Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj tajną historię: twarze esbeków na lęborskiej wystawie

Fot. Agnieszka Caronia
Paweł Piwka przygotowuje wystawę "Twarze lęborskiej bezpieki“.
Paweł Piwka przygotowuje wystawę "Twarze lęborskiej bezpieki“. Fot. Agnieszka Caronia
Po raz pierwszy lęborczanie będą mieli okazję zobaczyć twarze lęborskich esbeków, działających w latach 1945-1990 na ziemi lęborskiej. IPN udostępni ich zdjęcia i materiały o nich, które będą przedstawione na lęborskiej wystawie.

Zdjęcia i życiorysy najważniejszych przedstawicieli kadry kierowniczej Służby Bezpieczeństwa i Urzędu Bezpieczeństwa z regionu lęborskiego, będą prezentowane na wystawie w siedzibie Lęborskiego Centrum Kultury Fregata.

Na dużych planszach będzie przedstawiona historia lokalnej bezpieki i najważniejsze operacje, realizowane przez funkcjonariuszy SB.

- Będą to biogramy, które przygotowane są na podstawie akt personalnych funkcjonariuszy ze zbiorów archiwum IPN - mówi Paweł Piwka, dyrektor LCK Fregata.

- Na jednej tablicy będzie jeden człowiek i historia jego działalności. Nie będzie to jednak wystawa oceniająca tych ludzi, tylko czysto informacyjna. Ich działalność będzie przedstawiona na podstawie składanych przez nich podpisów pod dokumentami.

Tytuł wystawy będzie brzmiał - "Twarze lęborskiej bezpieki".

Prawdopodobnie obok działaczy z Lęborka, pojawią się także twarze osób z regionu słupskiego. - Już teraz planowana wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców - dodaje dyrektor. - Postanowiliśmy ją zorganizować, ponieważ ludzie są ciekawi takiej historii. W Słupsku też wiele ludzi obejrzało podobną wystawę, więc chcieliśmy zorganizować taką prezentację w Lęborku. Ludzie nawet pytają, czy będzie można kupić zdjęcia tych osób. Materiały przygotowane przez IPN są już prawie gotowe.

- Od kilku lat prowadzimy ogólnopolski projekt, polegający na przedstawianiu sylwetek funkcjonariuszy bezpieki, działających w danych rejonach - mówi Adam Chmielecki, asystent prasowy IPN w Gdańsku. - W ubiegłym roku takie wystawy były na przykład w Gdańsku, Słupsku, Elblągu czy w Kwidzyniu. Lębork jest piąty w kolejności wśród miast województwa pomorskiego. To my przygotowujemy wszelkie materiały o tych ludziach.

Po raz pierwszy wystawę można było zobaczyć 20 grudnia.

Będzie ona prezentowana przez miesiąc w siedzibie Lęborskiego Centrum Kultury "Fregata" przy ul. Gdańskiej 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza