Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia onkologiczna oprócz szpitala będzie też w Salusie

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska
Badanie tomografem w słupskim Salusie. Będzie w nim działać poradnia onkologiczna
Badanie tomografem w słupskim Salusie. Będzie w nim działać poradnia onkologiczna Łukasz Capar

Pod koniec ubiegłego roku pacjenci ze Słupska i regionu cierpiący na nowotwory z dnia na dzień dowiedzieli się, że poradnia Sides działająca przy ul. Moniuszki została zamknięta. Poradnia, w której przyjmowało dwoje lekarzy onkologów, przestała działać po kilku latach nagle ze względu na wycofanie się ze spółki OnkoMed jednego ze wspólników.

Informacja o zamknięciu poradni, która co roku przyjmowała około 1,5 tys. pacjentów wymagających leczenia onkologicznego, prowadziła diagnostykę, leczenie onkologiczne i ambulatoryjną chemioterapię, zaskoczyła też pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, który finansuje leczenie chorych. Ten dostał informacje o zerwaniu kontraktu na niedługo przed zamknięciem działalności przez Si-des.

Na szczęście w krótkim czasie NFZ dogadał się ze słupskim szpitalem, gdzie przy ul. Hubalczyków też działa poradnia onkologiczna. Szpitalna poradnia onkologiczna przejęła leczenie pacjentów Sidesa.

Taka sytuacja trwała przez ostatnich kilka miesięcy. Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązany był jednak rozpisać konkurs uzupełniający. Został on niedawno rozstrzygnięty. Od maja poradnia onkologiczna, w której leczenie będzie finansowane przez NFZ, będzie działała w Centrum Zdrowia Salus przy ul. Zielonej.

- Od początku przyszłego miesiąca w poradni onkologicznej będzie przyjmowało dwóch lekarzy - specjalista onkolog i chirurg onkolog - mówi Tadeusz Wardziak, zastępca dyrektora w Centrum Zdrowia Salus. - Kto to będzie dokładanie - jeszcze ustalamy. Na razie wiemy, że jednym z lekarzy przyjmujących w poradni będzie lekarz Jacek Laskus.

Centrum Zdrowia Salus wygrało konkurs na prowadzenie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej na świadczenia w zakresie onkologii i diagnostyki onkologicznej, które będzie realizować od 1 maja do 30 czerwca w siedzibie przy ul. Zielonej.

Dlaczego jednak konkurs rozpisano tylko na dwa miesiące?

- To był konkurs uzupełniający, a umowy na wszystkie świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej obowiązują tylko do połowy tego roku - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowa w Gdańsku. - Jeżeli w centrali funduszu zapadnie decyzja o aneksowaniu umów z dotychczasowymi świadcze-niodawcami, a na to się zanosi, to leczenie onkologiczne od początku lipca będzie kontynuowane w Słupsku i w Salusie, i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym bez konieczności rozpisywania kolejnych konkursów i całej procedury przetargowej.

Czytaj także na GP24:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza