Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca blisko i dobrze płatna

Piotr Jasina [email protected]
Praca blisko i dobrze płatnaOpiekuni osób starszych są poszukiwani.
Praca blisko i dobrze płatnaOpiekuni osób starszych są poszukiwani. Rys. Agnieszka Olszewska
Nasi zachodni sąsiedzi w ostatnim czasie zgłaszają duże zapotrzebowanie na polskich opiekunów osób starszych i chorych oraz kuszą zarobkami zaczynającymi się od 5 tys. zł miesięcznie.

W ubiegłym roku aż 24 proc. Polaków zadeklarowało gotowość do pracy za granicą, wynika z ostatniego raportu GUS. Najchętniej wyjeżdżamy na Wyspy i do Niemiec.
Z badań wynika, że wyjazdy zagraniczne w poszukiwaniu pracy to domena przede wszystkim mieszkańców wsi. Mimo że nie ma dokładnych danych obrazujących poziom wykształcenia wśród emigrantów zarobkowych, to najwięcej wyjeżdżających za granicę posiada wykształcenie średnie - ok. 40,5 proc., natomiast najczęstszym powodem skłaniającym do wyjazdu jest chęć uzyskania większego wynagrodzenia. Dla 31 proc. osób bezpośrednią przyczyną wyjazdu są trudności w znalezieniu pracy w kraju.

  • Polak pilnie poszukiwany

Wbrew niektórym opiniom o polskich pracownikach, to właśnie renoma, jaką przez lata wyrobili oni sobie wśród zagranicznych pracodawców, przekłada się na duże zainteresowanie ich obecnym zatrudnieniem. W krajach UE najchętniej zatrudnia się polskich obywateli w obszarach związanych z informatyką, służbą zdrowia czy opieką nad osobami starszymi. W tym ostatnim sektorze, największe zapotrzebowanie zgłaszają Niemcy, gdzie stałej opieki wymaga aż 2,7 mln seniorów. Obecnie, w tym kraju przebywa już pół miliona rodaków, a liczba ta stale rośnie. Niemcy są także atrakcyjnym kierunkiem emigracji ze względu na bliską odległość od naszego kraju.

  • Legalne zatrudnienie

Pracę w opiece najczęściej można podjąć poprzez oddelegowanie przez firmę, w której zostało się zatrudnionym lub w systemie franczyzowym. Według Federalnego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, w ubiegłym roku w Niemczech zatrudnionych było co najmniej 180 400 osób oddelegowanych.
Aby uchronić takich pracowników przed zaniżaniem płac, nieodpowiednimi formami umowy czy złymi warunkami socjalnymi, wprowadzone zostały unijne dyrektywy w postaci instrumentów kontrolnych, weryfikujące warunki zatrudnienia.

  • Franczyza

Dość popularną formą pracy w systemie niemieckiej opieki jest działanie na zasadzie franczyzy. Osoby chętne do pracy w charakterze opiekuna otwierają, za pośrednictwem franczyzodawcy i pod jego szyldem, działalność gospodarczą w Niemczech. W ramach tej umowy działają przez określony z góry czas. Franczyzodawca, oprócz zapewnienia franczyzobiorcy klientów, zapewnia obsługę księgową, rejestrację w odpowiednich urzędach i korespondencję z nimi, rozliczanie podatkowe, ubezpieczenie OC i zdrowotne czy opiekę prawną. Zarobki kształtują się tu od 1,1 tys. euro do nawet 1,7 tys. euro miesięcznie.
Możliwość podjęcia pracy za granicą w charakterze opiekuna, to szansa dla wielu osób nie mogących znaleźć pracy w Polsce. Co ważne, nie jest tu istotny wiek, lecz chęć i gotowość do pracy. Podejmując taką, legalną formę zarobkowania, nie zasilamy szarej emigracyjnej strefy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza