Ponad połowa uczniów w wieku 15-19 lat paliła e-papierosy. Jedna trzecia pali regularnie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
pixabay
Nawet 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. spróbowało ich co najmniej raz życiu. Moda na e-papierosy dotarła także do słupskich szkół. Rodzice uczniów otrzymali drogą elektroniczną listy z informacją od Głównego Inspektora Sanitarnego o szkodliwości palenia oraz z apelem, aby reagowali, gdy widzą, że dzieci palą.

Palą już dzieci w IV klasach szkół podstawowych. W szkołach ponadpodstawowych tzw. elektryki są normą. Szkoły stosują zakazy, ale młodzież i tak je omija.Problem stał się na tyle poważny w całym kraju, że rodzice - także uczniów słupskich szkół, otrzymali drogą elektroniczną specjalną informację opracowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej na temat zagrożeń wynikających z palenia e-papierosów.

- Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw - czytamy w piśmie od Głównego inspektora Sanitarnego.

Trwa głosowanie...

Czy palisz e-papierosy?

Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. spróbowało ich co najmniej raz życiu.

Ponad połowa badanych (54,8 proc) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy. Poza tym pozwalają ukryć nawyk palenia przed rodzicami. Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież także jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

Co to są e-papierosy

E-papierosy to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę. To urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.
Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).
W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy, gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

JAK DZIAŁAJĄ E-PAPIEROSY?

E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.
Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

CO ZNAJDUJE SIĘ W AEROZOLU Z E-PAPIEROSA?

Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:
•acetaldehyd,
•formaldehyd,
•akroleinę,
•propanal,
•nikotynę,
•aceton,
•o-metyl-benzaldehyd,
•karcinogenne nitrozaminy.
Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)
oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

JAKIE JEST RYZYKO ZDROWOTNE ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM E-PAPIEROSÓW?

Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

Skutki zdrowotne wynikające z użycia e-papierosa:
Układ oddechowy: podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach.
Układ immunologiczny: indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych, zmniejszenie wydajności układu odpornościowego, zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc.
Ośrodkowy układ nerwowy- zmiany behawioralne, upośledzenie pamięci, skurcze mięśni i drżenie mięśni
Pozostałe układy: podrażnienie oczu, kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia, nudności i wymioty, podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej.

Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.
Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

CO ZROBIĆ, ABY UCHRONIĆ DZIECI PRZED UŻYWANIEM E-PAPIEROSÓW?

•Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
•Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.
•Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.
•Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

(oprac. GIS, MEN)

Zobacz także: Sonda: co sądzisz o e-papierosach?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 października, 08:03, Gość:

Takie są skutki liberalnej POlityki czyli "róbta co chceta"

Święta prawda tak tkano i prawa ucznia tylko gdzie obowiązki

G
Gość
17 października, 8:03, Gość:

Takie są skutki liberalnej POlityki czyli "róbta co chceta"

Ich zdrowie o co chodzi czyżby nie wiedzieli że fajki szkodzą

G
Gość

Niestety dużo wiecej pali a rodzice i nauczyciele dają przykład

G
Gość
16 października, 21:14, J.W.:

Jedno w tym artykule jest prawdziwe, że dzieci i młodzież nie powinna używać e-papierosów. Reszta to stek bzdur. Temperatura grzałki to 200 stopni Celsjusza. Jak już to proszę porównać z papierosem. Autor wymienił w e-papierosie 8 szkodliwych substancji, które według badań są w śladowych ilościach. Np.Nitrozoaminy (a nie nitrozaminy jak pisze autor tego pożal się Boże artykułu) Zakładając, że chmurząc zużywamy nawet 5 ml liquidu dziennie, wchłaniamy razem z nim 65 ng nitrozoamin.

I teraz przechodzę do sedna sprawy – porównania tej wartości z danymi dotyczącymi zawartości TSNA w innych produktach, które trafiają do naszego organizmu. Kilka lat temu w fachowym czasopiśmie Nutrition Journal pojawił się artykuł, w którym autorzy zebrali dane dotyczące właśnie m.in. zawartości TSNA w popularnych produktach spożywczych. No i tam można znaleźć, że na przykład:

– w jednym plasterku sera żółtego jest 66 ng TSNA

– w 100 g białego sera mamy 266 ng TSNA

– w dwóch cienkich plasterkach boczku (8 g) – 216 ng

– w małej (150 g) porcji wołowiny/wieprzowiny – 453 ng

– w niewielkiej porcji czekolady (20 g) – 10 ng

– w małym piwie (355 ml) – 531 ng

No to teraz porównajmy to z ilością TSNA wchłanianą z liquidu. Mamy jasność? Szkoda dalej pisać. Panie redaktorze pan swiadomie lub nie stał się tubą koncernów tytoniowych. Gratuluję!

Well done!!! I niech chmura bedzie z nami , pozdrawiam 😊😊

M
Michał

cyt (...)Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne(...) Szkodzi bardziej niż zwykłe papierosy ??

. - no większej bzdury nie słyszałem, a te komentarze ludzi co palą zwykłe śmierdziuchy jak zwykle są na poziomie, nie wie co to jest ale fuuuuu ZAKAZAĆ!!! a od nich wali tym smrodem, tytoń też wiecie skąd jest i co w nim jest?? Jak ktos nie wie co to e-papieros i nie palił niech głosu nie zabiera, uwielbiam to spojrzenie jak walne chmure a dziadkom kopara opada, hahahaha, ale spokojnie, jestem dorosły, wiem co robię

G
Gra

Niech się redakcja przejedzie pod słupski drzewniak. Jak ta armia mrówek wypełznie na przerwę przed szkołe, to dymu tyle jakby ktoś w fabryce rozpalil. Niewyrosniete knypki zaciagaja się tak że aż majtki im wciąga. Często trzeba to hrabiowstwo przepuścić na ulicy bo nawet nie poczeka aż auto przejedzie. Sądzę więc ze szkoła przeszła nad tą masą palaczy do porządku dziennego...

G
Gość

Takie są skutki liberalnej POlityki czyli "róbta co chceta"

O
Obiektywny
17 października, 6:55, Gość:

A może jednak dopiszcie o tym, że te zgony w USA były spowodowane lewymi liquidami?

Otóż to. Kupują jakieś taniochy czyt. mixy niewiadomego pochodzenia. Elektryki są duuużo "zdrowsze". Brzmi to paradoksalnie ale taka jest prawda. Nie zawierają substancji smolistych jak zwykłe papierosy. I to jest chyba najważniejsze. Tak sadzę.

G
Gość

A może jednak dopiszcie o tym, że te zgony w USA były spowodowane lewymi liquidami?

J
J.W.

Jedno w tym artykule jest prawdziwe, że dzieci i młodzież nie powinna używać e-papierosów. Reszta to stek bzdur. Temperatura grzałki to 200 stopni Celsjusza. Jak już to proszę porównać z papierosem. Autor wymienił w e-papierosie 8 szkodliwych substancji, które według badań są w śladowych ilościach. Np.Nitrozoaminy (a nie nitrozaminy jak pisze autor tego pożal się Boże artykułu) Zakładając, że chmurząc zużywamy nawet 5 ml liquidu dziennie, wchłaniamy razem z nim 65 ng nitrozoamin.

I teraz przechodzę do sedna sprawy – porównania tej wartości z danymi dotyczącymi zawartości TSNA w innych produktach, które trafiają do naszego organizmu. Kilka lat temu w fachowym czasopiśmie Nutrition Journal pojawił się artykuł, w którym autorzy zebrali dane dotyczące właśnie m.in. zawartości TSNA w popularnych produktach spożywczych. No i tam można znaleźć, że na przykład:

– w jednym plasterku sera żółtego jest 66 ng TSNA

– w 100 g białego sera mamy 266 ng TSNA

– w dwóch cienkich plasterkach boczku (8 g) – 216 ng

– w małej (150 g) porcji wołowiny/wieprzowiny – 453 ng

– w niewielkiej porcji czekolady (20 g) – 10 ng

– w małym piwie (355 ml) – 531 ng

No to teraz porównajmy to z ilością TSNA wchłanianą z liquidu. Mamy jasność? Szkoda dalej pisać. Panie redaktorze pan swiadomie lub nie stał się tubą koncernów tytoniowych. Gratuluję!

U
Utt

E-papierosy to jedno z większych [orbaźliwe]stw.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3