Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukują robotników przymusowych. Chcą spisać ich wspomnienia

Marcin Barnowski marcin [email protected]
Naukowcy spiszą wspomnienia przymusowych robotników.
Naukowcy spiszą wspomnienia przymusowych robotników. sxc.hu
Historycy proszą o kontakt osoby, które mogą udokumentować pracę polskich robotników przymusowych zatrudnianych przez III Rzeszę.

Chodzi o relacje robotników przymusowych, zatrudnionych w przemyśle, rolnictwie, usługach i domach niemieckich w okresie II wojny światowej na obszarze dzisiejszego Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego (Vorpommern - obecnie wschodnie Niemcy).

- Celem tej inicjatywy jest uratowanie przed zapomnieniem na dzisiejszym Pomorzu Zachodnim i Pomorzu Przednim pamięci o pracy i martyrologii Polaków wysyłanych ze swoich ojczystych stron do pracy dla Niemiec hitlerowskich i zachowanie tej pamięci dla następnych pokoleń, na czas, gdy jedynie dokumenty i relacje zaświadczać będą o biografiach tych ludzi - mó­wi Wojciech Skóra, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, który uczestniczy w tym przedsięwzięciu.

Jak dodaje, chodzi nie tyl­ko o badania naukowe, ale także o popularyzację i edukację. Tym bardziej że obec­nie coraz częściej akcentuje się ludzkie traktowanie Polaków przez niemieckich bauerów, a okrucieństwa schodzą na drugi plan.

- Tymczasem na Pomorzu i w Brandenburgii miejscowa społeczność niemiecka była uprzedzona do Polaków - podkreśla profesor. - Wspomnienia, zdjęcia i dokumen­ty wzbogacą projekt Akademii Pomorskiej i Uniwersytetu Szczecińskiego na temat robotników przymusowych na Pomorzu Zacho­dnim. Jednocześnie zobo­wią­zujemy się do respektowania woli autorów w zakresie niepublikowania określonych partii wspomnień.

Skóra dodaje, że on i jego współpracownicy mają świadomość, iż wiek wielu dawnych robotników nie pozwoli na osobiste dotarcie do obu uczelni. Dlatego wyraża gotowość spotkań w wyznaczonych przez nich miejscach, z mieszkaniem włą­cznie.

Kontakt: prof. Wojciech Skóra, Zakład Historii XX Wieku, Akademia Pomorska w Słupsku, ul. Arciszewskiego 22a, 76-200 Słupsku, e-mail: wojskimm@ wp.pl lub Biblioteka Muzeum Pomorza Środkowego, ul. Dominikańska 5-9, 76-200 Słupsk, tel. 59 842 40 81 lub 59 842 40 82, wew. 318, 321. d

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza