Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poświęć dziecku więcej czasu i zagraj z nim w grę rodzinną

Magdalena Olechnowicz
Kacper Matowicz bardzo lubi spędzać czas z mamą, grając w najróżniejsze gry planszowe.
Kacper Matowicz bardzo lubi spędzać czas z mamą, grając w najróżniejsze gry planszowe. Fot. Łukasz Capar
Wystartowała ogólnopolska kampania pod hasłem Wieczór Gier Rodzinnych. Pedagodzy chwalą pomysł, bo to doskonały sposób na zacieśnianie więzi rodzinnych.

Kampania ma na celu zachęcenie rodziców do aktywnego spędzania czasu z dziećmi poprzez wspólną zabawę przy grach planszowych. Wieczór Gier Rodzinnych to doskonała okazja do rozmów i poznania swoich dzieci.

- Proponujemy, aby regularnie organizować Wieczory Gier Rodzinnych. Warto zarezerwować w kalendarzu wieczór tylko dla rodziny i sprawić, by stał się magiczny - mówi Krzysztof Bukowski, specjalista ds. public relation firmy Hasbro, pomysłodawcy kampanii. - Można przygotować na ten dzień ulubione napoje oraz przekąski, zadbać o co najmniej jedną rodzinną grę planszową i zaprosić swoich najbliższych do wspólnej zabawy. Chodzi o to, aby zachęcić rodziców do budowania przyjaznych relacji z dziećmi już od ich najmłodszych lat. Zabawa w gry planszowe jest doskonałym sposobem na miło spędzony czas i wzajemne poznanie się - dodaje.

Kampania podoba się pedagogom. - To drugi fajny pomysł po akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Rodzice poświęcają dzieciom zdecydowanie zbyt mało czasu. Są zabiegani, mają mnóstwo obowiązków, a wieczorami są zmęczeni i brakuje im pomysłów. Propozycja spędzania wspólnych wieczorów przy grach planszowych to bardzo fajny pomysł - mówi Hanna Czerwińska-Szulc, zastępca dyrektora w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Słupsku.

Jej zdaniem płyną z tego same korzyści. - Przede wszystkim jest to integracja rodziny. Nie tylko rodziców z dziećmi, ale także rodzeństwa. Teraz, niestety, rodzeństwo coraz częściej oddalają się od siebie i nie mają o czym rozmawiać ze sobą - mówi Czerwińska-Szulc. - Zamykają się w swoich pokojach i patrzą w swoje komputery lub telewizory - dodaje.

Gry to także mała szkoła życia. - Dzieci uczą się przyjmowania porażek, bo w grach nie zawsze się wygrywa, tak jak w życiu. Co prawda rodzice często podkładają się, aby sprawić dziecku satysfakcję z wygranej, ale nie zawsze jest to dobre. Trzeba znaleźć złoty środek i nauczyć przegrywania - mówi pedagog. - Sukcesy z kolei zachęcają do zdrowej rywalizacji - dodaje.

Gry planszowe - w zależności od tego, jakie wybierzemy - mają również wartości edukacyjne. Uczą wiedzy o świecie, liczenia, czytania, nauki obcych słów, ale także rozwijają percepcję słuchową i wzrokową oraz rozwijają twórcze myślenie, a często też zdolności manualne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza