Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Müller: Poszerzenie granic Słupska nie jest czymś przesądzonym. Na stole muszą pojawić się twarde argumenty merytoryczne

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Archiwum
Sprawa rozszerzenia granic administracyjnych Słupska kosztem okolicznych sołectw gminy Słupsk budzi w regionie emocje. Na zakończonych pięciu spotkaniach w gminie mieszkańcy wielokrotnie pytali o zdanie w tej sprawie posła PiS Piotra Müllera. Zapytaliśmy więc ministra i rzecznika rządu o sprawę poszerzenia miasta.

- W każdym regionie Polski dyskusja o zmianie granic administracyjnych miast i gmin budzi emocje. Wśród mieszkańców naszego regionu bardzo często pokazywany jest przykład Koszalina, jako miasta, które poszerza swoje granice i zwiększa dystans wobec Słupska. Poszerzenie granic Słupska nie jest jednak czymś przesądzonym - powiedział nam poseł. - Z uwagą obserwuję toczącą się dyskusję w naszym regionie. Na stole muszą pojawić się twarde argumenty merytoryczne, liczby, analizy oraz wyniki konsultacji społecznych w sołectwach i mieście. Dopiero taki zestaw informacji rozpoczyna procedurę ich analizy w Radzie Ministrów.

Przypomnijmy, że formalnie Słupsk nie zgłosił jeszcze wniosku o zmianę granic. W mieście dopiero odbędą się konsultacje w tej sprawie. Samorząd chce jednak zdążyć z terminami, tak by dokumenty trafiły do rządu i decyzja zapadła jeszcze w tym roku.

Minister Müller: - Jednocześnie oczekuję od władz miasta Słupska konkretnych propozycji, które miałyby dotyczyć obszarów, które mogłyby być włączone do miasta. Dotyczy to w szczególności planowanych inwestycji infrastrukturalnych - w tym dróg, gwarancji opłat, informacji dotyczącej rozwoju edukacji i sportu. W moim przekonaniu to jest niezbędne żeby w ogóle rozpocząć rozważania o rozszerzeniu miasta. Analiza tych propozycji będzie dotyczyła każdego sołectwa osobno.

Przypomnijmy, decyzja z końca grudnia Rady Miejskiej w Słupsku, rozpoczęła w mieście procedurę zmiany granic administracyjnych. W odpowiedzi zagrożone utratą pięciu sołectw i jednego obrębu ewidencyjnego władze gminy Słupsk zorganizowały serię pięciu spotkań z mieszkańcami tych obszarów. Atmosfera była na nich gorąca.

Wójt Barbara Dykier podsumowała te spotkania tak: "Zakończyły się spotkania z mieszkańcami zagrożonych sołectw w Gminie Słupsk, podczas których mieszkańcy naszej gminy wyrazili stanowczy sprzeciw i protest wobec inicjatywy Rady Miejskiej w Słupsku, która zakłada włączenie do terenów Miasta, terenów sołectwa Bierkowo, sołectwa Krępa Słupsk, sołectwa Płaszewko, sołectwa Strzelino, sołectwa Włynkówko, sołectwa Siemianice oraz część sołectwa Swochowo – Niewierowo.
"Dziękuję Wam, drodzy Mieszkańcy Gminy Słupsk, za tak liczny i aktywny udział w tych spotkaniach. Wasz zapał, głos, informacje, spostrzeżenia i bardzo cenne uwagi to argumenty, które dają siłę do konkretnych działań.
Jednocześnie chciałabym zaprzeczyć, popularnej plotce, iż „sprawa jest już przesądzona”, bowiem nikt z rządzących, nie wyraził swego stanowiska w tej sprawie".

Słupski samorząd na specjalnie zwołanej 17 stycznia sesji uchwalił jednogłośnie listę zachęt dla mieszkańców gminy z sołectw, o które chce się miasto powiększyć.

Oto przegłosowane jednogłośnie deklaracje władz Słupska dla przyszłych słupszczan (o ile dojdzie do poszerzenia miasta):

1) utrzymanie i modernizację istniejącej infrastruktury technicznej, komunalnej i zabytkowej;
2) kontynuację rozpoczętych inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej
i komunalnej;
3) utrzymanie placówek oświatowych (szkoły, przedszkola), w tym:
a) zachowanie dotychczasowej kadry,
b) zachowanie dostępu dla dzieci również spoza obszaru Miasta,
c) zachowanie dostępu do bezpłatnych zajęć na basenie;
4) utrzymanie i wsparcie działalności wszystkich funkcjonujących na terenie Ochotniczych Straży
Pożarnych;
5) utrzymanie funkcjonowania świetlic;
6) utrzymanie i wsparcie działalności funkcjonujących klubów sportowych
i zapewnienie im dostępu do infrastruktury sportowej Miasta;
7) objęcie komunikacją miejską MZK Słupsk;
8) utrzymanie i modernizację terenów zielonych i terenów rekreacyjnych;
9) utrzymanie wsparcia dla funkcjonujących organizacji pozarządowych;
10) zapewnienie dostępu do środków w budżecie obywatelskim, na poziomie nie mniejszym niż
obecny fundusz sołecki;
11) wprowadzenie jednakowej polityki taryfowej w zakresie gospodarki wodno – ściekowej oraz gospodarki odpadami, w szczególności w zakresie stosowania dla wszystkich mieszkańców jednakowej ceny i opłaty za dostarczanie wody i odbiór ścieków oraz za odbiór odpadów.
12) zachowanie prawa do hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu przez funkcjonujących rolników.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza