Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powojenny Słupsk na wystawie w Herbaciarni

Daniel Klusek [email protected]
Wystawa powojennego Słupska w Herbaciarni. Fot. Kamil Nagórek
Wystawa powojennego Słupska w Herbaciarni. Fot. Kamil Nagórek
Wystawę powojennego Słupska oglądać można w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera. Muzeum liczy, że zgłoszą się bohaterowie fotografii.

Reprodukcje ponad 80 fotografii powojennego Słup­ska oglądać można na najnow­szej wystawie w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera. Zdjęcia powstały w latach 1945-1960. Niedawno słupskiemu Muzeum Pomo­rza Środkowego przekazał je anonimowy darczyńca.

- Mamy nadzieję, że ta ekspozycja przypomni wiele szczegółów i wydarzeń zwią­zanych z historią miasta oraz z prezentowanymi ludźmi, budynkami i miejscami. Pokazujemy na niej wiele nieistniejących już ulic, miejsc, które zapadły w pamięć nie tylko najstarszego pokolenia słupszczan, ale również ich dorosłych już dziś dzieci - mówi Dorota Ciecholewska, kurator wystawy. - Zdjęcia nie tylko dokumentują wojenne zniszczenia miasta, ale także niezwykły powrót do życia powojennego Słupska oraz energię jego nowych mieszkańców odbudowujących miasto.

Muzeum liczy na to, że wy­stawę zobaczą szczegól­nie ludzie młodzi, którzy powojenny Słupsk znają tylko z opowieści dziadków.

- Wielu się wydaje, że mias­to było w gruzach niedługi czas po wojnie. A przecież na przykład na obecnych ulicach Mostnika, Mikołajskiej czy Łukasiewicza do połowy lat 50. było pełno gruzu porośniętego trawą. Zaraz po wojnie w miarę odgruzowano tylko okolice Starego Rynku, gdyż cegły stam­tąd wieziono na odbudowę warszawskiej starówki - mó­wi Dorota Ciecholewska.

Na fotografiach zobaczy­my również pierwszych powojennych mieszkańców Słupska przy pracy i podczas różnych świąt.

- Widać grupę teatralną na ulicach Słupska, egzekutywę PPR, pracowników ZUS, wagonowni, orkiestrę kolejową czy pracowników spółdzielni browarniczej - wymienia kustosz wystawy. - Jeśli te osoby jeszcze żyją lub rozpoznają je ich przodkowie, zapraszamy do nas. Niech opowiedzą o okolicznościach powstania zdjęć, o wydarze­nia, które na nich widać. Ich wspomnienia zostaną wykorzystane przy okazji kolejnych wystaw.

Muzeum Pomorza Środkowego prosi też mieszkańców o przynoszenie materiałów i zdjęć związanych z życiem powojennym (głów­nie z lat 1945-65), m.in. zdjęć Słupska i jego mieszkańców, świadectw szkolnych, z lekcji religii, chrztów, ślubów, przydziałów zamie­szkania, zaświadczeń z pracy, dyplomów, legitymacji, dokumentów papierowych dotyczących życia publicznego, a także przedmiotów użytkowych oraz elementów ubioru itp.

Po zeskanowaniu zdjęcia i materiały zostaną oddane. Wszystkie rzeczy będą wykorzystane w 2014 roku na specjalnej wystawie. Zapraszamy do Herbaciarni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza