Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłuchają, jak bije serduszko. Bezpłatne domowe KTG dla ciężarnych z powiatu bytowskiego

Sylwia Lis
Sylwia Lis
W Kościerzynie odbyło się spotkanie dotyczące pilotażowego projektu. Przyszłe mamy otrzymają urządzenie KTG.
W Kościerzynie odbyło się spotkanie dotyczące pilotażowego projektu. Przyszłe mamy otrzymają urządzenie KTG. Szpital Kościerzyna
To dobra wiadomość dla przyszłych mam z terenu powiatu bytowskiego. Kobiety w ciąży zupełnie za darmo otrzymają urządzenie teleKTG, aby w domowym zaciszu sprawdzić m.in. akcję serca dziecka. Wszystko dlatego, bo w Bytowie nie ma oddziału położniczego.

Od kilku miesięcy w bytowskim szpitalu nie działa oddział położniczy. Oznacza to, że przyszłe mamy muszą szukać pomocy w innych placówkach. Aby dotrzeć do szpitala muszą pokonać kilkadziesiąt kilometrów. To wiąże się z olbrzymim strachem i lękiem.

Ciężarne są w stresie

- Bałam się, że urodzę w samochodzie, że do szpitala nie zdążę na czas - mówi 26-letnia pacjentka z gminy Borzytuchom. - Już od siódmego miesiąca ciąży potwornie się bałam. Mąż pracuje i to poza naszą miejscowością, postawiłam całą rodzinę na nogi, żeby cały czas, ktoś był pod telefonem, aby jak najszybciej przetransportować mnie do szpitala w Kościerzynie. Zdążyłam. Córka urodziła się w szpitalu i jest zdrowa. Ale współczuję przyszłym mamom, że muszą się tak stresować jak ja.

Szpital w Kościerzynie - bo tam najczęściej trafiają przyszłe mamy z powiatu bytowskiego - wyszedł na przeciw oczekiwaniom kobiet w ciąży i przystąpił do realizacji pilotażowego programu. Na czym on polega? Pacjentki dostaną do domu urządzenie KTG, które umożliwia całodobową kontrolę stanu dziecka.

KTG do domu

- Powiat bytowski należy do obszarów Polski, który charakteryzuje się jedną z najniższych gęstości zaludnienia - komentuje Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Oznacza to, że mieszkańcy mają zdecydowanie dłuższą drogę do przychodni czy szpitala. Rozwiązania telemedyczne, w szczególności TeleKTG, mają zatem dla mieszkanek i mieszkańców powiatu szczególną zaletę. Pozwalają rozstrzygnąć, czy w ogóle wizyta w szpitalu jest potrzeba. Udzielona zdalnie diagnoza i porada, zrealizowana na podstawie wypracowanego przez specjalistów ginekologów i położne protokołu, pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych wizyt i dalekich, stresogennych podróży do oddziału. Z drugiej strony, jeśli jednak okaże się, że pomoc jest potrzebna, to pacjentka nie tylko trafi szybciej na oddział ale jednocześnie część diagnostyki i oceny sytuacji jej i dziecka pozwoli wdrożyć najbardziej skuteczne leczenie.

Pomoc z Kościerzyny

- Jako szpital wielospecjalistyczny szczególną uwagę zwracamy na to, aby każdy pacjent miał możliwość korzystania z wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych - wyjaśnia Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Zdalne rejestrowanie zapisów KTG jest usługą ponadstandardową, która ma na celu podniesienie poziomu profilaktyki okołoporodowej przyszłych mam z powiatu bytowskiego, tym samym zwiększając bezpieczeństwo przebiegu ciąży. Zgodnie z naszym mottem „By zawsze służyć pomocą” w kościerskim szpitalu również jesteśmy przygotowani do przyjęcia pacjentek w trybie planowym i nagłym w ramach pierwszego stopnia referencyjności, oferując najwyższy standard opieki położniczej i ginekologicznej. Zachęcamy do wyboru naszego szpitala, gdzie tworzymy serdeczną i rodzinną atmosferę, by razem z kobietami przeżywać najważniejsze chwile ich życia. - Ponadstandardowa usługa monitorowania dobrostanu ciąży przy użyciu przenośnego urządzenia do samodzielnego badania KTG umożliwia całodobową kontrolę stanu dziecka. Dzięki badaniu możliwe jest monitorowanie czynności serca płodu, a także kontrolowanie liczby oraz czynności skurczowej mięśnia macicy. Badanie pozwala na sprawdzenie, w jakim stanie jest dziecko i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości (np. zaburzenia czynności serca płodu w wyniku niedotlenienia) szybką reakcję. Jest to w pełni bezpieczna metoda, zapewniająca kliniczną jakość badania, czyli taką jaką uzyskuje się w szpitalu czy gabinecie lekarskim.

Poradnia działa 5 dni w tygodniu

- Od początku deklarowaliśmy, że bez względu na to jak potoczą się losy bytowskiej porodówki, nasze mieszkanki - pacjentki nie pozostaną bez opieki - podkreślała Beata Hinc, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego. - Część zadań związanych z opieką okołoporodową realizujemy w poradni ginekologiczno-położniczej, która działa przez 5 dni w tygodniu, pozostałe we współpracy z sąsiednimi placówkami. Cieszę się, że szpital w Kościerzynie przygotował projekt realizowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który jest dedykowany przyszłym mamom i zapewnia im to co w czasie ciąży jest niesłychanie ważne, czyli poczucie bezpieczeństwa. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań możemy zapewnić pacjentkom w warunkach domowych pełne monitorowanie KTG czynności serca płodu oraz czynności skurczowe mięśnia macicy. Kliniczna jakość badań gwarantuje, że wyniki są wiarygodne, dostęp do nich jest niemal natychmiastowy i wszystkie pozostają pod stałą kontrolą. Myślę, że nie jest to ostatni taki projekt dotyczący pacjentek naszego powiatu, bo chociaż z jednej strony sytuacja kadrowo-finansowej powoduje pewne wyzwania to z drugiej strony staramy się na nie odpowiadać reagować i szukać najlepszych możliwych rozwiązań.

Jak skorzystać?

Z programu mogą skorzystać zakwalifikowane pacjentki od 36 tygodnia ciąży pojedynczej aż do rozwiązania. Pierwszeństwo udziału w programie mają pacjentki z regionu powiatu bytowskiego z ciążą powikłaną, gdzie występuję np. cukrzyca, nadciśnienie.
Do programu należy zgłosić się pod nr tel. +48 22 308 03 00. Infolinia czynna pon.-piątek od 9 do 19.

Jak działa program?

Po zakwalifikowaniu pacjentki do udziału w programie otrzymuje ona telediagnostyczne wsparcie personelu medycznego czuwającego nad przebiegiem ciąży. W ciągu 72 godzin pacjentka bezkosztowo otrzyma pod wskazany przy zgłoszeniu adres, urządzenie KTG wraz z instrukcją użytkowania.

Po kwalifikacji do programu pacjentka samodzielnie przeprowadza badanie KTG, zgodnie z instrukcją użycia i wskazówkami otrzymanymi podczas rejestracji. Pomiar KTG trwa 30 min a następnie zapis badania jest zdalnie przesyłany do centrum monitoringu położniczego i poddawany analizie komputerowym systemem oraz dodatkowo każdy zapis jest analizowany przez wykwalifikowany personel medyczny. Wynik badania jest niezwłocznie udostępniany pacjentce poprzez SMS, jest też dostępny w aplikacji i w panelu pacjentki po zalogowaniu na stronie https://panel.carebits.pl/pl/login. Usługa monitorowania badań KTG dostępna jest całodobowo 7 dni w tygodniu w tym również w dni świąteczne.

Jeżeli podczas analizy wyników odnotowane zostaną niepokojące sygnały wskazujące na zagrożenie zdrowia, życia i porodu, personel medyczny niezwłocznie poinformuje telefoniczne pacjentkę o konieczności zgłoszenia się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Urządzenie do rejestrowania KTG należy zwrócić po rozwiązaniu ciąży. Pacjentka nie ponosi kosztów związanych z odesłaniem urządzenia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza