Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy medyczni stracą pracę za brak szczepienia? Niedzielski odpowiada

Małgorzata Puzyr
Adam Niedzielski, minister zdrowia
Adam Niedzielski, minister zdrowia Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Szef MZ Adam Niedzielski pytany, czy w sytuacji odmowy zaszczepienia się pracownika medycznego, będzie on musiał pożegnać się z zawodem, odparł: "prawdopodobnie tak".

Jest postulat, aby w ustawie, dotyczącej możliwości weryfikowania przez pracodawców zaszczepienia się przez pracownika przeciw Covid-19, znalazł się zapis, żeby w podmiotach leczniczych kierownicy podmiotów mogli wprowadzać np. obowiązek szczepienia - poinformował w rozmowie z RMF FM szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

W jego opinii efekt ustawy przyniesie lepszy efekt niż certyfikaty szczepień. Jak zaznaczył inicjatywa wprowadzenia tych regulacji wyszła od strony pracodawców.

Co to oznacza?

Dopytywany, jakich placówek mógłby dotyczyć obowiązek szczepień, minister zdrowia odparł, że podmiotów leczniczych, w tym szpitali czy hospicjów.

Szef MZ pytany, czy w sytuacji odmowy zaszczepienia się dana osoba będzie musiała pożegnać się z zawodem, odparł: "prawdopodobnie tak".

– Rozwiązanie mówi o obowiązku, tam nie ma katalogu kar wymienionego. To będzie prawdopodobnie możliwość rozstania się z pracownikiem – dodał Niedzielski.

Będą obostrzenia?

– Dziś jest 15 190 przypadków zakażenia koronawirusem, ale to jest cały czas bardzo duży przyrost tydzień do tygodnia. Te liczby się bardzo powiększają, co świadczy o tym, że jest o wiele więcej transmisji wirusa – powiedział w RMF FM Adam Niedzielski.

– Przebieg czwartej fali przede wszystkim pokazuje, że mamy zdecydowanie mniej zakażeń i hospitalizacji i zgonów, niż było to w poprzednich falach – dodał.

Dopytywany o możliwe obostrzenia, stwierdził, że rząd stawia na inną "politykę walki z pandemią".

– Przyjęliśmy nieco inną, niż w poprzednich falach koronawirusa, politykę walki z pandemią. Nie zwiększamy poziomu restrykcji, chcemy, żeby ze względu na naturalną odporność uzyskaną przez szczepienia, przejść jak najmniejszym kosztem ekonomiczno-społecznym przez tę falę – podkreślał.

– To zawsze jest kwestia zważenia kosztów i korzyści, bo z jednej strony oczywiście mamy ograniczenie transmisji, mówię o takich restrykcjach, które ograniczają mobilność przede wszystkim. Z drugiej strony mamy też ogromne koszty związane z kwestiami ekonomicznymi, ale też kwestiami dotyczącymi życia społecznego – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Ponowne otwarcie Szpitala Narodowego?

Minister zdrowia został również zapytany o to, kiedy ruszą szpitale covidowe i czy na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony taki sam szpital, jak w ubiegłym roku o tej porze.

– Jeżeli będziemy mieli do czynienia cały czas z kontynuacją tego trendu - i raczej z takim scenariuszem się liczymy, bo my musimy rozwiązania przygotowywać na te najgorsze scenariusze - to myślę, że w perspektywie dwóch tygodni szpital tutaj na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony – przekazał Adam Niedzielski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy medyczni stracą pracę za brak szczepienia? Niedzielski odpowiada - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza