Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powitaj wiosnę razem z nowalijkami. Rzeżucha za darmo z Głosem już w poniedziałek !

Fot. Kamil Nagórek
Fot. Kamil Nagórek
Dla czytelników "Głosu Pomorza" mamy specjalny prezent. Już w poniedziałek, 6 kwietnia, do każdego numeru gazety dołączymy świąteczną rzeżuchę. Absolutnie za darmo i dla każdego, kto kupi gazetę. Wystarczy ja wysiać w domu i po kilku dniach mamy znakomite źródło witamin i minerałów.

Szczypiorek, bazylia, tymianek, a przede wszystkim rzeżucha. Te nowalijki pozwalają przetrzymać nam przednówek do czasu, gdy będziemy mogli wyhodować w ogródkach pierwsze rośliny. To dobrze, bo na domowej uprawie oszczędzają nasze portfele. I zyskujemy zdrowie.

Uprawianie roślin w domowych warunkach nie jest trudne. - Najważniejsze, żeby rośliny miały stale dużo słońca, bo wówczas dobrze rosną - mówi Longina Ciesielska, doradca ogrodniczy. - Najłatwiej uprawiać rzeżuchę i szczypiorek. Starsi ogrodnicy hodują w domach na parapetach rozsady pomidorów, selerów i porów. W połowie kwietnia zanoszą je na działki i hodują pod folią lub w szklarniach, żeby nie zmarzły.

Lekarze nie mają wątpliwości, że nowalijki nie tylko pięknie wyglądają na naszych parapetach i stołach, ale także są bardzo zdrowe. Szczypiorek ma witaminę C, karoten, witaminę B2, sód, wapń, potas, fosfor i żelazo.
Hodowany w doniczkach tymianek jest przede wszystkim przyprawą, ale ma także właściwości lecznicze. Wyciągi z tymianku wchodzą w skład środków wykrztuśnych. Olejek tymiankowy ma działanie bakterio- i grzybobójcze. Uprawiana w domach bazylia ma sole mineralne i witaminy Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu - działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa słabo wiatropędnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Powszechnie uważa się, że działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił.

Królową zielonych roślin domowych jest jednak rzeżucha. Najpopularniejsza w naszych domach, najprostsza w uprawie, ale zawierająca witaminę A, B1, B2, C, E, K, PP, a także sole mineralne, żelazo, wapń, magnez, fosfor, chrom, siarkę i jod.

- Takie rośliny to idealne źródło witamin w przednówku, bo przechowywane przez zimę rośliny straciły już 80 procent swoich właściwości - mówi Daniel Siedlński, słupski lekarz. - Wiedzieli o tym już nasi pradziadowie i nie bez przyczyny na Wielkanoc tradycyjnie wysiewali rzeżuchę i w ten sposób dostarczali sobie potrzebnych składników.

Jak wyhodować rzeżuchę?

Nasiona rzeżuchy wysiewamy na zwilżoną ligninę lub gazę. Siejemy je gęsto, ale tak żeby nie zachodziły na siebie i odstawiamy w ciepłe i widne miejsce. Musimy dbać aby lignina lub gaza była cały czas wilgotna, bo na suchym szybko marnieje.
Pod przykryciem kiełki rosną zdecydowanie szybciej, ale musimy przykrywać je tylko czymś przewiewnym, aby rzeżucha nie spleśniała. Można spróbować przykrywać ją tylko na noc.

Bez przykrycia rzeżucha rośnie wolniej, ale za to nie ma z nią większych problemów, jeśli zapewni jej się odpowiednie podlewanie. Rzeżucha rośnie ok. 9 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza