Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porada eksperta: Pies nie może jeść kości

Rozmawiała Paulina Targaszewska
Andrzej Pępiak w pracy.
Andrzej Pępiak w pracy.
Rozmowa z dr Andrzejem Pępiakiem, lekarzem weterynarii z Kliniki Zwierząt Domowych w Szczecinie.

- Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa?
- Wszystko zależy od wieku, wagi, stylu życia, kondycji fizycznej i zdrowia psa. Psie karmy dzielimy na bytowe i dietetyczne. Karmy bytowe podajemy psu zdrowemu, który prawidłowo się rozwija i nie ma problemów zdrowotnych. Karmy te moż­na kupić w każdym sklepie zoologicznym. Warto jednak starannie dobrać karmę naszemu pupilowi i nie kupować tej najtańszej. Często właściciele popełniają błąd i inwestują w tanią karmę, a potem wydają nie potrzeb­nie pieniądze na leczenie psa i karmy dietetyczne, które są dużo droższe od bytowych. Należy kupować te karmy, które zalecają lekarze weterynarii.
Karmy dietetyczne stosujemy w przypadku, kiedy u naszego pupila pojawia się jakieś schorzenie. Taką dietę zawsze ustala lekarz weterynarii. Dobiera odpowiednią do potrzeb naszego czworonoga.

- Jakie zatem karmy są najlepsze?
- Wśród tych najlepszych są te produkowane przez takie firmy jak Hills, Purina Proplan, Royal Canin czy Eukanuba. Karmy te zawierają odpowiednią zawartość witamin, białka, węglowoda­nów i innych składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Należy pamiętać, że z wiekiem zapotrzebowanie na dane skład­niki się zmienia. W przypadku dobrych karm istnieje podział na karmy dostosowane do wieku, rasy, wagi czy też stylu życia psa. Mamy więc karmy dla szczeniąt, psów dorosłych, psów dużych, starszych czy też ciężko pracujących. Do wyboru są karmy puszkowe i suche. Można podawać jed­ną i drugą na zmianę.

- Jak często powinniśmy karmić psa?
- W wieku szczenięcym czyli do 7 miesiąca życia pies powinien być karmiony kilka razy dziennie, nawet do 5 razy dziennie. Psa dorosłego należy karmić jeden raz dzien­nie. Bez względu na wiek każdy pies musi mieć jednak stały dostęp do czystej wody. Co ciekawe, ostat­nie zalecenia żywieniowców zwierząt są takie, aby u psów powyżej 7 roku życia raz na tydzień stosować głodówkę i wybranego dnia nie podawać mu jedzenia. Przez pierwsze tygodnie w dniu głodówki pies będzie dopominał się o jedzenie, ale z czasem przyzwyczai się do takiego rytmu karmienia i w pewnym momencie dojdzie do sytuacji, że w wybranym dniu pies niczego nie zje nawet, jeśli podamy mu miskę z jedzeniem.

- Czemu mają służyć takie głodówki?
- Głodówki pomagają naturalnie oczyścić psi prze­wód pokarmowy z substan­cji, które zalegają w okrężnicy i w jelicie grubym.

- Co z gotowaniem dla psa w domu? To lepsze niż podawanie karmy z puszki?
- Dobrej jakości karma z puszki zawiera wszystkie potrzebne dla psa składniki. Mamy więc pewność, że niczego nie będzie mu w diecie brakowało. Jeśli jednak wolimy sami przygotowywać psu jedzenie oczywiście możemy to robić. Musimy zachować się jednak racjonal­nie, nie podawać produktów, które mogą psu zaszkodzić. Musimy też pamiętać o witaminach, suplementach i związkach mineralnych, które to pies potrzebuje.
Osoby, które same przygotowują jedzenie dla swojego czworonoga zwykle muszą je dokupić i dodawać do przygotowanego dla psa jedzenia.

- Jakimi produktami absolutnie nie można karmić psa?
- Powinniśmy unikać wieprzowiny. Nie podawajmy też kości drobiowych ani wieprzowych, nie są one trawione przez psi przewód pokarmowy. Nie dawajmy psu do jedzenia cytrusów takich jak mandarynki czy pomarańcze, które niszczą enzymy przewodu pokarmowego, co może doprowadzić wyczerpujących biegunek a nawet do zgonu. Nie pozwalajmy także jeść psu słodyczy czy czekolady. Jeśli już chcemy podać mu jakiś smakołyk kupmy specjalną psią czekoladę, która wygląda i pachnie jak ta tradycyjna, ale jest zrobiona z zupełnie innych, nieszkodliwych dla zwierzęcia składników.

- Jakie produkty są wskazane w psiej diecie?
- Mięso drobiowe, wołowe, baranina, cielęcina, konina wraz makaronem lub kaszą. Można psu podawać też marchewkę, pietruszkę a z owoców np. banany.

- Te składniki podajemy psu na surowo czy gotujemy?
- Mięso, makaron, kasza powinno być gotowane. Natomiast dodatki zdecydowanie lepiej podawać na surowo, bo wtedy są bardziej wartościowe. Oczywiście moż­emy też te produkty ugotować lub sparzyć. Nie można jedynie podawać psu mięsa smażonego.

- Mówi się, że pies powinien raz na jakiś czas zjeść surowe jajo kurze. Podobno dzięki temu będzie miał piękną, błyszczącą sierść. To prawda czy fałsz?
- Lekarze weterynarii są przeciwni podawaniu psom surowych jaj, ponieważ w nich może występować salmonella. Oczywiście psom można podawać jaja, ale niech będą one sparzone, a najlepiej ugotowane. Natomiast co do pięknej sierści to jest mit.

- A co z nabiałem? Serki i jogurty nie zaszkodzą naszemu pupilowi?
- Możemy podawać o ile mają niską zawartość tłuszczu. Ta sama zasada dotyczy mleka.

- Co robić jeśli pies nie chce jeść?
- Jeśli nie ma wymiotów i biegunki, przy tym zachowuje się normalnie a etap niejedzenia trwa dzień lub dwa, to nie mamy się czym przejmować. Może na to wpływać stres, za wysoka temperatura w lecie lub tymczasowy nastrój psa. Jeśli jednak pies nie je przez dłuższy czas, zgłośmy się z nim do lekarza weterynarii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza