Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawca kazał pracownikowi podpisac weksel

Zbigniew Marecki [email protected]
Pracodawca kazał pracownikowi podpisac wekselNiektórzy pracodawcy wykorzystują swoją pozycję i wraz podpisaniem umowy o pracę zmuszają pracowników do przyjęcia odpowiedzialności finansowej związanej z zatrudnieniem.
Pracodawca kazał pracownikowi podpisac wekselNiektórzy pracodawcy wykorzystują swoją pozycję i wraz podpisaniem umowy o pracę zmuszają pracowników do przyjęcia odpowiedzialności finansowej związanej z zatrudnieniem. Archiwum
Właściel sklepu kazał pracownicy podpisać weksel na poczet ewentualnych strat związanych z jej stanowiskiem pracy. - To niezgodne z prawem - twierdzi inspekcja pracy.

Pani Mariola (prosiła o anonimowość) pracuje jako ekspedientka w sklepie spożywczym w Słupsku. Dwa miesiące temu, gdy znalazła tę pracę, pracodawca poinformował ją, że podpisze z nią umowę, jeśli ona najpierw podpisze weksel na 4 tys. zł na wypadek ewentualnych strat w mieniu zakładu pracy i innych potencjalnych roszczeń firmy.

- Wcześniej nie pracowałam prawie rok, więc bardzo mi zależało na etacie. Dlatego zdecydowałam się podpisać weksel, ale teraz czuję się, jakbym podpisała jakiś cyrograf. Skarżyć się do inspekcji pracy nie będą, bo gdyby o tym dowiedział się szef, to pewnie by mnie zwolnił. Chciałabym jednak wiedzieć, czy to są działania zgodne z prawem - mówi pani Mariola.

Takich sygnałów do naszej redakcji dociera coraz więcej. Zgłaszają je pracownicy magazynów, hurtowni albo sklepów. Romana Giedrojcia, kierownika słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy to nie dziwi.

- Taka praktyka staje się coraz powszechniejsza. Jest ona jednak nadużyciem ze strony pracodawcy, bo kwestie odszkodowawcze są określone w Kodeksie pracy, w dziale 5, gdzie dokładnie opisano zasady odpowiedzialności pracownika za szkody wyrządzone pracodawcy - tłumaczy nadinspektor Giedrojć.

Niedawno w tej sprawie wypowiedział się także Sąd Najwyższy, który orzekł, że weksel zabezpieczający podpisany przez pracownika jest nieważny. W Sejmie już trwają prace nad przepisami zakazującymi takich praktyk. Przygotowany przez klub Platformy Obywatelskiej projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma zakazać stosowania zabezpieczeń wekslowych przez pracodawców. Proponowane zmiany przewidują, że wystawienie weksla lub oświadczenie pracownika o poddaniu się egzekucji, a także uznanie przez pracownika długu, które mają na celu zabezpieczenie przyszłych roszczeń pracodawcy ze stosunku pracy, będzie nieważne. Nieważność takiego weksla ma objąć każdego jego posiadacza. W efekcie nie będzie można dochodzić zaspokojenia wekslowego na jego podstawie.

Pracodawcy, który złamią powyższy zakaz, będą karani. Pracodawca (lub też osoba, która działa w jego imieniu), który zażąda wystawienia weksla, złożenia oświadczenia pracownika o poddaniu się egzekucji lub uznania przez pracownika długu, które mają na celu zabezpieczenie przyszłych roszczeń pracodawcy ze stosunku pracy, lub przyjmie taki weksel, oświadczenie lub uznanie, będzie podlegał karze grzywny od 1000 do 30 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza