Powojenny Słupsk na wystawie w Herbaciarni

Daniel Klusek daniel.klusek@mediaregionalne.pl
Wystawa powojennego Słupska w Herbaciarni. Fot. Kamil Nagórek
Wystawa powojennego Słupska w Herbaciarni. Fot. Kamil Nagórek
Wystawę powojennego Słupska oglądać można w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera. Muzeum liczy, że zgłoszą się bohaterowie fotografii.

Reprodukcje ponad 80 fotografii powojennego Słup­ska oglądać można na najnow­szej wystawie w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera. Zdjęcia powstały w latach 1945-1960. Niedawno słupskiemu Muzeum Pomo­rza Środkowego przekazał je anonimowy darczyńca.

- Mamy nadzieję, że ta ekspozycja przypomni wiele szczegółów i wydarzeń zwią­zanych z historią miasta oraz z prezentowanymi ludźmi, budynkami i miejscami. Pokazujemy na niej wiele nieistniejących już ulic, miejsc, które zapadły w pamięć nie tylko najstarszego pokolenia słupszczan, ale również ich dorosłych już dziś dzieci - mówi Dorota Ciecholewska, kurator wystawy. - Zdjęcia nie tylko dokumentują wojenne zniszczenia miasta, ale także niezwykły powrót do życia powojennego Słupska oraz energię jego nowych mieszkańców odbudowujących miasto.

Muzeum liczy na to, że wy­stawę zobaczą szczegól­nie ludzie młodzi, którzy powojenny Słupsk znają tylko z opowieści dziadków.

- Wielu się wydaje, że mias­to było w gruzach niedługi czas po wojnie. A przecież na przykład na obecnych ulicach Mostnika, Mikołajskiej czy Łukasiewicza do połowy lat 50. było pełno gruzu porośniętego trawą. Zaraz po wojnie w miarę odgruzowano tylko okolice Starego Rynku, gdyż cegły stam­tąd wieziono na odbudowę warszawskiej starówki - mó­wi Dorota Ciecholewska.

Na fotografiach zobaczy­my również pierwszych powojennych mieszkańców Słupska przy pracy i podczas różnych świąt.

- Widać grupę teatralną na ulicach Słupska, egzekutywę PPR, pracowników ZUS, wagonowni, orkiestrę kolejową czy pracowników spółdzielni browarniczej - wymienia kustosz wystawy. - Jeśli te osoby jeszcze żyją lub rozpoznają je ich przodkowie, zapraszamy do nas. Niech opowiedzą o okolicznościach powstania zdjęć, o wydarze­nia, które na nich widać. Ich wspomnienia zostaną wykorzystane przy okazji kolejnych wystaw.

Muzeum Pomorza Środkowego prosi też mieszkańców o przynoszenie materiałów i zdjęć związanych z życiem powojennym (głów­nie z lat 1945-65), m.in. zdjęć Słupska i jego mieszkańców, świadectw szkolnych, z lekcji religii, chrztów, ślubów, przydziałów zamie­szkania, zaświadczeń z pracy, dyplomów, legitymacji, dokumentów papierowych dotyczących życia publicznego, a także przedmiotów użytkowych oraz elementów ubioru itp.

Po zeskanowaniu zdjęcia i materiały zostaną oddane. Wszystkie rzeczy będą wykorzystane w 2014 roku na specjalnej wystawie. Zapraszamy do Herbaciarni.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

100Marek

"Jeśli te osoby jeszcze żyją lub rozpoznają je ich przodkowie, zapraszamy do nas." Być może, że jeszcze żyją niektóre osoby zamiszczone na tych zdjęciach. Przodkowie ich nie żyją na pewno.

Dodaj ogłoszenie