Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postulowane przyspieszenie

Piotr Jasina
Łatwiejsza i szybsza rejestracja firm w gminnych urzędach i Krajowym Rejestrze Sądowym - to niektóre z rządowych zmian w noweli prawa o działalności gospodarczej.

Projekt z sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. ustaw związanych z pakietem "Przedsiębiorczość, rozwój, praca" bez poprawek trafił do podkomisji gospodarki.

Postulowane przyspieszenie

Główne zmiany dotyczą przede wszystkim przyspieszenia i uproszczenia rejestracji działalności gospodarczej. W tej chwili, aby zarejestrować firmę, potencjalny przedsiębiorca musi zgłosić to w urzędzie gminy lub sądzie rejestrowym. Musi również uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP) w urzędzie skarbowym - co również wymaga składania kolejnego wniosku - oraz REGON w oddziale urzędu statystycznego.
Osoby, które zdecydowały się osobiście opłacać składki ubezpieczeniowe muszą również poinformować o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych - a to wymaga wypełnienia i złożenia kolejnych wniosków.

Co po zmianach

A jak będzie po zmianach? Wystarczy, że zainteresowany pofatyguje się do urzędu gminy lub sądu rejestrowego. Od razu będzie mógł (wszystko jedno w którym urzędzie) złożyć wniosek o nadanie numeru NIP i REGON.
Odpadnie mu droga do urzędów skarbowego i statystycznego. Tym już zajmą się bowiem urzędnicy.
Ostatecznie nadane numery zostaną zainteresowanym przesłane pocztą na wskazany adres zamieszkania.

Nadal w gminie

Kolejna zmiana utrzymuje możliwość rejestracji osób rozpoczynających działalność w urzędach gmin. W ramach noweli Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), osoby fizyczne prowadzące firmę (dotyczyło to ponad ponad 1,7 mln osób) miały na początku roku zarejestrować się jeszcze raz w KRS. Pomysłodawcy nie wzięli najwyraźniej jednak pod uwagę sytuacji polskiego sądownictwa (obłożenia). W praktyce oznaczałoby to, iż na rejestrację przyszli przedsiębiorcy czekaliby niemal w nieskończoność. Tymczasem - mimo, że mogliby prowadzić działalność - mieliby praktycznie odcięty dostęp na przykład do jakichkolwiek kredytów bankowych.

Wpis w dwa tygodnie

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy też akcyjne - a więc te, które muszą rejestrować się w Krajowym Rejestrze Sądowym, też skorzystają na noweli. Ich wnioski o wpis do rejestru, sąd będzie zobowiązany rozpatrzyć w ciągu 14 dni. Jeśli sprawa dotyczyć będzie poprawek, wówczas w ciągu tygodnia.
Obecnie rząd zajmuje się gwarancjami swobód działalności gospodarczej. Te przepisy miałyby zastąpić prawo działalności gospodarczej. W październiku mają trafić do Sejmu. Ten projekt jest bardziej radykalny niż zmiany we wspomnianym pakiecie. Jedną z propozycji ma być chociażby wprowadzenie jednego numeru identyfikacyjnego i pełnej rejestracji albo w urzędzie gminy albo sądzie.

Potrzeba większych zmian

- Przyznaję, że zmiany proponowane w noweli są potrzebne, jednak przedsiębiorcy oczekują o wiele istotniejszych pociągnięć legislacyjnych - mówi Zbigniew Pluta, prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Szczecińskiego Centrum Przedsiębiorczości w Szczecinie. - Przede wszystkim obniżenia podatków i uproszczenia systemu rozliczeń PIT, CIT.
Zdaniem prezesa Szczecińskiego Centrum Przedsiębiorczości, ludzie biznesu - choć zabrzmi to może paradoksalnie - oczekują takich swobód, jakie stworzył im przed kilkunastu laty rząd Rakowskiego.
Wówczas koncesje można było policzyć na palcach jednej ręki (dzisiaj jest ich ponad 100). Firmy mogły swobodnie rozwijać się nie nękane kontrolami (dzisiaj funkcjonuje ponad 40 instytucji, które są uprawnione do kontroli przedsiębiorstw).
- Powtórzę, jeśli rząd nie obniży podatków, nie uprości systemu podatkowego, nie stworzy autentycznych swobód dla przedsiębiorczości, wszelkie zmiany będą miały jedynie charakter kosmetyczny - dodał Zbigniew Pluta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza