To kolejna odsłona procedury dotycząca powiększenia obszaru Słupska. Przypomnijmy, pod koniec marca tego roku miejscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za wystąpieniem z wnioskiem do wojewody pomorskiej o dokonanie zmiany granic Słupska. Miasto chce włączyć w swoje granice kolejne tereny sąsiedniej Gminy Redzikowo, tym razem zamieszkałe – Siemianice, Bierkowo i Strzelino oraz część Włynkówka.
W maju wniosek zaopiniowała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. Opinia była negatywna dla wnioskodawców. W podsumowaniu podkreślono, iż „argumentacja Miasta Słupska nie uzasadnia w sposób wystarczający konieczności dokonania zmiany jego granic. Mając na względzie zmianę granic, która nastąpiła z dniem 1 stycznia 2023 r. włączenie kolejnych terenów Gminy Redzikowo do obszaru Miasta Słupska byłoby co najmniej przedwczesne, tym bardziej że od 2022 r. nie zmieniły się okoliczności faktyczne i prawne, które przemawiałyby za koniecznością zmiany, którą Rada Ministrów uznała wówczas za nieuzasadnioną”.
Opinia wojewody pomorskiej została przesłana do Kancelarii Rady Ministrów, bo to rząd ostatecznie decyduje, czy przychylić się do wniosku samorządu.
Właśnie pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące wniosku o zmianę granic Słupska. Wniosek rozpatrzono negatywnie. W uzasadnieniu uznano m.in. opinię wojewody pomorskiej. Poza tym wskazano, że miasto Słupsk we wniosku przytoczyło argument, iż przejęcie wnioskowanych terenów wpłynęłoby pozytywnie na strukturę demograficzną miasta. Jednak zmiana ta mogłaby pociągnąć za sobą dotkliwe straty w strukturze demograficznej gminy Redzikowo, powodując znaczący spadek liczby ludności tej gminy aż o ok. 1/4/
Ponadto Miasto Słupsk nie wykazało we wniosku, w jaki sposób zamierza wykorzystać tereny przejęte w 2023 r. i dlaczego już teraz konieczne jest dalsze poszerzanie jego granic. „Przedmiotowa zmiana dla miasta Słupska oznaczałaby wzrost wpływu z podatków o ok. 7 proc., natomiast dla gminy Redzikowo spadek o ok. 28 proc. Z szacunków tych wynika, że sama zmiana dla miasta Słupska przyniosłaby stosunkowo niewielkie korzyści finansowe z tytułu wpływu z podatków, natomiast dla gminy Redzikowo stanowiłaby znaczącą stratę na poziomie niemalże 30 proc.”, czytamy w uzasadnieniu.
Z rozporządzenia Rady Ministrów oraz jego uzasadnienia zadowolone są władze Gminy Redzikowo.
- To dobra informacja, dla Mieszkańców naszej gminy, która oznacza, że wszystkie tereny oraz wszyscy mieszkańcy Gminy Redzikowo, zostają w naszej Małej Ojczyźnie – przekazała w oświadczeniu Barbara Dykier, wójt Gminy Redzikowo.
Co na to Miasto Słupsk?
- Analizujemy ten temat. Będziemy się starali w dalszym ciągu wnioskować o zmianę granic Słupska. Nie wiem jeszcze czy w tym samym zakresie, co poprzednio. Zgodnie z przepisami wniosek o zmianę granic gminy należy złożyć do 30 marca – powiedział nam Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Słupska.
Dodajmy, że w tym samym rozporządzeniu Rada Ministrów oceniła negatywnie wniosek Gminy Redzikowo o zmianę granic gminy. Samorząd wystąpił w wnioskiem o odzyskanie utraconych terenów na rzecz Słupska w 2023 r. Chodziło m.in. o obszar strefy przemysłowej w Płaszewku. Rozporządzenie Rady Ministrów utrzymało wcześniejsze decyzje dotyczące tych terenów.
Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?