Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce zagrożonych utratą sygnału naziemnej telewizji cyfrowej

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zmiana będzie wprowadzana w 4 etapach i rozpocznie się wiosną 2022 roku.
Zmiana będzie wprowadzana w 4 etapach i rozpocznie się wiosną 2022 roku. Lukasz Gdak/ Polska Press
W związku z nadchodzącą aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2, zdaniem ekspertów na utratę dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej narażonych jest wciąż nawet 2 miliony polskich gospodarstw domowych. - Wiedza o nadchodzących zmianach w standardzie nadawania jest wciąż niska- alarmuje ekspert i dodaje, że odbiorcy mogą wciąż nie być świadomym problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, który w przyszłym roku może dotknąć ich gospodarstwa domowe.

Od marca przyszłego roku cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T), która została uruchomiona w Polsce 2013 roku, zostanie zastąpiona przez DVB-T2/HEVC, czyli, jak wyjaśniono - naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. "HEVC" oznacza standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.

- Szeroki i łatwy dostęp do informacji o DVB-T2/HEVC jest bardzo ważny, bo już za kilka miesięcy będzie to jedyny standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy- informuje Instytut Łączności.

Obecnie, wszystkie wprowadzane do sprzedaży na polskim rynku telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują od 1 grudnia 2019 r., co jednak oznacza, że urządzenia zakupione wcześniej mogą tej funkcjonalności nie posiadać i tym samym w połowie przyszłego roku przestaną odbierać cyfrowy sygnał telewizji naziemnej.

Związek Cyfrowa Polska i Krajowy Instytut Mediów zwracają uwagę, że przez ostatnie pięć lat odsetek sprzedawanych odbiorników z modułem DVB-T2 znacznie zwiększył się: w roku 2016 r. standard obsługiwała ponad połowa urządzeń dostępnych na rynku, a z końcem 2020 r., ze względu na nowe regulacje, już niemal wszystkie. - Te dane napawają optymizmem, lecz według naszych badań ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki – alarmuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów, cytowany w przesłanym komunikacie.

- Wiedza o nadchodzących zmianach w standardzie nadawania jest wciąż niska. Odbiorcy mogą wciąż nie być świadomym problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, który w przyszłym roku może dotknąć ich gospodarstwa domowe- zwraca uwagę Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik. - A w wielu przypadkach konieczny będzie zakup nowego odbiornika – zaznacza.

Ekspert wskazuje, że część Polaków korzysta z odbiorników, które aktualnie umożliwiają im odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, lecz mogą okazać się niedostosowane do obsługi nowego typu sygnału. - Apelujemy tym samym, aby widzowie dokładnie sprawdzili posiadany sprzęt- zachęca.

Zmiana będzie wprowadzana w 4 etapach i rozpocznie się wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce zagrożonych utratą sygnału naziemnej telewizji cyfrowej - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza