Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstało Słupskie Towarzystwo Narciarskie! Założyciele chcą reaktywować pod Słupskiem stok narciarski

Zbigniew Marecki
Wygląd górki narciarskiej w latach osiemdziesiątych ub. wieku.
Wygląd górki narciarskiej w latach osiemdziesiątych ub. wieku. Fot. Janusz Gaszczyński
Towarzystwo utworzyło 30 pasjonatów. Jego prezesem został Aleksander Jacek, na co dzień biznesmen zajmujący się produkcją przydomowych siłowni wiatrowych.

- W Słupsku jest duże środowisko osób, które kochają narty. Nawet kilkaset osób wyjeżdża zimą, aby jeździć na nartach w polskich, austriackich czy niemieckich górach. Wiele z tych osób, a także członkowie ich rodzin, chcieliby jeździć na nartach również na miejscu. Wbrew pozorom jest to możliwe - mówi Aleksander Jacek.

Chodzi o usytuowaną na granicy Słupska, w Lasku Południowym, 200-metrową górkę, która już była wykorzystywana do zjazdów i skoków narciarskich oraz jako tor saneczkowy w czasach niemieckich oraz w latach 1972-1983.

- Teraz stok główny jest częściowo zarośnięty przez młodnik, ale jesteśmy po wstępnych rozmowach z leśnikami z Nadleśnictwa Leśny Dwór, którzy uważają, że można go wyciąć i na nowo przystosować do potrzeb narciarzy - dodaje prezes Jacek.

Zdaniem członków towarzystwa można także odtworzyć wyciąg, który działał w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

- Na tym etapie liczymy na zainteresowanie władz miasta, choć z naszych obliczeń wynika, że koszty reaktywacji narciarskiej górki i jej zimowego utrzymania nie byłyby wysokie - mówi Aleksander Jacek.
Stok ma długość ok. 200 metrów, a różnica wzniesień na górce wynosi ok. 40 metrów.

W czasach PRL stok był wyposażony w 200 -metrowy wyciąg orczykowy. Znajdowała się na nim również "poniemiecka" skocznia. W sezonie górkę narciarza odwiedzało jednorazowo ponad 100 osób. - Teraz może być ich jeszcze więcej, bo narciarstwo jest o wiele popularniejsze - uważa Aleksanser Jacek. Obecnym celem Słupskiego Towarzystwa Narciarskiego jest przywrócenie funkcji rekreacyjnej stoku, dodatkowo wyposażenie go w armatki dośnieżające oraz oświetlenie, co jest wymogiem ostatnich lat.

Ponadto stok doskonale nadaje się do zjazdów na sankach, a w okresie letnim, do popularnego ostatnio Downhilla, czyli górskich zjazdów rowerowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza