Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczaj, ale nie za wszelką cenę

Marek Kliza
Na początek zastanów się, jakie masz oczekiwania i możliwości związane z kredytem. Ustal, ile możesz przeznaczyć co miesiąc na ratę.
Na początek zastanów się, jakie masz oczekiwania i możliwości związane z kredytem. Ustal, ile możesz przeznaczyć co miesiąc na ratę. Fot. Jacek Świerczyński
Pochopny wybór banku-kredytodawcy może Cię drogo kosztować. Zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego, zaciąganego na wiele lat.

Czym zatem się kierować przy wyborze banku, w którym się zapożyczamy?

Oblicz ratę…

Na początek zastanów się, jakie masz oczekiwania i możliwości związane z kredytem. Ustal, ile możesz przeznaczyć co miesiąc na ratę. Wystarczy do obojętnie której wyszukiwarki internetowej wpisać słowa "kalkulator rat". Na pewno wyskoczy Ci wiele wyników. Dalej postępuj według instrukcji.

… i zdolność kredytową

O tym, ile pożyczy Ci bank, nie decyduje jednak oczekiwana przez Ciebie wysokość raty. Ważniejsze jest to, jak oceni Cię bank. On obliczy Twoją tzw. zdolność kredytową.

Liczy się wysokość Twoich dochodów, wiek, zawód, miejsce zatrudnienia. Bank, dbając o swoje pieniądze, stara się przewidzieć Twoją finansową przyszłość. W tym celu przeprowadza drobiazgowe nieraz śledztwo.

- Dbając o interes klienta, dobry doradca z dobrej firmy pośredniczącej w uzyskaniu kredytu może skierować wnioski kredytowe do dwóch lub więcej banków - mówi Robert Pawlik, doradca finansowy w Domu Kredytowym NOTUS, Oddział w Lublinie.

Miej własną historię

Poszukiwania kredytu zacznij od banku, w którym masz np. konto osobiste, kartę kredytową, albo już zaciągałeś i spłaciłeś kredyt. Powinien spojrzeć na Ciebie łaskawiej.
Nie rezygnuj zbyt łatwo!

Jeśli jeden bank odprawi Cię z kwitkiem, lub zaproponuje zbyt mały kredyt - nie przejmuj się. Spróbuj w innym.

- Różnice pomiędzy poszczególnymi bankami w obliczaniu tzw. zdolności kredytowej są bardzo duże - przyznaje Paweł Majtkowski z firmy Niezależny Doradca Finansowy Expander. Jej doradcy sprawdzili, że różnice w wysokości kredytu dla określonej rodziny mogą sięgać 50-100 proc.

- Ale nie zawsze kredyt w banku, który chce nam pożyczyć najwięcej, będzie najtańszy - przestrzega Majtkowski.

Marża do negocjacji

Niekoniecznie trzeba przystawać na warunki kredytu dyktowane przez bank. W handlu, także i "handlu" pieniędzmi, można się targować. Np. gdy chodzi o wysokość marży. Szczególnie istotne to jest w przypadku kredytu hipotecznego, który zaciągamy przecież na wiele lat. Marża niższa o 0,5 proc. może oznaczać oszczędności sięgające dziesiątków tysięcy złotych.

Wpływ na wysokość marży ma też waluta kredytu. Najniższa marża jest przy kredytach złotowych.

A może własne ubezpieczenie?

Niektóre banki wymagają od klientów polis ubezpieczenia na życie. To też kosztuje. Każdy klient może również ubezpieczyć się we własnym zakresie. Polisę musi wtedy dostarczyć bankowi przed uruchomieniem kredytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza