Porady dla bezrobotnych

Irena Boguszewska, irena.boguszewska@gk24.pl, Fot. Radosław Brzostek
Stefania Kuprel.
Stefania Kuprel.
Na pytania Czytelników odpowiada Stefania Kuprel, kierowniczka działu informacji, ewidencji i świadczeń Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.

- W tym roku kończę studia dzienne. Nigdzie nie pracowałem. Boję się, że nie dostanę pracy. Czy jeśli nie znajdę zatrudnienia będzie mi przysługiwać zasiłekdla bezrobotnych? - Osobie, która nigdy nie pracowała, nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. Wyjątkiem jest tu okres służby wojskowej oraz pobierania renty lub świadczenia rehabilitacyjnego.

- Czy urząd pracy ma jakieś oferty pracy dla osób, które kończą studia?

- Tak, oczywiście, ale trzeba przyjść do urzędu pracy, przedstawić swoje kwalifikacje.

- A czy muszę się rejestrować jako bezrobotny, aby otrzymać oferty?

- Nie. Dysponujemy również ofertami otwartymi, które są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. 

- Pracuję od października 2008 roku, miałam dwie umowy na czas określony. Liczyłam, że będę zatrudniona, ale firma nie przedłużyła mi umowy. Od 1 kwietnia będę bezrobotna. Wcześniej przez cztery lata prowadziłam działalność gospodarczą, ale ją wyrejestrowałam. Czy mam szanse na zasiłek dla bezrobotnych?

- Tak. Jednak ostateczną decyzję otrzyma pani po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy i przedstawieniu dokumentów.

- Jak długo można pobierać zasiłek?

- To zależy od stopy bezrobocia w regionie. Mieszkańcom Koszalina zasiłek jest wypłacany przez 6 miesięcy, a osobom w wieku powyżej 50 lat z 20-letnim stażem pracy.

- Komu przysługuje zasiłek, jakie warunki trzeba spełnić?

- Podstawowym warunkiem jest 365 dni pracy w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy przed dniem zarejestrowania się w urzędzie pracy. Do tych 365 dni liczy się okresu zatrudnienia na umowie o pracę, umowie zlecenia, prowadzenia działalności gospodarczej, pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. W każdym przypadku składka na ubezpieczenie społeczne musi być płacona co najmniej od najniższego wynagrodzenia. Wyjątek stanowi rejestracja po zasadniczej służbie wojskowej lub po rencie.

- A ja pracowałem na pół etatu. Czy będę mieć prawo do zasiłku?

- Nie jest ważne, czy pracował pan na pół etatu, czy na cały, a to od jakiego wynagrodzenia była płacona składka. Jeśli od kwoty odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu lub wyższej, to okres ten zaliczamy do okresu uprawniającego do zasiłku.

- Jestem na zasiłku, biorę go od dwóch miesięcy. A od maja mogę dostać pracę sezonową, najpierw na miesiąc. Potem może mi przedłużą umowę, ale na pewno nie dłużej niż do końca sierpnia. Nie wiem co robić. Boję się, że stracę prawo do zasiłku i od czerwca mogę zostać z niczym.

- Nie ma się pan co bać. Może pan spokojnie podjąć pracę, tylko musi pan pamiętać, aby w ciągu siedmiu dni od podjęcia zatrudnienia zgłosił pan ten fakt z urzędzie pracy. Jeśli pan tego nie zrobi, mogą inspektorzy pracy na pana nałożyć karę. Potem, po zakończeniu pracy, musi pan w ciągu 14 dni od ustania pracy (jest to ważne, że od ustania pracy, a nie od otrzymania świadectwa pracy) zgłosił się pan i zarejestrował się pan w urzędzie pracy. I wtedy wróci pan na swój zasiłek i będzie pobierać całą niewykorzystaną część.

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie