Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poplenerowa wystawa „Woda” w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.
Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
„Woda – Łeba 2023”, to temat poplenerowej wystawy, którą będzie można obejrzeć w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wernisaż odbędzie się 25 października.

Wystawa „Woda – Łeba 2023 jest plonem czerwcowego pleneru artystycznego zorganizowanego w Łebie przez Stowarzyszenie Marynistów Polskich Oddział Fotograficzny im. Zbyszka Suligi w Słupsku. Plener zgromadził artystów z całej Polski, którzy chcieli opowiedzieć o swojej interpretacji tego szerokiego tematu. Efekt tych twórczych poszukiwań zostanie zaprezentowany na wystawie.

Tak opisuje temat pleneru jego komisarz Andrzej Zembik:

„Snujemy różne opowieści o wodzie. Ma specyficzne reprezentacje w różnych kulturach i religiach, ale ma również ogólne znaczenia, które są wspólne dla wszystkich. Jest jedną z najpospolitszych substancji na Ziemi. Postrzegamy ją w kontekstach znaczenia: kulturowym, naukowym i wreszcie czysto wizualnym.

Związek chemiczny - tlenek wodoru – zwykłe H2O, płyn, para wodna, lód. A przede wszystkim substancja niezbędna dla naszego pojmowania życia. Stanowi podstawowy składnik strukturalny środowiska organizmów żywych, wchodzi w skład ich komórek. Kształtuje różnorodne krajobrazy i geologiczny obraz naszej planety. Obfitość lub brak wody tworzy odpowiednie warunki ekosystemów.

Bezbarwna, a jednak widzimy jej różne kolory. Jest postrzegana w nieskończonej ilości barw jako swoiste lustro odbijające to co znalazło się poza jej powierzchnią jak i bywa w niej zawarte. Suma zasad zjawisk optycznych. Zmiennokształtna, formująca różne tekstury, faktury, we współistnieniu choćby z wiatrem.

Jest swoistym arche kultury. Była pojmowana jako prasubstancją – osnowa świata – z pierwotnego praoceanu wyłaniał się świat. Znalazła swoje miejsce w opowieściach, wierzeniach i obrzędach. Jest elementem mitów o stworzeniu świata, jako geneza wszelkiego bytu i fundament świata. Jest interpretowana jako jeden z żywiołów. Symbolizuje żywotność, płodność i oczyszczenie. Ma również swoje ciemne znaczenia, postrzegana jako żywioł groźny, złowrogi i destrukcyjny. Jest dwuznacznością, która z jednej strony jest życiem, a z drugiej – potrafi je również odebrać. Odpowiedzialna za życie i śmierć dostatek plonów lub głód.”

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 października (środa) o godz. 17 w Małej Galerii w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, przy ul. Zaruskiego 1a. Wstęp wolny.

Dzień później, w tym samym miejscu, o godz. 17 zaplanowano spotkanie z Waldemarem Zielińskim: „Moje fascynacje historią fotografii”. Natomiast 27 października usteckie Centrum Aktywności Twórczej zaprasza na performance Romana Timofiejuka: „Czytanie fotografii”.

Wystawa „Woda – Łeba 2023” będzie prezentowana do 12 listopada.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza