Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy dron Bzyczek latał nad kominami w podusteckiej Przewłoce. Co wykrył?

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Dron nad domostwami w Przewłoce sprawdza, czy mieszkańcy ogrzewają domy odpowiednim opałem
Dron nad domostwami w Przewłoce sprawdza, czy mieszkańcy ogrzewają domy odpowiednim opałem Krzysztof Piotrkowski
W środę gmina Ustka wypożyczyła drona od słupskiego starostwa. Urządzenie badało, czy mieszkańcy Przewłoki, ogrzewając domy, nie emitują zanieczyszczeń. Dron „wyczuł” kilka przekroczeń norm, a w jednym przypadku potwierdzeniem znacznego przekroczenia były znalezione w piecu resztki płyty paździerzowej.

Dron Bzyk, a zdrobniale Bzyczek, bo tak ze względu na jego dźwięczną i głośną pracę określają go pracownicy słupskiego starostwa, może wykonywać wiele zadań. W środę urządzenie zostało wykorzystane w gminie Ustka, która przeprowadziła pierwszą akcję, jednocześnie pokazową, jak skutecznie można walczyć z zanieczyszczaniem powietrza.

- Kiedy dron przelatywał nad domostwami, aplikacja pokazywała kolor zielony, gdy nie było zanieczyszczeń. Nawet w przypadku domów, w których mieszkańcy palą drewnem i węglem. Zdarzały się jednak przekroczenia, gdy zbyt wilgotne drewno wydzielało niedozwolone substancje – mówi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka. - Na miejscu byli też policjanci i strażnicy gminni, którzy podjęli interwencję, gdy zanieczyszczenia przekroczyły normę. Okazało się, że w piecu dopala się jakaś płyta paździerzowa.

Wskaźnik zielony oznacza normę, żółty – lekkie przekroczenie. Gdy dron „wyczuwa”, że normy są znacznie przekroczone lub z komina wydobywają się substancje toksyczne – wskaźnik jest czerwony.
- Dron reaguje błyskawicznie, wystarczy, że poczuje dym. Dodatkowo jest wyposażony w wysięgnik, który zasysa dym – mówi Adrian Markuszewski, podinspektor w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Słupsku. - Oprócz tego, że dzięki oprogramowaniu możemy ocenić, czy normy zostały przekroczone, dron wykrywa substancje toksyczne, które ulatniają się w czasie spalania na przykład plastiku, płyt, czy szmat. Wynik kontroli możemy wydrukować na miejscu i przedstawić właścicielowi domu.

W ramach współpracy powiatu z samorządami gminnymi w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, starosta słupski wystąpił z propozycją wykorzystania przez samorządy zakupionego drona. Tak też się dzieje. Na niespodziewaną wizytę drona muszą się przygotować kominy w miejscowościach powiatu.

- W ramach porozumienia starostwa z gminami regularnie latamy nad Kobylnicą, gminą Słupsk. Dzisiaj po raz pierwszy byliśmy w gminie Ustka, wkrótce – Kępice i Dębnica Kaszubska. W harmonogramie mamy także miasto Ustka – dodaje Adrian Markuszewski. - Nasze pojawienie się z dronem to również działanie prewencyjne. Ludzie widzą, że urządzenie lata i sprawdza stan zanieczyszczeń. Filmują je nawet. Liczą się więc z tym, że w każdej chwili może pojawić się nad ich kominem.

To nie jedyne możliwości drona DJI Matrice 300 RTK, czyli powiatowego Bzyczka. Latem ubiegłego roku dron latał nad Bałtykiem. We współpracy z sanepidem starostwo monitorowało kąpieliska morskie powiatu słupskiego pod kątem występowania zakwitu sinic. Pierwszy taki monitoring odbył się w Dębinie w gminie Ustka.

Dron został zakupiony przez powiat słupski ze środków pozyskanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki zaawansowanej technologii posiada liczne funkcje: kamerę RGB, podczerwień termowizyjną i analizator zanieczyszczeń. Sprzęt może być wykorzystany przy akcjach ratowniczych i działaniach prewencyjnych, w sytuacjach zagrożenia takich jak powodzie, pożary lasów i torfowisk, zagrożenia chemiczne Bałtyku oraz zanieczyszczenia emitowane przez systemy grzewcze w gospodarstwach domowych i przemysłowych.

Przy odpowiednim oprogramowaniu dron może być także wykorzystany do pomiarów geodezyjnych i sprawdzać, czy deklaracje podatkowe są zgodne z rzeczywistym zagospodarowaniem posesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza