Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca: Przy podpisywaniu umów cywilno-prawnych warto negocjować warunki

Notował: Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Starszy inspektor pracy Karolina Zysk z OIP w Szczecinie podczas redakcyjnego dyżuru.
Starszy inspektor pracy Karolina Zysk z OIP w Szczecinie podczas redakcyjnego dyżuru. Fot. Sebastian Wołosz
Relacja z dyżuru w redakcji. Na pytania Czytelników odpowiada Karolina Zysk, inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.
  • Pracowałam w MHD Gryfice w latach 1979-1990. Ale firmy już nie ma. Gdzie mogę znaleźć dokumenty poświadczające moje zatrudnienie w tej firmie.

- Proponuję pani udać się do Państwowego Archiwum w Szczecinie, przy ul. Św. Wojciecha 13. Tam przechowywana jest dokumentacja z niektórych ze zlikwidowanych zakładów pracy. Pracodawca po likwidacji przedsiębiorstwa jest zobowiązany przekazać dokumenty, akta osobowe i płacowe pracowników do archiwum. Nawet, w razie konieczności - powinien przekazać fundusze związane z kosztami ich przechowywania w archiwum.

  • Czy pracodawca ma obowiązek uzasadnić wypowiedzenie każdej umowy o pracę?

- O tym, czy istnieje obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę decyduje rodzaj zawartej umowy oraz sposób jej rozwiązania. Generalnie pracodawca ma obowiązek uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Istnieje także obowiązek uzasadniania rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Należy pamiętać, że obowiązek uzasadniania oświadczeń woli należy wyłącznie do pracodawcy, pracownik rozwiązując umowę o pracę nie ma obowiązku uzasadniać swojego oświadczenia. Uzasadnienie powinno być realne, pracodawca może wskazać jedną przyczynę jak i kilka przyczyn, które były podstawą rozwiązania umowy.

  • Czy będąc zatrudnioną na czas określony 4 miesięcy, należą mi się dni na poszukiwanie pracy?

- Dni na poszukiwanie pracy dotyczą tylko takich rozwiązań umów o pracę, których okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie. Należy podkreślić, że zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje tylko pracownikom, którym to pracodawca wypowiedział umowę o pracę - a więc nie dotyczy sytuacji, gdy pracownik sam wypowiada umowę o pracę lub, gdy umowa rozwiązuje się na mocy porozumienia stron. W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony 4 miesięcy w ogóle nie ma możliwości rozwiązania jej za wypowiedzeniem. Przepisy kodeksu pracy przewidują bowiem, że za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być rozwiązania umowa o pracę zawarta na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. Tak krótkotrwała umowa zawarta na czas określony oczywiście może rozwiązać się na mocy porozumienia stron jak i bez wypowiedzenia.

  • Zostałam zatrudniona na umowę zlecenie i pracodawca kazał mi pracować codziennie po 12 godzin bez żadnej przerwy na śniadanie czy krótki wypoczynek. Czy może tego wymagać?

- Niestety, w przypadku umów cywilno-prawnych, taką jest zlecenie - pracownik nie ma uprawnień, które gwarantuje kodeks pracy. Wszystko więc zależy od tego, jak została sformułowana pani umowa. Jeśli nie uwzględniono w niej zapisu, iż w trakcie pracy będą przerwy, to pracodawca może od pani wymagać pracy przez 12 godzin non stop. Dlatego tak ważne są warunki negocjowane przy podpisywaniu umowy zlecenia.

Zanim podejmiesz pracę
Eksperci Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wspólnie z Głosem prowadzą akcję informacyjno - promocyjną dotyczącą prawa pracy, obowiązków pracodawcy, pracownika, zagrożeń wynikających z łamania kodeksu pracy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza