Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy mają plan walki z kryzysem gospodarczym

mc, pomorska.pl
Fot. Stock
Konfederacja Pracodawców Polskich chce, by firmy, nad których pracownikami wisi ryzyko zwolnień grupowych, przez dwa najbliższe lata korzystały z dotacji.

Padły pierwsze ustalenia na posiedzeniu komisji trójstronnej do walki z kryzysem ekonomicznym.

23 stycznia w siedzibie Konfederacji Pracodawców Polskich obradowali przedstawiciele związków zawodowych i rządu. Celem było ustalenie działań, które miałyby złagodzić skutki ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego w Polsce.

- Co można szybko i bez znaczących nakładów inwestycyjnych zrobić, by skutki światowego kryzysu w jak najmniejszym stopniu dotknęły polski rynek pracy? - pyta Andrzej Malinowski, prezydent KPP. - Jak chronić miejsca pracy - a raczej jakie przedsięwziąć kroki, by je utrzymać?

Mimo znaczącej różnicy zdań między obradującymi przedstawicielami KPP, związkowcami i rządem udało się ustalić wspólne priorytety.

- Przede wszystkim chodzi o subsydiowanie, przez 2 lata, miejsc pracy w firmach najbardziej dotkniętych kryzysem. Chodzi o firmy, w których - zgodnie z zapisami ustawy o zwolnieniach zbiorowych - pojawia się widmo takich właśnie zwolnień. Mogłyby one skorzystać z dofinansowania na utrzymanie zatrudnienia - dowiedzieliśmy się w centrum informacyjnym KPP.

Według obradujących równie istotne jest też uelastycznienie czasu pracy i wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, stworzenie indywidualnych kont czasu pracy oraz zmiana zapisów dotyczących doby pracowniczej.

Pełna lista priorytetów zostanie przedstawiona na Prezydium Komisji Trójstronnej 28 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza