MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularyzujemy prawo także poza Akademią Pomorską

Wojciech Frelichowski
D. hab. Mikołaj Tarkowski, prof. Akademii Pomorskiej
D. hab. Mikołaj Tarkowski, prof. Akademii Pomorskiej Fot. Archiwum prywatne
Rozmowa z dr. hab. Mikołajem Tarkowskim, prof. AP, kierownikiem Zakładu Prawa w Instytucie Prawa i Administracji Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Za nieco ponad miesiąc zakończy się pierwszy rok kształcenia na kierunku prawo na Akademii Pomorskiej. Jak pan ocenia ten okres?
Choć działamy dopiero od kilku miesięcy, to jednak były one bardzo intensywne pod względem pracy, zarówno dla kadry naukowo-dydaktycznej, jak i dla studentów. Cieszymy się, że już na starcie nowego kierunku w ubiegłym roku spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów. W efekcie w październiku 2019 roku studia podjęło 80 osób. Dodam, że wyniki egzaminów po pierwszym semestrze są zadowalające.

Jakie motywacje kierowały studentami, którzy podjęli studia na kierunku prawo?
Zauważyliśmy takie trzy generalne ścieżki kariery, którymi zamierzają się kierować nasi studenci po zakończeniu studiów. Jedna grupa zamierza wybrać klasyczne specjalizacje prawniczą, czyli karierę sędziego, adwokata lub prokuratora. Druga grupa planuje się związać ze światem urzędniczym. A jest też trzecia grupa, która myśli o wykorzystaniu zdobytej wiedzy prawniczej w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Jak jest zorganizowany proces dydaktyczny? W którym momencie nauki studenci wybierają konkretną specjalizację?
Kierunek prawo na Akademii Pomorskiej jest kierunkiem jednolitym prowadzonym w cyklu pięcioletnim. Na pierwszym roku studenci poznają takie zagadnienia, jak historia i filozofia prawa. Dopiero na drugim i na trzecim roku nauki studenci wybierają specjalizację.

Działalność Instytutu Prawa i Administracji nie ograniczają się tylko do murów uczelni. Macie Państwo również ofertę dla licealistów.
To program "Propedeutyka prawa w Liceach". W ramach tego programu popularyzujemy wiedzę z zakresu nauk prawnych oraz prezentujemy ofertę kształcenia na kierunku prawo i administracja na Akademii Pomorskiej i przedstawiamy uczniom potencjalne ścieżki rozwoju zawodowego po studiach prawniczych. Takie zajęcia prowadzimy nie tylko w słupskich szkołach, ale także w placówkach całego regionu, także poza województwem pomorskim. Na przykład spotykaliśmy się z licealistami w Koszalinie. Te spotkania będą kontynuowane.

A jakie są plany na kolejny rok akademicki?
Chcemy powołać Radę Prawno-Gospodarczą, w skład której uczestniczyliby przedstawiciele zawodów prawniczych oraz urzędnicy. W zamierzeniu byłoby to ciało doradcze w zakresie profili dydaktyki i profili kształcenia pod kątem występującego zapotrzebowania na rynku pracy. Organizację rady w tym roku akademickim utrudniła sytuacja związana ze stanem epidemii.
Będziemy też kontynuować współpracę w sferze naukowej z uczelniami zagranicznymi. W tym roku akademickim podjęliśmy takie kontakty m.in. z Uniwersytetem Witolda w Kownie, Uniwersytetem w Biełgorodzie w Rosji i uczelniami w Niemczech. Naszym celem jest też taka organizacja kadry dydaktycznej, aby była ona związana z regionem.

Zobacz także: Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej na Akademii Pomorskiej

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza