Poznaliśmy datę zakończenia budowy słupskiego szpitala

Magdalena Olechnowicz magdalena.olechnowicz@mediaregionalne.pl
Słupski nowy szpital zostanie oficjalnie otwarty w rocznicę 25-lecia rozpoczęcia jego budowy.
Słupski nowy szpital zostanie oficjalnie otwarty w rocznicę 25-lecia rozpoczęcia jego budowy. ukasz Capar
Na wczorajszym spotkaniu dyrekcji słupskiego szpitala z wykonawcą prac padła ostateczna data zakończenia budowy placówki. To 15 września. Potem będzie wielka feta i przecięcie wstęgi. Kiedy? Na pewno przed wyborami.

Terminów tego znaczącego wydarzenia (szpital budowany jest od 25 lat) było już wiele. Stąd przed podaniem kolejnego, wszyscy są ostrożni. Wczoraj jednak Grupa 3J zobowiązała się, że do połowy września ostatecznie zakończy prace budowlane.

- Jesteśmy właśnie po naradzie, na której przedstawiciel Grupy 3J zobowiązał się, że do 15 września kompleksowo odda nam szpital - mówi Marian Rydz, zastępca dyrektora szpitala ds. technicznych. - W poniedziałek przyjadą tu wszyscy podwykonawcy po to, aby jak najszybciej zakończyć różne drobne prace, bez których odbiorów nie zrobimy. Są to drobne elementy, ale muszą być wykonane. Musimy też przeprowadzić do tego czasu wszelkie próby, tak aby później nie było żadnych niespodzianek - mówi Rydz.

Zaznacza, że wszystkim zależy na czasie. - Idzie zima i nie ma sensu ogrzewać wszystkich szpitalnych obiektów, bo to strata pieniędzy - uzasadnia.

W kuluarach podaje się inne uzasadnienie - trzeba oddać szpital przed wyborami, aby sukces odnotowała partia rządząca, czyli Platforma Obywatelska. Mówi się też o wielkiej fecie z vip-ami i przecinaniu wstęgi. Prowadzono już nawet wstępne rozmowy w sprawie cateringu.

- Owszem były takie rozmowy, ale wiążącej umowy jeszcze nie podpisałem. Na pewno będzie oficjalne zapytanie ofertowe w tej sprawie - mówi jeden z właścicieli firmy cateringowej ze Słupska. - Nie podano też oficjalnej daty - dodaje.

Z podaniem terminu uroczystego otwarcia wszyscy są ostrożni. - Są propozycje na drugą połowę września, ale musimy poczekać na ostateczny odbiór - mówi Ryszard Stus, dyrektor szpitala.
Kiedy przeniosą się oddziały?

- Planujemy przeprowadzkę na październik, ale to proces bardzo dynamiczny i trudno podać harmonogram przenosin konkretnych oddziałów - mówi Ryszard Stus.

Pierwsze kroki poczynił w tym kierunku Zarząd Infrastruktury Miejskiej. Od 1 września autobusy linii 8 i 9 będą zatrzymywały się pod samym wejściem do szpitala, tak aby pacjenci mieli jak najbliżej.
Są za to plany wobec obiektów po starym szpitalu. W dotychczasowej siedzibie przy ul. Obrońców Wybrzeża ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego. Zabiega o to dyrekcja szpitala psychiatrycznego w Słupsku.

- Jesteśmy już po wielu spotkaniach z dyrekcją, samorządowcami i wicemarszałkiem ds. zdrowia. Na 80 - 90 procent ta koncepcja dojdzie do skutku - mówi Marek Biernacki, radny wojewódzki (PO) i przewodniczący Rady Społecznej Szpitala. - Potrzebna jest jeszcze oficjalna opinia rady społecznej i zgoda radnych wojewódzkich - dodaje.

W Centrum Zdrowia Psychicznego znajdzie się m.in. oddział psychiatryczny, który obecnie jest przy ul. Morcinka, poradnie i oddziały dzienne z ul. Wojska Polskiego oraz Oddział dla Przewlekle Psychicznie Chorych oraz Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienienia od Alkoholu z Lubuczewa. To w budynku głównym. W dwóch pozostałych miałyby się znaleźć domy opieki społecznej prowadzone przez samorząd miasta.

Ostatecznej decyzji marszałka jednak jeszcze nie ma. - Od strony merytorycznej koncepcja jest godna realizacji, ale jej ostateczny kształt będzie uzależniony od rozmów z władzami miasta oraz możliwościami finansowymi zarówno zakładu, jak i samorządu - mówi Sławomir Lewandowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Wiadomo, że koszty utrzymania obiektów przy ul. Obrońców Wybrzeża są wysokie.
Są też przymiarki do budynków szpitalnych przy ul. Kopernika.

- Część zostanie przeznaczona prawdopodobnie na inne placówki marszałkowskie, m.in. Park Krajobrazowy Dolina Słupi, Ośrodek Doradztwa Rolniczego czy zarząd melioracji
- mówi Marek Biernacki. - Zaj­mie to jednak około 10-15 procent powierzchni. Reszta zapewne zostanie wystawiona na sprzedaż - dodaje.

Kiedy odbędą się ewentualne przetargi? - Przypuszczalnie powinny odbyć się w 2012 roku, po podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej zagospodarowania budynków poszpitalnych i podjęciu w tym zakresie uchwał przez sejmik województwa pomorskiego - odpowiada Sławomir Lewandowski.

Wideo

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aga
Jak już wszyscy będziemy z Ustki to łatwiej Ją będzie przyłączyć do Dupska i zgarniać z Niej co leprze. Taki szczwany plan...

czemu?
K
Kobietka.007
..hmmm..przecięcie wstęgi nie wystarczy do sprawdzenia zdolności naszych medyków...może tak na początek wezmą do zdiagnozowania i leczenia kilku przedstawicieli władzy by sprawdzic możliwości i umiejętności naszych speców i sprzętu szpitalnego..

Nie chcę być złośliwa, ale popieram pomysł.
G
Gość
W Słupsku to tylko tą jedną wstęgę można przecinąć i jak można zauważyć raz na 20 lat.
Zatem może pojawi się Premier na otwarciu...tylko czy zdążą z czasem? Zresztą wstęgę zawsze można wcześniej przeciąć....

..hmmm..przecięcie wstęgi nie wystarczy do sprawdzenia zdolności naszych medyków...może tak na początek wezmą do zdiagnozowania i leczenia kilku przedstawicieli władzy by sprawdzic możliwości i umiejętności naszych speców i sprzętu szpitalnego..
K
Kobietka.007
Może Donek przyjedzie na przecięcie wstęgi?

W Słupsku to tylko tą jedną wstęgę można przecinąć i jak można zauważyć raz na 20 lat.
Zatem może pojawi się Premier na otwarciu...tylko czy zdążą z czasem? Zresztą wstęgę zawsze można wcześniej przeciąć....
l
lewusek

Może Donek przyjedzie na przecięcie wstęgi?

q
qwert
Specjalistka od budownictwa.

Głupek z manią prześladowczą, hłeh, hłeh, hłeh. Ona zlewa takich jak ty.
G
Gość
Muszę się z Tobą zgodzić.

Specjalistka od budownictwa.
K
Kobietka.007
ten szpital nieoddany ,a juz podlega pod konserwatora zabytkow

Muszę się z Tobą zgodzić.
134

ten szpital nieoddany ,a juz podlega pod konserwatora zabytkow

K
Kobietka.007
Kto się będzie chwalił sukcesem nowego szpitala? Kto będzie przecinał wstęgę?

Hmmm, żeby tylko znowu po sądach nie zaczęli się włóczyć jak małe dzieci, które idą na skargę do Pani w przedszkolu...

PO strasznie brzydko przedstawia PIS i negatywnie charakteryzuje tą partię w swoich wypowiedziach i jakoś do sądu nie biegają. To są wybory, takie rzeczy się zdarzają...

Uważam, że i tak bardzo spokojnie one przebiegają i nie ma takich wojen, jakie były przed laty...
b
bonzaj74

Ehhh to u nas tradycja

z
zorro
Zawsze myślałem, (...)
d
donkichotmazlancy
Jak zawsze było i będzie to Ty Stary pieprzysz od rzeczy.

Zawsze się wyrywasz, jak dorożkarska szkapa do przodu, ewentualnie jak "filip z konopii" i przypuszczam,
że nawet nie wiesz, co owo powiedzenie znaczy.

Trolejbusy budowano właśnie pod ten szpital

Zawsze myślałem, że budowę zaczyna się od zrobienia wykopów i wylania fundamentów, a tu odezwał się
"fenomen forum gp24.pl" i wszystkich uświadamia o nowych wynalazkach.
Zamiast wykopów i fundamentów pod szpitalem są "schowane" trolejbusy, to teraz wiemy już dlaczego owe
pojazdy zniknęły z ulic Słupska.

Jednak zarzyj nową porcję leku, jak ktoś powyżej Ci napisał, a przestaniesz bredzić.
G
Gość
....

Trolejbusy budowano właśnie pod ten szpital

Wydaje mi się, że po to budowano linie trolejbusowe, a nie trolejbusy, no chyba że w wersji sanitarnej. Jednak takich nie spotkałem w Słupsku.
G
Gość
Nie zapomnijcie zaprosić tego oszołoma który zlikwidował trolejbusy, w tamtym czasie aż trzy linie były wybudowane aby dowozić do nowego szpitala.

No i co z tym lądowiskiem, czy wybudowane bez zgody już przenieśli w nowe miejsce ? (jakie koszty)

Czy już są przeznaczone pieniądze na ogrzewanie pustostanów na Obrońców i Kopernika ?

I oby nie zapomnieli zaprosić Ciebie po nową porcję leków.
Dodaj ogłoszenie