MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powołania do wojska 2023. Te osoby unikną wezwania WCR i powołania na ćwiczenia wojskowe w nadchodzącym roku (zdjęcia) 31.12.2022

Mariusz Surowiec
Mariusz Surowiec
Powołania do wojska 2023. Kogo dotyczy? Kto może spać spokojnie i nie dostanie powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku?
Powołania do wojska 2023. Kogo dotyczy? Kto może spać spokojnie i nie dostanie powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku? pixabay
Będą powołania do armii. Kto dostanie wezwanie do odbycia służby wojskowej a kto nie? Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało listę osób, które mogą otrzyma powołanie do odbycia służby wojskowej w 2023 roku. Według oficjalnych danych ministerstwa wezwanie do wojska otrzymać może nawet 250 tysięcy Polaków. Powołania spodziewać może się każdy z kategorią wojskową A. Są jednak pewne wyjątki. Wiemy kto dostanie a kto uniknie służby wojskowej w 2023 roku.

Powołania do wojska w 2023 roku. Kto może spodziewać się wezwania do odbycia służby wojskowej?

Jak mówi ustawa o obronie ojczyzny ćwiczenia wojskowe odbywają żołnierze pasywnej rezerwy czyli osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, ale nie odbyły czynnej służby i nie złożyły przysięgi, osoby, które mają jakikolwiek kurs wojskowy (WOT, miesięczny kurs w dobrowolnej służbie wojskowej) ale nie złożyły przysięgi wojskowej, osoby które złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku.

Rezerwiści pasywni są powoływani na ćwiczenia:

  • jednodniowe;
  • krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;
  • długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni;
  • rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego

Powołania wojskowe w 2023 roku. Ile będzie trwało szkolenie?

Czas trwania ćwiczeń żołnierza pasywnej rezerwy w ciągu jednego roku nie może być dłuższy niż 90 dni. Warto pamiętać, że manewry trwające do 24h nie mogą się odbywać częściej niż trzy razy w roku. Pozostałe zaś raz w roku. Pozostają jednak pewne wyjątki - dotyczy to działań związanych ze zwalczaniem klęsk żywiołowych, akcjami poszukiwawczymi oraz sytuacjami dotyczącymi ratowania ludzkiego życia.

Powszechny obowiązek wojskowy obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć istnieją wyjątki. Kto dostanie powołanie a kto uniknie szkolenia wojskowego w 2023 roku? Sprawdź na kolejnych zdjęciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza