Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca może być przyczyną depresji. Nie daj się, szanuj siebie, odpoczywaj

Anna Folkman
Anna Folkman
O stresie w pracy, depresji i nerwicy rozmawiamy z dr n. med. Agatą Gizą-Zwierzchowską, psycholożką, psychoterapeutką.

Jakim problemem jest w dzisiejszych czasach stres w pracy? Kogo najczęściej dotyczy?

Kiedy słyszymy określenie stres w pracy myślimy: "slogan! moda! wszyscy mówią o stresie w pracy". Pracodawcy myślą: "pewnie po prostu są leniwi i szukają powodów do zwolnień". Wiele osób bagatelizuje ten problem... niestety do czasu. Statystyki pokazują, że ponad połowa Europejczyków odczuwa negatywne skutki stresu w pracy. Tymczasem wiemy, że warunki pracy w Polsce są jeszcze bardziej obciążające. Pracujemy dłużej i pod coraz większą presją. Statystyczny Polak ma dwukrotnie większą szansę zachorowania na depresję z powodu nadmiernych obciążeń związanych z nadmiarem obowiązków. Już dzisiaj wiemy, że z roku na rok rośnie liczba osób chorujących na depresję i przebywających z jej powodu na zwolnieniach lekarskich.To ogromna skala która nieustannie rośnie. Profesor Zygmunt Bauman wypowiedział kiedyś bardzo ciekawą myśl, która mniej więcej mówiła o tym, że każdy z nas chciałbym pracować 500 metrów od domu. Chcielibyśmy chodzić do pracy pieszo, wpadać do domu na drugie śniadanie a po pracy uprawiać razem z dziećmi ogród i razem gotować.

Tymczasem, z punktu widzenia PKB lepiej jest, jeżeli pracujemy 50 km od domu. Kiedy wydajemy masę pieniędzy i czasu na dojazdy, jemy gotowe jedzenie na mieście, zatrudniamy opiekunkę do dzieci, ogrodnika do ogrodu i oczywiście bierzemy coraz więcej nadgodzin, aby na to wszystko mieć wystarczającą ilość pieniędzy. Takie życie sprowadzone do zarabiania i wydawania pieniędzy unieszczęśliwia nas i sprawia, że stajemy się coraz bardziej samotni. Tracimy poczucie sensu i oczywiście niestety odczuwamy coraz większe cierpienie.

Czy stres to to samo co strach i nerwy przed pójściem do pracy? Kiedy te uczucia powinny niepokoić?

Tak zwane "zaburzenia stresopochodne" to przede wszystkim cała gama objawów somatycznych. Z powodu nadmiernego stresu w pracy możemy odczuwać bóle głowy, kręgosłupa, brzucha. Możemy mieć problemy z pamięcią, częściej przeziębiać się lub gorzej spać. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ma zarówno negatywną jak i pozytywną funkcję. Z jednej strony mobilizuje nas i może być przyjemnym, pobudzającym doznaniem. Kiedy jednak trwa zbyt długo wówczas wypala i niszczy. Możemy znieść nadmiar obowiązków zawodowych w krótkim czasie i będzie to hartujące doświadczenie, niczym kąpiel zimą w jeziorze. Kiedy jednak będziemy ten nadmiar obowiązków tolerowali zbyt długo i nie sprzeciwimy się, wówczas dojdzie do załamania psychiki i zostaną uruchomione naturalne mechanizmy obrony. Takim właśnie naturalnym i w sumie zdrowym mechanizmem obrony psychiki przed nadmierną eksploatacją i aktywnością jest depresja.

Jak rozładowywać to napięcie wynikające ze stresu? Co jeśli tego nie będziemy robić?

Możemy zadbać o siebie, kiedy mamy bardziej obciążający i wymagający czas w pracy. W radzeniu sobie ze stresem zawsze pomoże nam odreagowywanie fizyczne czyli wszelkie formy ruchu które lubimy: ruch na świeżym powietrzu, kontakt z naturą, zabawa, taniec. Nie mniej ważne jest poszukiwanie kontaktu z życzliwymi nam osobami. W końcu, w radzeniu sobie ze stresem ogromne znaczenie ma samoświadomość czyli świadomość swoich ograniczeń a także zdrowy sprzeciw. Czasami trzeba powiedzieć pracodawcy, że nie mamy możliwości wziąć kolejnych nadgodzin. A nawet, że chcemy urlopu i przyjemnie spędzić ten czas z dala od pracy i bez jakiejkolwiek łączności z nią.

Czym jest nerwica? Czy różni się od stresu? Jakie są jej objawy?

Nerwica to zaburzenie, które faktycznie może sięgać korzeniami do sytuacji związanych ze stresem. Nie jest jednak tym samym. Nerwica najczęściej wynika z konfliktów wewnętrznych czyli dwóch przeciwstawnych tendencji w nas, które się wykluczają. Nerwica przykładowo może wyniknąć z przeświadczenia, że musimy być dyspozycyjni i zawsze posłuszni pracodawcy. Nerwica może wyniknąć z przeświadczenia, że powinniśmy być też zadowoleni nawet jeśli wewnętrznie czujemy coś przeciwstawnego. Nerwica to także przekonanie, że pracując mniej wydajnie jesteśmy mniej wartościowi a nawet zasługujemy na karę. Te i inne przekonania zakorzenione głęboko w nas i w całej obecnej kulturze mogą być przyczyną nerwicy. Jesteśmy zazwyczaj ich nieświadomi. Do czasu. Do momentu pojawienia się depresji lub zaburzeń psychosomatycznych. Wtedy możemy się zastanowić jaki sens dla mojego rozwoju ma objaw nerwicowy? Co dobrego może wnieść cierpienie, które odczuwam? Jaka część w mojej osobowości została przeze mnie zaniedbana i aktualnie wymaga wsparcia? Czyim życiem żyję? Własnym czy może jednak cudzym? To wszystko są bardzo ciekawe pytania, na które odpowiada osoba doświadczająca psychicznego cierpienia w nerwicy. Oczywiście zazwyczaj taka refleksja jest częścią procesu psychoterapii. Jest częścią "leczenia" nerwicy czy depresji a może raczej częścią "rozwoju osobowości" który także stresowi i nerwicowemu cierpieniu możemy w finale zawdzięczać.

Specjaliści ze Szczecina ratują życia dzięki... drukarce 3D....

Lista leków z ograniczoną dostępnością w aptekach wydłuża się z miesiąca na miesiąc.

UWAGA! Te leki są niedostępne w aptekach. Których leków nie ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Praca może być przyczyną depresji. Nie daj się, szanuj siebie, odpoczywaj - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza