Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Niemczech: Prym wiodą pięlęgniarki i opiekunki

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Rys. Agnieszka Olszewska
Spośród wszystkich pracowników delegowanych lub rekrutowanych na potrzeby niemieckich pracodawców, najliczniejszą grupę stanowią pielęgniarki oraz opiekunki - aż 47 proc.

Grupa ta dominowała już na długo przed całkowitym otwarciem niemieckiego rynku pracy. Większość agencji zatrudnienia, delegujących pracowników do Niemiec, pracowała wyłącznie z tą grupą zawodową.

Poszukują opiekunek

- Firmy członkowskie Polskiego Forum HR otrzymują miesięcznie 100 - 150 zapytań zarówno od niemieckich agencji pracy oraz bezpośrednio od rodzin w sprawie opiekunek do osób starszych - mówi Dariusz Lamot z zarządu PFHR. - Trzeba pamiętać, iż znacząca część tej grupy zawodowej już od dawna pracuje na terenie Niemiec - teraz po prostu zalegalizowała swój status prawny.

Kolejną ważną grupą zawodową są wykwalifikowani specjaliści, głównie: ślusarze, cieśla, malarze, spawacze, elektrycy.

Niemiecki rynek pracy, podobnie jak polski, potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, głównie technicznych i budowlanych. Ale eksperci nie przewidują znacznego odpływu tej grupy zawodowej z rodzimego rynku pracy.

Fachowcy się cenią

- Polski pracownik ceni się coraz wyżej i niełatwo znaleźć na przykład spawacza, który wyjedzie za stawkę niższą niż 10 euro za godzinę - taką bowiem może otrzymać w Holandii, Danii oraz Francji - twierdzi Tomasz Hachuła, ekspert Polskiego Forum HR. - Rynek niemiecki, mimo bliskości, nie oferuje szczególnie atrakcyjnych wynagrodzeń, jako że większość z nich regulowana jest przez umowy taryfowe, określające wynagrodzenie minimalne w danej branży.

Specjaliści IT i produkcyjni

Stanowili około 13 proc. wszystkich pracowników, którzy wyjechali do Niemiec po 1 maja lub też wyjadą w przeciągu kilku tygodni (na podstawie sfinalizowanych już umów z pracodawcami niemieckimi).

Grupą, która z pewnością będzie się powiększać są pracownicy produkcyjni. Poziom wynagrodzeń tej grupy jest blisko 4 razy wyższy niż w Polsce. Dodatkowo, nie zawsze jest tu potrzebna znajomość języka niemieckiego - w przypadku zespołów wystarczy, że team leader zna ten język w stopniu komunikatywnym.

Pracownicy call center

Stanowią, aż 7 proc. wszystkich osób, które wyjechały za pośrednictwem agencji PFHR. Wcześniejsze prognozy nie wskazywały na tak duże zainteresowanie pracodawców niemieckich tą grupą. Aby otrzymać prace na tym stanowisku trzeba przede wszystkim wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego.

Inżynierowie stanowią 4 proc.

Wykwalifikowani inżynierowie to grupa, która póki co stanowi jedynie 4 proc. wszystkich osób które wyjechały za pośrednictwem agencji. Wymagania co do tej grupy są bardzo wysokie: niezbędne jest długoletnie doświadczenie zawodowe na danym stanowisku oraz bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Pracownicy, którzy spełnią te wymagania, są najczęściej rekrutowani w Polsce i zatrudniani bezpośrednio u niemieckich pracodawców. Sektory do których są kierowani to najczęściej przemysł samochodowy, transportowy i lotniczy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza