dyskutowano na konsultacjach społecznych z mieszkańcami Słupska w 2022 roku?

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Dzięki naciskom mieszkańców, zagospodarowany teren przy ul. Górnej znajdzie się pod okiem kamer.
Dzięki naciskom mieszkańców, zagospodarowany teren przy ul. Górnej znajdzie się pod okiem kamer. Łukasz Capar/zdjęcie archiwalne
W 2022 roku pod konsultacje społeczne poddano w Słupsku łącznie 32 tematy. Mieszkańcy dyskutowali z urzędnikami o inwestycjach, przedstawiali swoje pomysły i proponowali alternatywne rozwiązania. A jakie tematy wywołały największe kontrowersje i dyskusje wśród mieszkańców?

Na łamach „Głosu” wielokrotnie informowaliśmy o odbywających się w Mieście konsultacjach społecznych. Przybierały one różną formę – głosowania, nadsyłania przez mieszkańców opinii, jak i spotkań, na których niejednokrotnie wywiązywały się burzliwe dyskusje. Rozmowy urzędników z mieszkańcami dotyczyły inwestycji drogowych, nadania nowym ulicom nazw czy zagospodarowania zaniedbanych lub nieużytkowanych miejskich terenów. Niektóre zeszłoroczne konsultacje z mieszkańcami szczególnie zapadły w pamięć.

Poszerzenie granic administracyjnych Miasta Słupska

Za organizację konsultacji dotyczących poszerzenia administracyjnych granic Słupska odpowiadał Wydział Współpracy i Promocji Urzędu Miejskiego. W udostępnionej ankiecie, blisko 82 proc. mieszkańców Miasta opowiedziało się za włączeniem w granice Słupska sąsiadujących sołectw gminy Słupsk. Frekwencja? Na pierwszy rzut oka mała, bo zagłosowało 19 236 osób, czyli 23,91 proc. ogółu mieszkańców. Jak jednak podkreślały władze Miasta, Słupsk pod tym względem na tle innych miast wypadł niezwykle korzystnie.

- To pokazuje przede wszystkim, że temat rozszerzenia miasta jest dla mieszkańców ważny i chcieli się w nim wypowiedzieć. Spośród wszystkich głosujących osób, 15 573 (82,03 proc.) osób opowiedziało się za rozszerzeniem granic miasta o pięć sołectw i jeden obszar ewidencyjny. Głosów przeciw było 1903, wstrzymało się 1509, a głosów nieważnych było 757 – wyliczyła w marcu na konferencji prasowej wiceprezydent Marta Makuch.

Rzecz jasna sama chęć poszerzenia granic administracyjnych przez Słupsk wywołała falę protestów mieszkańców gminy, a same konsultacje przeprowadzone wśród mieszkańców Miasta były tylko jednym z kroków władz ku sformalizowaniu rozszerzenia granic.

Przebudowa ulicy Sułkowskiego

Projekt przebudowy zapomnianej ulicy Sułkowskiego wywołał oburzenie wśród mieszkańców, którzy do tej pory parkowali auta wzdłuż swoich domostw. Ulica po kompleksowej modernizacji miała być zupełnie pozbawiona miejsc postojowych.

- Ten projekt nie uwzględnia żadnych miejsc postojowych i parkingowych. Nie zamierzamy się na to godzić, a miasto powinno wziąć pod uwagę nasz głos – mówił tuż po spotkaniu konsultacyjnym mieszkaniec ulicy Sułkowskiego w rozmowie z nami. – W moim budynku mieszka pięć rodzin, jest pięć samochodów. Na swoich posesjach nie mamy miejsca, aby wszystkie je tam trzymać, a ZIM zaproponował nam, żebyśmy usunęli przydomowe ogródki – opowiadał.

Naciski na urzędników przyniosły jednak efekt. Na spotkaniu konsultacyjnym wrzało, ale zdenerwowanie mieszkańców nie poszło kompletnie na marne. Ostatecznie, na przebudowanej ulicy Sułkowskiego będzie gdzie zaparkować.

- Po przeanalizowaniu przez projektanta możliwości wykonania miejsc postojowych przy ulicy Sułkowskiego zagospodarowanie pasa drogowego będzie uwzględniało wykonanie 13 miejsc postojowych – odpowiadał na nasze zapytanie o przyszłe parkingi Tomasz Orłowski, obecnie p.o. dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej.

Przebudowa schodów i skarpy na ul. Górnej

Pomysł zagospodarowania zaniedbanego terenu przy ulicy Górnej spotkał się początkowo ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców pobliskich bloków i domków jednorodzinnych. Przychylność zyskała jedynie koncepcja remontu zrujnowanych schodów. Inwestycja została wybrana do realizacji w ramach programu „Nasza Wspólna Przestrzeń”. Teren ma zyskać kompletnie nowe oblicze. Wykonane zostaną punkty widokowe, z których rozpościerać się będzie widok na całe Miasto. Przybędzie też elementów małej architektury. Na spotkaniu konsultacyjnym mieszkańcy pytali się co z obecną w tym miejscu zielenią, ale przedstawiciele ZIM uspokajali – drzew nie ubędzie. Główna obawa była jednak inna – ławeczki, leżaki i wyremontowane schody przyciągną jeszcze więcej młodzieży, która już teraz w tym miejscu lubi uprzykrzyć życie mieszkańców. Na spotkaniu z urzędnikami pojawiały się liczne komentarze o potrzebnym w tym miejscu monitoringu, który ukróciłby zapędy wandali. Efekt? Dokumentacja planowanej inwestycji zostanie uzupełniona o projekt monitoringu. Wszystko dzięki sprzeciwie mieszkańców.

Nazwa ulicy i mostu

Niektórym mieszkańcom nie spodobała się propozycja nadania jednej z ulic zachodniej dzielnicy Miasta nazwy Johna Lennona. "Człowiek niegodny naśladowania – problemy z narkotykami", "Kto to jest i co ma wspólnego ze Słupskiem lub Polską?” - czytamy w raporcie z konsultacji przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku. Lennon dołączy jednak najprawdopodobniej do innych muzyków, którzy patronują ulicom w tej okolicy – Hanki Ordonówny czy Marka Grechuty.

- Dla mnie to wielka postać i warta upamiętnienia, także w Słupsku. Nie możemy ograniczać się do nazw osób z regionu. Potem mamy patronów, a ludzie się zastanawiają, kto to był i co zrobił? Chociaż tabliczki postawmy, by mieszkańcy wiedzieli, jakie zasługi dana osoba miała dla lokalnej społeczności. Kim był Lennon i jaki miał wpływ na światową muzykę każdy wiedzieć powinien, nawet bez tabliczki. Dobrze się stało, że nazwę ma otrzymać ulica na osiedlu, gdzie patronami są muzycy. Tak wiem, polscy muzycy, ale Lennon będzie tam pasował – mówił radny Kazimierz Czyż z klubu Łączy nas Słupsk.

Również propozycja objęcia patronatem George’a Grosza największej z kładek łączącej brzegi Słupi nie przypadła do gustu wszystkim. Nazwisko to niewiele mówiło słupszczanom, którzy sugerowali inne nazwy dla mostu. „W polskich dziejach można znaleźć osoby, które są bardzo zasłużone i znane niż całkowicie anonimowy George Grosz, a do tej pory nie zostały upamiętnione w przestrzeni miejskiej. Jedną z takich osób jest Witold Gombrowicz czy Zbigniew Herbert” – czytamy w raporcie z konsultacji.

Mieszkańcy swoje zdanie wyrażali też w przypadku wielu innych tematów. Uwagi i sugestie zgłaszali choćby do projektu przebudowy kolejnych ulic: Murarskiej, Zamenhofa, Jedności Narodowej czy Portowej. Dyskutowano też nad planami zagospodarowania Parku Kultury i Wypoczynku czy Parku im. Witkacego. Zeszłoroczne konsultacje społeczne pokazały, że mieszkańcy w wielu sprawach też mają głos. I okazuje się, że głos ten niekiedy ma jednak jakieś znaczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza