Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukują wolontariuszy do Błękitnego Patrolu WWF

Zbigniew Marecki
W ciągu trzech lat dotychczasowej działalności wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF Polska zanotowali ponad 300 obserwacji fok i morświnów i udzielili pierwszej pomocy sześciu  młodym fokom. W czerwcu 2011 roku jedna z wolontariuszek sfotografowała dorosłą fokę pospolitą i nowo narodzone szczenię, jeszcze z pępowiną. Są to drugie udokumentowane narodziny foki pospolitej na polskim wybrzeżu od 1990 roku.
W ciągu trzech lat dotychczasowej działalności wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF Polska zanotowali ponad 300 obserwacji fok i morświnów i udzielili pierwszej pomocy sześciu młodym fokom. W czerwcu 2011 roku jedna z wolontariuszek sfotografowała dorosłą fokę pospolitą i nowo narodzone szczenię, jeszcze z pępowiną. Są to drugie udokumentowane narodziny foki pospolitej na polskim wybrzeżu od 1990 roku. Anna Kassolik
WWP Polska prowadzi rekrutację do Błękitnego Patrolu, który pomaga chronić przyrodę Bałtyku. Poszukiwanych jest jeszcze 50 osób.

Wolontariuszem Błękitnego Patrolu WWF może zostać każdy mieszkaniec nadmorskich miejscowości - mówi Katarzyna Pietrasik, koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF.

Jeśli lubisz długie spacery po plaży i chcesz razem z nami chronić foki, morświny i rzadkie gatunki morskich ptaków, to jest to zadanie właśnie ciebie. Szczególnie zależy nam na wsparciu osób, które mieszkają na mało zaludnionych odcinkach wybrzeża.

Jak dołączyć do Błękitnego Patrolu WWF?

Należy skontaktować się z lokalnym liderem Patrolu, odpowiedzialnym za odcinek, który chcesz patrolować. Podstawowym obowiązkiem wolontariuszy będą obserwacje morskich ssaków oraz pięciu gatunków ptaków występujących na naszym wybrzeżu: sieweczki obrożnej, rybitwy białoczelnej, rybitwy czubatej, rybitwy rzecznej i ostrygojada. Dane zebrane przez wolontariuszy pomogą skuteczniej chronić obserwowane zwierzęta.

Zanim wolontariusze wyruszą na swój pierwszy patrol, zostaną przeszkoleni przez ekspertów zajmujących się ochroną ssaków bałtyckich i ptaków. Planowane są też inne szkolenia, które pomogą im skutecznie reagować na zagrożenia środowiskowe, a także prowadzić obserwacje i zbierać inne dane pomocne dla badaczy polskiego wybrzeża Bałtyku. Dlatego tak ważne jest powiększenie grona osób działających w Błękitnym Patrolu WWF.

Osoby zainteresowane rekrutacją do Błękitnego Patrolu są proszone o kontakt z lokalnymi liderami:

Odcinek granica województw zachodniopomorskiego i pomorskiego - Karwia (z Karwią włącznie): Wojciech Bagiński, tel.785 855 957; szczególnie potrzebujemy wolontariuszy z Karwi.

Odcinek Karwia - Gdańsk-Świbno: Michał Krause, tel. 795 536 009; szczególnie potrzebujemy wolontariuszy z okolic następujących miejscowości: Dębki, Hel, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Jurata, Kuźnica, Lubiatowo, Puck.

Odcinek Mikoszewo - Piaski: Jan Wilkanowski, tel. 785 855 959.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza