Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót rysia! Złapany przez fotopułapkę. Plotki okazały się prawdziwe

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Ryś pojawił się na w lasach Nadleśnictwa Lębork.
Ryś pojawił się na w lasach Nadleśnictwa Lębork. Zdjęcie poglądowe
Ryś przemierza pomorskie lasy. Ostatnio był widziany w okolicach Lęborka. - O jego obecności wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz mamy twarde dowody - mówią leśnicy z Lęborka.

Leśnicy z Lęborka cieszą się. Udało się im sfotografować rysia.

Przy Morzu Bałtyckim

- Sfotografowany przy pomocy fotopułapki osobnik znajduje się w okolicach miejscowości Szczenurze (czyli północnej części Nadleśnictwa Lębork przy granicy z Morzem Bałtyckim) - mówi Alicja Kąckowska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lębork. - Poprzednio w okresie wakacyjnym ubiegłego roku widziano rysia w okolicach miejscowości Bargędzino (Leśnictwo Strzeszewo) kiedy polował na sarnę, co pozwala przypuszczać, że to ten sam osobnik. Jednocześnie należy zauważyć, że rysie potrzebują do swojego życia dużych i rozległych kompleksów leśnych, które to właśnie znajdują się w północnej części Nadleśnictwa Lębork. Aczkolwiek oba wspomniane leśnictwa cechuje duży rozmiar prowadzonych tam zabiegów hodowlanych i ochronnych, co wiąże się z pozyskiwaniem dużej ilości drewna, co jak widać nie przeszkadza zwierzętom chronionym (na tym obszarze widzimy regularnie i stale watahy wilków, bieliki, a żubr który kilka lat temu znajdował się na terenie nadleśnictwa również trzymał się tamtego kompleksu leśnego).

Powrót rysia

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) to gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny kotów. Rysie występują w Polsce w dwóch populacjach: mniejszej w północno-wschodniej części kraju oraz znacznie liczniejszej zamieszkującej Karpaty.

- Od kilku lat prowadzi się w Polsce również reintrodukcję (ponowne wprowadzenie na stary obszar bytowania gatunku) rysi w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” - podkreśla Alicja Kąckowska. - Do tej pory stwierdzono obecność występowanie rysi na Pojezierzu Drawskim i Ińskim, a także na Powiślu w rejonie Kwidzyna. Obserwacja rysia z naszego terenu poszerza jego zasięg także o lasy naszego nadleśnictwa, na samej północnej części kraju. Ryś w Polsce jest gatunkiem rzadkim, szacuje się, że liczebność tego drapieżnika wynosi ok. 200 osobników. Zgodnie z obecnie obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, jest to gatunek objętych ochroną ścisłą, wymagający ochrony w postaci ochrony okresowej miejsc rozrodu i obszaru w promieniu do 500 metrów od tego miejsca, w okresie od początku kwietnia do końca sierpnia. Drapieżnik ten wpisany jest także do Czerwonej Księgi Zwierząt, gdzie ma status gatunku niższego ryzyka bliskiego zagrożenia (NT).

Ryś słyszy także wysokie częstotliwości

Ryś osiąga rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach i palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch grzbietu jest czarno-żółtorudy z brunatnymi plamkami (plamki są znacznie wyraźniejsze u populacji górskich, a prawie w niewidoczne u populacji nizinnych). U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą charakterystyczną kryzę i bokobrody. Futro ma doskonałe właściwości izolujące, a stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią bardzo ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe, które po doprowadzeniu do uszu wzmacniają sygnał dźwiękowy. Co ciekawe ryś słyszy także wysokie częstotliwości w granicach 60-70 kHz. Ogon jest krótki i ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięty wzrok i potrafi tak jak kot domowy dobrze widzieć przy słabym oświetleniu lub w ciemności.

- W warunkach naturalnych wrogami rysi mogą być wilki, choć badania dowiodły, że zwierzęta te żyją raczej ze sobą w pokoju, natomiast młodym osobnikom zagrażają duże ptaki drapieżne np. bieliki - wyjaśnia Alicja Kąckowska. - Największym jednak zagrożeniem dla rysi jest niestety człowiek i jego działalność oraz kolizje drogowe, czy kłusownictwo, które przyczyniają się do ich śmiertelności.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza