Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponownie przebadają jezioro Jeleń

Sylwia Lis [email protected]
Leszek Szymczak, radny powiatowy, chce ponownego zbadania wody w Jeleniu.
Leszek Szymczak, radny powiatowy, chce ponownego zbadania wody w Jeleniu. Archiwum
Leszek Szymczak, radny powiatowy, chce ponownego przebadania wody w Jeleniu. Uważa, że lobeliowe jezioro jest cały czas zanieczyszczane

- Chciałbym zwrócić uwagę na pogarszający się w dalszym ciągu stan wody w jeziorze Jeleń - mówi radny Szymczak. - Sprawa jest bardzo poważna nie tylko ze względu na jego unikatowość przyrodniczą, ale przede wszystkim z uwagi na jego funkcje jako głównego kąpieliska i miejsca wypoczynku letniego mieszkańców Bytowa oraz turystów. Kwestie związane ze stanem jakości wody jeziora Jeleń leżą w gestii powiatu.

Jest to akwen lobeliowy, w którym występuje roślina lobelia jeziorna, a także poryblin oraz inne gatunki chronionych roślin. Ze względu na ochronę przyrody obowiązuje zakaz nurkowania i używania sprzętu motorowodnego. Według informacji medialnych, w ubiegłym roku naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierowani przez prof. Adama Kraskę, ujawnili częściowo wyniki nowych badań. Stwierdzono, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat ilość azotu zwiększyła się o 70 procent, a fosforu o 73 razy. Więcej jest też wapnia. Między innymi z tego powodu rozwijają się w jeziorze glony, które wypierają chronione rośliny i systematycznie spada przezroczystość wody.

Zobacz także: Pomosty nad jeziorem Jeleń mają dopiero kilka lat, a już się sypią

- Zwróciłem się z wnioskiem do starosty o pilne zlecenie wykonania ponownych szczegółowych badań, jednak nie tyle pod kątem pogarszających się wskaźników charakteryzujących stan fizykochemiczny zbiornika i jego parametrów hydrobiologicznych, co wykonanie badań wskazujących na przyczyny postępujących procesów degradacji - mówi Leszek Szymczak. - Należy bezwzględnie zidentyfikować źródła biogenów pogarszających stan jeziora i drogi ich docierania do ekosystemu. W naukowej analizie powinny zostać przedstawione działania biologiczne, chemiczne oraz również i te administracyjne pozwalające na zminimalizowanie wpływu otuliny (najbliższego otoczenia) na jezioro, stopniową redukcję negatywnych oddziaływań o charakterze antropogenicznym i powrotu jeziora Jeleń do właściwego stanu ekologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza