Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porodówka z Ustki do Słupska? Wciąż brak konkretów

Aleksandra Chacińska [email protected]
Porodówka w Ustce
Porodówka w Ustce Archiwum
Komisja zdrowia rady miejskiej w ciągu kilkunastu tygodni chce zamknąć dyskusję o wyborze koncepcji przeniesienia porodówki z Ustki.

Wczoraj radni komisji zdrowia Rady Miejskiej w Słupsku uczestniczyli w specjalnym spotkania w szpitalu przy ul. Hubalczyków. Zorganizowano je po ubiegłotygodniowych dyskusjach lekarzy z samorządowcami w ratuszu, którzy wyrazili chęć współfinansowania budowy nowego, niezależnego pawilonu na potrzeby oddziału położniczo-ginekologicznego. Wczoraj przedyskutowano koncepcję przeniesienia porodówki z zarządem szpitala.

Prezes Andrzej Sapińskim powiedział: - Każdy szpital powinno się zbudować, poczynając od czterech specjalistycznych oddziałów. Przy planowaniu budynku w Słupsku zabrakło oddziału położniczo-ginekologicznego, na który chcemy zaadaptować przestrzeń na pierwszym piętrze szpitala.

Prezes Andrzej Sapiński pytany o wątpliwości dotyczące zachowania wszelkich norm sanitarno-epidemiologicznych, które łatwo naruszyć, kiedy tak newralgiczny oddział graniczy z SOR-em, tak odpowiadał członkom rady: - W naszej koncepcji chcemy ograniczyć komunikację oddziału ratunkowego, która obecnie ma dwa ciągi. Planujemy wyłączyć połączenie na pierwszym piętrze. Do dyspozycji są dwa piony z windami, także jeden z nich byłby do dyspozycji tylko i wyłącznie oddziału ratunkowego.

Zarząd szuka alternatywnych rozwiązań, twierdzi także, że na terenie obecnej jednostki baza łóżkowa jest wykorzystywana maksymalnie w 60 proc. Przekłada się to na około 200 łóżek niewykorzystanych dziennie.

- Z ekonomicznego punktu widzenia służby zdrowia, by zbilansować koszty z przychodami, należy podwyższyć wykorzystanie zasobów do 80 procent - przedstawił prezes Sapiński, argumentując tym koncepcję wydzielenia porodówki z istniejących już oddziałów.

Wiceprezydent Krystyna Danielecka-Wojewódzka zauważyła: - Miasto partycypowało w kosztach budowy szpitala i widzi potrzebę włączenia się samorządu w rozmowy z marszałkiem województwa, tak by znaleźć fundusze na budowę niezależnego pawilonu. Jeśli w perspektywie czasu jest to lepsze rozwiązanie dla pacjentek i ich nowo narodzonych dzieci.

Radny Andrzej Obecny stał przy niezmiennym stanowisku, wskazując na wady koncepcji zarządu szpitala. Szpitala jako jednostki mającej aspiracje zdobywać specjalizacje wyższego stopnia. Nie będzie to możliwe przy ograniczaniu powierzchni.

- Zależy nam wszystkim, żeby szpital stał się sztandarowym biegunem leczniczym w województwie. Mamy mandat społeczny od około 360 tys. podopiecznych szpitala, by czuwać nad rozwijaniem procedur - mówił.

Prezes Sapiński zaznaczył, że marszałek Struk nie podjął decyzji, w jakiej formie oddziały zostaną przeniesione. Wiadomo tylko, że czas nagli, a decyzja jest pilna. Budowa pawilonu jest wciąż rozważana, choć nie jest finansowo najlepszym rozwiązaniem.

Popularne na gp24.pl

  1. Rok 2015 w regionie - wybór zdjęć Łukasza Capara
  2. Rok 2015 w regionie - zdjęcia Krzysztofa Piotrkowskiego
  3. Mikołaje na motocyklach w Krępie Słupskiej (zdjęcia, wideo)
  4. Wypadek na drodze krajowej nr 6. Są ranni (wideo,zdjęcia)
  5. Szopki bożonarodzeniowe w słupskich kościołach (zdjęcia)

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza