Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkolnych ław. Wróciła nauka stacjonarna w Słupsku oraz we wszystkich szkołach w kraju

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Od 10 stycznia szkolne ławki nie są już puste. Uczniowie wszystkich typów szkół wrócili do nauki stacjonarnej.
Od 10 stycznia szkolne ławki nie są już puste. Uczniowie wszystkich typów szkół wrócili do nauki stacjonarnej. Zdjęcie ilustracyjne
Uczniowie wszystkich typów szkół wrócili wraz z dniem 10 stycznia do nauki stacjonarnej. Dla dzieci oraz młodzieży ze Słupska i regionu oznacza to – jeżeli nic nie ulegnie zmianie – że przez najbliższe pięć tygodni uczyć się będą w szkolnych ławkach, a nie przed ekranami komputerów. Następnie czekają na nich ferie zimowe.

Wraz z drugim poniedziałkiem 2022 roku uczniowie wszystkich typów szkół wrócili do nauki stacjonarnej, ponieważ od 20 grudnia do 9 stycznia uczyli się zdalnie. Teraz, po tej krótkiej przerwie, praca placówek wraca do normalności – tej pandemicznej - a więc dezynfekcji, zachowania dystansu społecznego czy wietrzenia sal. Jak żonglowanie trybem nauczania odbija się na pracy szkół? Czy uczniowie zostaną w ławkach do ferii?

- Organizowanie nauki w trybie zdalnym, a następnie w trybie stacjonarnym nie jest ułatwieniem, ale mając na uwadze, że jest to drugi rok szkolny z pandemią, to można powiedzieć, że mamy doświadczenie i udaje się nam w miarę płynnie przechodzić z jednego trybu w drugi. Najmłodsze dzieci ciężko znoszą przejście na nauczanie zdalne i odseparowanie od rówieśników i wychowawcy. Podczas nauczana zdalnego szkoła zorganizowała opiekę świetlicową dla uczniów klas 1-3 SP, aby umożliwić rodzicom wykonywanie obowiązków zawodowych – mówi Sylwia Sexton, dyrektor Zespołu Szkół Szkolno-Przedszkolnego w Redzikowie. - Dzisiaj sprawdzaliśmy, ilu uczniów nie dotarło na zajęcia i mamy jedynie 12 osób nieobecnych, więc frekwencja jest bardzo dobra. Z rozmów z uczniami wynika, że cieszą się z powrotu do szkoły, ale nie są do końca zadowoleni z maseczek ochronnych, które muszą nosić w częściach wspólnych budynku. Przekonujemy ich jednak, że to dla ich dobra, a nasi nauczyciele za każdym razem, kiedy uczniowie wracają w mury szkoły, zwracają szczególną uwagę na to, czy dobrze się odnajdują w nauce stacjonarnej i czy np. nie wykazują zachowań depresyjnych. W takich wypadkach oferujemy pomoc pedagogiczno-psychologiczną – dodaje dyrektor.

W szkole stosuje się zasady reżimu sanitarnego tj. dezynfekcję rąk, utrzymanie dystansu a także noszenie maseczek na przerwach z obawy przed kolejną falą pandemii. Przypomnijmy, że nie ma ustawowego obowiązku noszenia maseczek przez uczniów.

- Z kolei odpowiadając na pytanie, czy naszym zdaniem uczniowie pozostaną w szkolnych ławkach do ferii i wrócą do nich po przerwie, możemy powiedzieć tylko jedno – mamy nadzieję. Natomiast obserwując doniesienia mediów o kolejnej fali obawiamy się, że wzrost zakażeń będzie rósł, a w związku z tym będziemy zmuszeni po raz kolejny wrócić przed ekrany komputerów. Musimy to brać pod uwagę – zauważa Sylwia Sexton.

Województwo pomorskie, wraz z lubelskim, łódzkim, podkarpackim i śląskim, ferie zimowe rozpocznie jako ostatnie. Przerwa potrwa od 14 do 27 lutego.

Będąc przy temacie powrotu uczniów do szkół sprawdziliśmy ilu z nich jest zaszczepionych – mowa tutaj o podopiecznych placówek miejskich w Słupsku.

W przedziale wiekowym 12-19 lat uprawnionych do szczepień jest 5947 uczniów. Jedną dawkę szczepionki przyjęło 3129 z nich, czyli 52.6 procent. Dwie dawki przyjęło 2826 uczniów, a więc nico poniżej połowy, bo 47.5 procent z nich.

W grupie uczniów w wieku 5-11 lat, którzy są uprawnieni do szczepienia, znajduje się 5354 dzieci.
505 z nich, a więc 9.4 proc. przyjęło pierwszą dawkę szczepionki. Po dwóch dawkach jest zaledwie 65 uczniów, co oznacza 1.2 % z nich, ale jak zauważa Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku, należy pamiętać, że grupa wiekowa 5-11 lat uprawniona jest do szczepień dopiero od 16 grudnia 2021 r., natomiast dzieci od 12 roku życia mogły szczepić się od 7 czerwca 2021 r. Stąd też wynikające różnice w poziomie zaszczepienia.

- Jednocześnie zauważamy coraz większy przyrost dzieci zaszczepionych w grupie wiekowej 5-11 lat. Warto dodać, że szczepienia w tych grupach wiekowych odbywają się z pewnym opóźnieniem, ponieważ do kwalifikacji potrzebny jest lekarz, więc nie każdy punkt wykonuje szczepienia w powyższych grupach wiekowych – przypomina Beata Pawlicka, dyrektor wydziału.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza