Posłowie dostali podwyżkę. Oni nie poczują finansowego kryzysu

Zbigniew Marecki
Jolanta Szczypińska.Zbigniew Konwiński
Jolanta Szczypińska.Zbigniew Konwiński Fot. Krzysztof Tomasik
Gdy większość z nas zaczyna zaciskać pasa, wynagrodzenia posłów od stycznia wzrosły o 400 złotych brutto. - Sami sobie nie daliśmy tych podwyżek. To rezultat decyzji ministra finansów - podkreślają słupscy parlamentarzyści.

Prawdopodobnie wyższe o tysiąc złotych miesięcznie będą także pieniądze na utrzymanie ich biur poselskich.

Zawodowi posłowie otrzymują wynagrodzenia na poziomie podsekretarza stanu w ministerstwie. Do końca ubiegłego roku wynosiło 10 150 złotych brutto. Mogło być jeszcze wyższe, jeśli poseł pełni funkcję w komisjach sejmowych, a komisje często obradują.

Dużo, ale mało

- Jeśli nie opuszcza się bez usprawiedliwienia posiedzeń komisji i uczestniczy w głosowaniach, to netto, po opłaceniu wszystkich składek, pozostaje około 7 tysięcy złotych. Wiem, że to wydaje się dużo, ale w praktyce tak nie jest - mówi Jolanta Szczypińska, słupska posłanka PiS.

Od razu dodaje, że sporo pieniędzy z poselskiej pensji wydaje na rzecz innych: funduje różne nagrody i wspomaga potrzebujących.

- Ludzie przychodzą do biura poselskiego z rozmaitymi potrzebami. Jedni potrzebują wsparcia, bo coś organizują, a inni po prostu są w krytycznej sytuacji. Systematycznie wspomagam kilka takich osób. Obecną podwyżkę też przeznaczę na pomoc - dodaje Szczypińska.

Zbigniew Konwiński, słupski poseł PO, też podkreśla, że nie miał wpływu na wysokość podwyżki.

- To efekt decyzji ministra finansów, który rewaloryzował wynagrodzenia o 3,9 procent - tłumaczy poseł. - Taki przelicznik obowiązuje prawie całą budżetówkę. Wyjątkiem są nauczyciele, który będą mieli wyższą podwyżkę.

Zdaje sobie sprawę, że ten przywilej nie dotyczy wszystkich, zwłaszcza osób zatrudnionych w gospodarce.

- Tak to już jest urządzone. Ten mechanizm działa poza nami - dodaje i nie narzeka na wysokość pensji.

Na biuro też będzie więcej?

Na utrzymanie biura poselskiego poseł otrzymuje miesięcznie 10 tys. 150 zł. Szczypińska przypuszcza, że ta kwota wzrośnie o tysiąc złotych.

- Słyszałem, że się o tym mówi, ale na styczeń dostałem tyle samo pieniędzy co w grudniu. Wszystko zależy od marszałka Sejmu. Nie wiadomo, czy w dobie oszczędności zdecyduje się na taką podwyżkę - mówi natomiast Konwiński, który za te pieniądze utrzymuje dwa biura poselskie w Słupsku i Ustce oraz dokłada się do biura PO w Gdańsku. Zatrudnia jedną osobę na umowę o pracę i dwie osoby - na umowę o dzieło.

- Opinie prawne, gdy potrzebuję, otrzymuję za darmo z biura prawnego w Sejmie. Jakoś sobie radzę. Wytrzymam nawet wtedy, gdy nie będzie podwyżki - podkreśla Konwiński.

Szczypińska natomiast współfinansuje razem z dwoma posłami i senatorem utrzymanie 9 biur poselskich w całym okręgu.

- Koszty są spore, zwłaszcza w większych miastach. Do tego dochodzą koszty telefonów, materiałów biurowych, utrzymanie pracowników, dojazdów w teren, bo nie wszędzie da się dojechać bezpłatnie pociągiem i samolotem, do czego mamy prawo - wylicza.

Jeśli posłanka dostanie dodatkowy tysiąc złotych na biuro, to wynajmie prawnika, bo widzi taką potrzebę.

- Tylu ludzi szuka pomocy prawnej, że czuję się w obowiązku im pomóc - tłumaczy. d
Komentarz na stronie 5

Nasz komentarz

Władza jakoś się wyżywi

Zbigniew Marecki
zbigniew.marecki@gp24.pl

Od upadku komuny wiele się w naszym kraju zmieniło, ale kasta polityków ciągle ma się dużo lepiej niż zwyczajni ludzie. Szczególnie posłowie mogą przez cztery lata nic nie robić, a i tak mają dobre pensje, bezpłatne przeloty i hotele, a nawet zapewnioną waloryzację wynagrodzeń. Wszystko to w czasie, gdy zwykli obywatele mogą tylko pomarzyć o podwyżkach, a z tygodnia na tydzień muszą coraz bardziej zaciskać pasa.

Powinno być zupełnie inaczej, bo posłowie nigdy naprawdę nie będą się przejmować tym, co się dzieje z ludźmi. Nie chodzi mi o to, aby im odbierać wynagrodzenia, ale sądzę, że powinien powstać mechanizm, który łączyłby wysokość uposażeń poselskich ze stanem gospodarki. Warto by się chyba także zastanowić, czy potrzebujemy aż 460 posłów.

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

''renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (636,29 zł) wyższa o prawie 4 zł.''.. NO TO SE POŻYJEM..chlebusia se kupim cały bochenek...DZIĘKUJEMY PANI POSEŁ!..kiedy można do PANI POSEŁ PRZYJŚĆ O WSPARCIE?..

G
Gość

Oto wasi wybrańcy i ich postulaty dla ludzi pracy. Tak dla przypomnienia wszystkim pracującym którzy walczyli o kapitalistyczna Polske.
POSTULATY (sierpień 1980 r.):
1. Zalegalizowanie niezależnych od partii i pracodawców związków zawodowych.
2. Zagwarantowanie prawa do strajku.
3. Przestrzeganie zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji.
4. Przywrócenie do poprzednich praw ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 i studentów wydalonych z uczelni za przekonania, zniesienie represji za przekonania.
5. Podanie w środkach masowego przekazu informacji o utworzeniu MKS oraz opublikowanie jego żądań.
6. Podjęcie realnych działań wyprowadzających kraj z kryzysu.
7. Wypłacenie strajkującym zarobków za strajk, jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).
8. Podniesienie zasadniczej płacy o 2 tys. zł.
9. Zagwarantowanie wzrostu płac równolegle do wzrostu cen.
10. Realizowanie pełnego zaopatrzenia rynku. Eksport wyłącznie nadwyżek.
11. Zniesienie cen komercyjnych oraz sprzedaży za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
12. Wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego.
13. Wprowadzenie bonów żywnościowych na mięso.
14. Obniżenie wieku emerytalnego - dla kobiet do 50 lat, dla mężczyzn do 55, lub zapewnienie emerytur po przepracowaniu w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn.
15. Zrównanie rent i emerytur starego portfela.
16. Poprawienie warunków pracy służby zdrowia.
17. Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.
18. Wprowadzenie płatnych urlopów macierzyńskich przez 3 lata.
19. Skrócenie czasu oczekiwania na mieszkania.
20. Podniesienie diety z 40 do 100 złotych i dodatku za rozłąkę.
21. Wprowadzenie wszystkich sobót wolnych od pracy.

G
Gość

Rządy Tuska to podwyzki , podatki, na ktorych zyskaja tysiace złotych politycy i parlamentarzysci dodac nalezy nagrody, bony, odprawy i wszystkie przywileje itp

Tusk zyska rocznie na samym podatku 12 504 zł, wicepremierzy 11 628 zł, ministrowie 11 304 zł , sekretarz stanu 8 832 zł ,
podsekretarz stanu 8 520 zł , poseł, senator 6 504 zł , nauczyciel stażysta 180 zł, nauczyciel kontraktowy 216 zl , kontroler celny 372 zł
strażak /inspektor/ 216 zl , osoba ze śr. maturą 156 zl , policjant 312 zł

Szumnie ogłaszane obniżki podatków to prezent jedynie dla najbogatszych, w tym oczywiście dla polityków. Premier i jego zastępcy zyskaja miesięcznie około 1000 zł .Posłowie na nowej skali zarobia rocznie 6,5 tyś. Zł. Ale zwykli Polacy dostana marne grosze. Emeryci średnio 11 zł miesięcznie, poczatkujący nauczyciel ledwie 15 zł.
/gazeta FAKT nr 282 /1556 / z dn. 03-12-2008 r. cytat/

Podwyżki dla polityków , parlamentarzystów np. Tusk + 565 zł, Pawlak + 500 zł, Schetyna + 500 zl , Kopacz + 490 zl , Sikorski + 490 zl, Rostowski + 490 zł, Pitera + 420 zl , prezydent otrzyma + 690 zl podwyzki, Rafał Grupiński + 420 zł, Andrzej Kremer + 390 zł.
/gazeta FAKT Numer 231 (1505) z dnia 02.10.2008 r. cytat /
Szef Kancelarii Prezydenta + 3 720 zł, Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta + 2100 zl, Rzecznik praw obywatelskich + 2 400 zł, Radca prawny rzecznika + 1 040 zł, Rzecznik praw dziecka + 3 765 zł, Urzednik rzczenika + 1 377 zł,
Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji + 2 520 zł, Urzednik w KRRiT (średnio) + 1 004 zł , Urzednik w GIODO (średnio) + 993 zł.
/gazeta FAKT nr 235 (1509) z dn. 07-10- 2008 r. cytat/

poseł 24 tys pensji + przywileje
posłom, senatorom, podwyzki w tysiacach złotych Prawie milion złotych na jednego posła i ponad półtora miliona na senatora!
Jeszcze nigdy budżet Kancelarii Sejmu i Senatu nie był tak wysoki: na przyszłoroczne wydatki Sejm ma dostać 420 milionów złotych, czyli o prawie 40 mln zł więcej. Natomiast o siedem milionów więcej ma nas kosztować Senat – jego plan wydatków na 2009 to 162,5 mln zł. Skąd takie różnice? Diety parlamentarzystów mają wzrosnąć z 2473 zł do 2522 zł, a pensje z 9670 zł do 10 090 zł. Więcej pieniędzy dostaną też na prowadzenie biur – zamiast 10 150 zł – aż 11 150 zł W sumie to więcej o około 1500 zł na osobę. A do tego dojdą jeszcze darmowe przeloty, hotele, limuzyny...
/gazeta FAKT nr 207 /1481/ z dn. 04-09-2008 r. cytat/

Emeryci otrzymają podwyżki w styczniu i marcu 2009 r.
Według szacunków GP wskaźnik waloryzacji, od którego zależeć będzie wysokość marcowych podwyżek prawie 10 mln osób otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe, wyniesie nieco mniej niż zakłada w ustawie budżetowej rząd. Świadczenia, zamiast wzrosnąć o 5,7 proc., będą wyższe o 5,5 proc. Stanie się tak ze względu na niższe niż zakładano tempo wzrostu cen. Osoby te, oprócz marcowych podwyżek, już w styczniu otrzymają wyższe świadczenia netto. Stanie się tak ze względu na wchodzącą od nowego roku obniżkę PIT.

Z uchwalonej jeszcze przez Sejm poprzedniej kadencji obniżki podatków dochodowych, która zacznie obowiązywać od 2009 roku, skorzystają również osoby otrzymujące emerytury i renty. Od stycznia wzrośnie wysokość wypłacanych im świadczeń.
Przypomnijmy, że stawka podatku zmaleje z 19 proc. do 18 proc. Ponadto do kwoty 85 528 zł (z 44 490 zł) wzrośnie kwota dochodu, który podlega opodatkowaniu według pierwszej stawki.

Jak szacujemy, przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS, która wynosi obecnie 1500 zł brutto i 1245,20 zł netto, wzrośnie od stycznia ze względu na obniżenie stawki podatku do 1257,60 zł netto. Przelew z ZUS będzie więc o 12,44 zł wyższy niż w grudniu.

Więcej zyska osoba, która otrzymuje świadczenie w wysokości 2000 zł - prawie 17,50 zł. Osoba, która otrzymuje najniższą emeryturę, rentę rodzinną czy rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (636,29 zł), otrzyma przelew wyższy o prawie 4 zł.

Kolejna podwyżka czeka świadczeniobiorców, ze względu na waloryzację świadczeń, już w marcu.

Kogo będzie dotyczyć przyszłoroczna podwyżka? Co jest uwzględniane we wskaźniku waloryzacji, od którego zależy skala waloryzacji świadczeń? Co uwzględni podwyżka w 2009 roku? O ile wzrosną kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych?

Bartosz Marczuk
Więcej: /Gazeta Prawna 8.12.2008 (239) - str. 8-9 cytat /

oto kilka cytatów z gazet : Fakt i Gazety Prawnej

Pytam co dano emerytom ?

Jak się ma waloryzacja dla emerytów do podwyżek i podatków jakie otrzymali politycy i parlamentarzści ?

p
peet

W Polsce sie dzieje dokladnie odwrotnie niz w calym demokratycznym swiece np. w USA Obama zamrozil podwyzki w administracji panstwowej w dobie swiatowego kryzysu i wprowadza w zycie program "kupuj krajowe" tzn pakiet pomocy prawie 1 bln $ ma byc przeznaczony tylko dla firm ktore beda kupowaly tylko krajowe wyroby i surowce ! , ale o tym jakos poloskie media rzadowe milcza.

m
mruk
W dniu 02.02.2009 o 21:43, Gość napisał:

''ludzie się obudzą i zerwą z foteli''...taaa...zerwą się ..jak im kablówke odłączą..przecież w naszym kraju jest więcej emerytów, którzy wzorem z poprzedniej epoki, głosują jakim się pokaże gdziekrzyżyk postawić...może coś się zmieni..za 40 lat jak WYMRZE TO POKOLENIE KTÓRE WYSZŁO Z NIEWOLI...Proponuję nie uogólniać i nie obrażać ludzi, z których każdy osobno przeżyli i dokonali już w swoim życiu więcej niż ty, ja i paru jeszcze razem wzięci zdołamy dokonać do końca swoich dni. Ty jak widzę nie potrafisz a nawet nie starasz się nawet pojąć, jakich to "...POKOLENIE, KTÓRE WYSZŁO Z NIEWOLI" w swoim życiu musiało dokonywać wyborów... Ciesz się więc tym, że dzięki Nim - Ty już nie musisz.

Poza tym z tego, co się orientuję to obecna opcja przy władzy została wybrana głosami młodego pokolenia, więc nie ma, co strzępić ozora i szukać winnych.
G
Gość
W dniu 02.02.2009 o 14:19, szampon_ziolowy napisał:

To się sami wybiorą, a poza tym o czym mowa, idąc na głosowanie za każdym razem są te same ryje. Jedyna różnica polega na tym, że pojawiają się na zmianę co kolejne wybory. Innymi słowy - nie ma na kogo głosować! Każdy z nich już dawno zrozumiał, że najmniej uczciwym zawodem (o ile tak to można nazwać) jest politykowanie i każdy sobie rzepkę skrobie. Byle by się dopchać do koryta i nażreć i napchać do kieszeni ile się da. Przyjdzie taki czas, że ludzie się obudzą i zerwą z foteli, bo kiełbasa przedwyborcza przestanie być lekkostrawna, a zacznie mdlić i powodować torsje. Tylko kiedy to nastanie?


''ludzie się obudzą i zerwą z foteli''...taaa...zerwą się ..jak im kablówke odłączą..przecież w naszym kraju jest więcej emerytów, którzy wzorem z poprzedniej epoki, głosują jakim się pokaże gdziekrzyżyk postawić...może coś się zmieni..za 40 lat jak WYMRZE TO POKOLENIE KTÓRE WYSZŁO Z NIEWOLI...
~Slupszczanin~

Nie moge patrzec na jej krzywy ryj. I taki ktos ma mnie reprezentowac. Gdy bede starszy postaram sie wraz z mlodym pokoleniem odmienic ten kraj.

m
monia

To jest chamstwo w biały dzień ludzie tracą pracę pensje obniżane o 40 procent opłaty rosna , nam każą zaciskać pasa , a oni co kryzys w kraju , a posłowie dostają podwyżkę !! wstyd panowie i panie posłowie

G
Gość

KRYZYS - jaki ? premier zyska na podatku - 12 504 zł, wicepremierzy –
11 628 zł, ministrowie - 11 304 zl, posłowie - 6 504 zl, a emerytci grosze w roku 2009,
TO DRAŃSTWO !

To podatki na których zyskaja znów politycy, podwyżki dla polityków, parlamentarzystów, nagrody, bony, przywileje,

- P O D A T K I - Tusk zyska rocznie na podatku 12 504 zł, wicepremierzy 11 628 zł, ministrowie 11 304 zł itp.

Podatki to tysiące dla władzy, dla nas grosze.Na zmianach w podatkach najbardziej zyskają politycy i ludzie najbogatsi.
Kto ile zyska na nowych podatkach .

stanowisko pensja teraz pensja zysk roczny
od 1 stycznia / brutto/
premier 16 700 zł 17 265 zł 12 504 zł
wicepremier 14 900 zł 15 400 zł 11 628 zł
minister 14 500 zł 15 000 zł 11 304 zł
sekretarz stanu 12 500 zł 12 900 zl 8 832 zł
podsekretarz stanu 11 500 zł 11 900 zl 8 520 zł
poseł, senator 9 700 zł 10 090 zł 6 504 zł
nauczyciel stażysta 1 701 zł 2 178 zł 180 zł
nauczyciel kontraktowy 2 126 zł 2 417 zl 216 zl
kontroler celny 3 087 zł 3 261 zl 372 zł
strażak /inspektor/1 807 zl 1 956 zl 216 zl
osoba ze śr. maturą 1 300 zl 1 371 zl 156 zl
policjant 2 567 zł 2 660 zł 312 zł

Szumnie ogłaszane obniżki podatków to prezent jedynie dla najbogatszych, w tym oczywiście dla polityków. Premier i jego zastępcy zyskaja miesięcznie około 1000 zł .Posłowie na nowej skali zarobia rocznie 6,5 tyś. Zł. Ale zwykli Polacy dostana marne grosze. Emeryci średnio 11 zł miesięcznie, poczatkujący nauczyciel ledwie 15 zł.

/gazeta FAKT nr 282 /1556 / z dn. 03-12-2008 r. cytat/

g
gość

A jak przed wyborami obojętnie gdzie i do czego to jak potulnie proszą o poparcie ,tylko jeden podpis od ukochanego rodaka, a potem mają wszystkich w gdzieś,nie będę się brzydko wyrażał.a tak w ogóle to kto ich wybiera,chyba media i opinia publiczna w sondażach,jakoś moi faworyci nie przechodzą .Żadne tłumaczenie ,że im się z urzędu należy,a czy któryś zrzeknie się w interpelacji poselskiej dodatkowej gaży?nie ,bo to się im należy jak kiedyś bidulince babci co stała w kolejce za fajkami ,ale jej to się należy.,chociaż nie paliła,ale to jej się należy.

W
Wyborca
W dniu 02.02.2009 o 13:04, zen napisał:

BANDA NIEROBÓW .


Są naszymi przedstawicielami ale jak zwrócimy się z jakąś sprawa to oni nie mają czasu dla nas. Wiem bo próbowałem
b
baba

Jak to nie!!! Gdyby nie kryzys, dostaliby 800!?

K
Kot który się Pali
W dniu 02.02.2009 o 14:47, mruk napisał:

>...Sami sobie nie daliśmy tych podwyżek. To rezultat decyzji ministra finansów - podkreślają słupscy parlamentarzyści...>Normalnie szczyt bezczelności!!!Drodzy parlamentarzyści!Jak nie wiecie jak się zachować to podpowiadam honorowe zachowanie: Wystarczy nie przyjąć tej podwyżki, prawo tego nie zabrania.Trzeba posiadać honor by się tak zachować . Politycy jego nie posiadają . Diagnoza lekarska dla polityka . HONORU - diagnoza - BRAK !!!!
m
mruk

>...Sami sobie nie daliśmy tych podwyżek. To rezultat decyzji ministra finansów - podkreślają słupscy parlamentarzyści...>

Normalnie szczyt bezczelności!!!

Drodzy parlamentarzyści!

Jak nie wiecie jak się zachować to podpowiadam honorowe zachowanie: Wystarczy nie przyjąć tej podwyżki, prawo tego nie zabrania.

m
mruk
W dniu 02.02.2009 o 09:34, Booogy napisał:

Jak czytam coś takiego, że ktoś się "czepia" posłów, że dostali 400 zł brutto podwyżki, czyli niecałe 4% ich pensji to wiem, że ten ktoś szuka na siłę tematu. Jakby posłom Minister Fiansów zafundował 40% podwyżki w dobie kryzysu, to były by jakieś podstawy. A tu jest po prostu szukanie na siłę "chłopca do bicia". Kolejny świetny artykuł w GP. Gratualcje.Sam stwierdziłeś - Kryzys jest! A w sytuacji, gdy emeryci mogą nie dostać nawet obiecanych 2% waloryzacji i próbuje się obciążyć Polaków dodatkowym 1% na 'chorą' służbę zdrowia - to w takim kontekście ich nawet 4% jest delikatnie mówiąc nie na miejscu.
Dodaj ogłoszenie