Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace nad ożywieniem miasta - rewitalizacja w śródmieściu Słupska

Aleksandra Chacińska aleksandra.chaciń[email protected]
Rewitalizacja w śródmieściu w nowym unijnym rozdaniu ma się bardzo różnić od tego, co zrobiono przy rewitalizacji Traktu Książęcego.
Rewitalizacja w śródmieściu w nowym unijnym rozdaniu ma się bardzo różnić od tego, co zrobiono przy rewitalizacji Traktu Książęcego. Łukasz Capar
Pierwotna koncepcja firmy Lider obejmowała tylko część obszaru, który zostanie objęty rewitalizacją. Miasto ma prawo objąć 20 proc. miasta do obszaru wskazanego do rewitalizacji.

Delimitacja obejmowała całe Miasto podzielono na 38 jednostek jednostek urbanistycznych. zbierano dane dla kilkunastu zagadnień obligatoryjnych - poziom wojewódzki i krajowy. Niestety pewnym jest, że jej forma będzie znacznie odbiegać od zakończonego już projektu Rewitalizacji Traktu Książęcego w Słupsku, którego łączny koszt wyniósł 55 mln zł.

Zobacz także: Konsultacje społeczne "Rewitalizacja obszaru Śródmieścia Miasta Słupska"

-W obecnej perspektywie mieliśmy większe możliwości jeśli chodzi o działania inwestycyjne. Mamy rewitalizować obszary ale mają to być działania pod kątem ludzkim, społecznym. Wszystkie działania związane ze zmianą budynków, czy budowa nowych, będzie bardzo skomplikowana i musimy ja porządnie uargumentować pod względem zmiany funkcji - mówi Bartosz Gwóźdź- Sproketowski, Wydział Inwestycji i Rozwoju Miasta.Priorytetem jest powstanie Centrum Integracji Społecznej. To tam będą prowadzone kursy i warsztaty dokształcające. Działania nie mogą ograniczyć się do jednej instytucji.

Pomysł jest już sprecyzowany W miejsca plomb po kamienicach, których wyburzenie będzie konieczne teren ma zostać udostępniony pod zabudowę TBS. Jest to jedyne rozwiązań, aby w jakiś sposób zmodernizować dzielnicę, uatrakcyjnić ją - zasilając ten obszar nowymi mieszkańcami.

Kwestie własnościowe w śródmieściu wglądają bardzo różnie. Na szeroko rozumianym terenie przeznaczonym na rewitalizacje zasób miejski skoncentrowany jest zwłaszcza na północnej części, pierwszego etapu prac tj. ul Długa. Obecnie najbardziej zdewastowana - nie ma szans na poprawienie kwestii zasobu i jakości mieszkaniowej. Miasto posiada Fundusz Termomodernizacji i Remontów wypłacany na zasadach premiowych, maksymalnie w wysokości 16 proc. Mogą się o niego starać wspólnoty mieszkaniowe - do czego będą inspirowane.

-Bardzo aktywna polityka gmin ościennych odcisnęła piętno na funkcjonowaniu miasta. O ile kamienice bogatsze, bardziej atrakcyjne ciągle cieszą się jakimś zainteresowaniem, to budynki, o których mówimy w śródmieściu obecnie dożywają swoich lat. Realnie spoglądając kiedy rachunek ekonomiczny wykaże, że jest ona nierentowna, będzie konieczna dyskusja czy jedynym rozwiązaniem nie jest wyburzenie - mówi Paweł Krzemień - W innych wypadkach wdrożone zostaną mechanizmy, inspirujące wspólnoty do korzystania z dotacji na remonty.

Miasto złożyło projekt na konkurs dla samorządów ogłoszony przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju "Modelowa rewitalizacja miast". Fiszka zgłoszona przez urząd miejski została zakwalifikowana do jednego z tematów przewodnich: społecznego. Teren śródmieścia to wręcz podręcznikowy przykład, który obejmuje zagadnienia: powiązanie ubóstwa, bezrobocia, wykluczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza